Vzpomínka na průkopnickou Bohemii B-5

Před několika dny uplynulo sto jedna roků, kdy se uskutečnil na letišti Bory u Plzně premiérový let prvního letadla vyrobeného v nově vzniklém Československu Bohemia B-5. Tento stroj se stal průkopníkem slavné éry čs. letectví.

Zajímavé je, že do historie tohoto jednomotorového dvoumístného dvouplošníku celodřevěné konstrukce s plátěným potahem a otevřenou kabinou se maličkým podílem zapsal také Vojenský technický ústav, s. p. VTÚ provedl v roce 2018 expoziční přípravu letounu B-5, coby exponátu ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha, na výstavu Doteky státnosti v Jízdárně Pražského hradu.

Další zajímavost je spojena se 100. výročím sestrojení prvního letadla čs. výroby. Česká národní banka emitovala v této souvislosti pamětní mince a Česká mincovna, a. s. razila v limitovaném nákladu stříbrnou minci (ta je již vyprodána) a zlatou půluncovou medaili. Její počet čítá pouhých 99 kusů, každá z nich je ručně číslována na hraně a doplněna ilustrovaným certifikátem pravosti, který vypráví příběh tohoto legendárního stroje.

Letečtí fajnšmekři doufají, že vývoj epidemiologické situace související s nemocí COVID-19 bude příznivý a oni se již v dohledné době opět setkají s touto vzácnou legendou v muzejní expozici.

Text: Pavel Lang

Foto: autor a archivy VHÚ Praha a Česká mincovna, a. s.

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru