VTÚ zrenovoval legendární „čtrnáctku“ do muzejních sbírek

V expozici Leteckého muzea Kbely je staronový exponát. Vojenský technický ústav, s. p. zrenovoval legendární dopravní letoun Avia Av-14-32A (Iljušin Il-14), OK-MCI pro výstavní účely Vojenského historického ústavu Praha.

Tato „čtrnáctka“ byla vyrobena v roce 1958 v letňanské továrně Avia. Létala u ČSA a místem jejího leteckého důchodu je od roku 1975 venkovní stojánka kbelského muzea VHÚ.

Povrchovou i interiérovou renovaci letounu Il-14, OK-MCI, která trvala bezmála devět měsíců, provedli zaměstnanci z úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu VTÚLaPVO.   

Oprava vnějšku spočívala v mechanickém obroušení a odmaštění celého povrchu stroje (plocha letounu je asi 500 metrů čtverečných), dále v nástřiku nejprve základní epoxidovou a poté stříbrnou barvou s původními nápisy ČSA. V reálu, v červeno-bílém zbarvení, tak jak přiletěl na kbelské vojenské letiště před 45 roky. Dílčími úpravami prošly také prostory pro cestující a kabina posádky letounu.

„Nejsložitější byla příprava na nástřik letounu. Povrch stroje byl za dlouhé roky stání na venkovní betonové ploše silně napaden korozí. Náročná byla rovněž výměna výplní oken v kabině cestujících a renovace palubních desek, včetně osazení přístroji v pilotní kabině,“ říká vedoucí projektu Helena Dvořáková.

Ve čtvrtek 26. 11. 2020 stvrdili svými podpisy ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva a ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek předání letounu Iljušin Il-14, OK-MCI do muzejních sbírek.    

Text: Pavel Lang

Foto: Pavel Novotný

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru