VTÚ, s. p. na IDETU představil Biobox. Nejenom Armádě ČR slouží již dlouhé roky

Jedním z výrobků, které jsou výsledkem vlastního výzkumu a vývoje a které Vojenský technický ústav, s. p. na letošním veletrhu obranných technologií IDET v Brně představil, byl přepravní box Biobox. 

Je určen pro izolaci a přepravu osob podezřelých z možnosti přenosu vysoce nakažlivých virových onemocnění všech známých typů. Ty představují – i v souvislosti s pandemií covidu -19 sužující v uplynulých letech lidstvo – možná biologická rizika pro všechny ostatní osoby, prostředí a zařízení.

„I letos pokračujeme v dodávkách Bioboxů pro Zdravotnické záchranné služby. V roce 2023 dodáme tyto špičkové výrobky do ZZS Hradce Králové a ZZN Olomouce. V minulých letech jsme již zajistili Bioboxy pro ZZS Moravskoslezského, Plzeňského kraje a také pro ZZS hlavní město Praha,“ vysvětluje praktické užití přepravních Bioboxů ředitel státního podniku VTÚ, s. p. Ing. Jiří Kašpárek.

Biobox je výsledkem vlastního vývoje, který začal již v roce 2007. Tehdy výhradně pro potřeby Armády České republiky. Zde jsou zavedeny v rámci projektu Mobilní mikrobiologické laboratoře.

Vlastní box se skládá ze dvou pevných sklolaminátových dílů vzájemně sepnutých rychloupínacími sponami. Polohu přepravované osoby je možno zajistit dvěma kurtovacími pásy. Přístup k přepravované osobě umožňují v horním díle boxu vytvořené prostupy osazené čtyřmi páry nitridových rukavic. Trvalý podtlak ve vnitřním prostoru Bioboxu zajišťuje filtroventilační jednotka (FVJ), napájená akumulátorem. Doba provozu jednotky závisí na zvoleném množství protékajícího vzduchu a použitých filtrech. VTÚ, s. p. standardně Biobox dodává bez podvozku. Na přání lze dodat s namontovaným odnímatelným podvozkem MEDIROL.

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru