VTÚ předal armádě modernizovaný OBLAK I

Modernizace armádní techniky je jednou z priorit resortu Ministerstva obrany. Svojí činností se na ní podílí také Vojenský technický ústav, s. p. V polovině listopadu VTÚ předal Armádě České republiky modernizovanou mobilní hydrometeorologickou stanici OBLAK I.

Vybavení stanice umožňuje provádění a podporu hydrometeorologického zabezpečení druhů vojsk a služeb Armády ČR a dále procesů řízení a velení AČR. OBLAK I také slouží k shromažďování nezbytných podkladových materiálů a dat pro hydrometeorologické zabezpečení daného operačního uskupení jednotek a štábů AČR, leteckých jednotek působících na polních letištích včetně součinnosti s armádami NATO (meteorologický informační systém NAMIS NATO). V krizových situacích může informačně zabezpečovat orgány státní správy při řešení následků pohrom a katastrof.

Modifikace stanice OBLAK I, kterou provedli zaměstnanci odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany (VTÚLaPVO), představovala širokou škálu technických úprav. Změny se týkaly nejen kontejneru ISO IC z hlediska jeho manipulace a přepravy, ale především účelového vybavení tříčlenné obsluhy, HW pro zpracování, distribuci a ukládání meteorologických informací ze senzorů a čidel, dále doplnění speciálních zařízení pro měření atmosférického tlaku vzduchu, rychlosti a směru větru či hydrologický průzkum nebo modernizace technologií vnitřní a vnější hlasové a datové komunikace. Jedním z technických požadavků bylo doplnění o UAV prostředek (Unmanned Aerial Vehicle) neboli bezpilotní letadlo s kamerou pro průzkum mezní vrstvy atmosféry.

Text: Pavel Lang

Foto: Pavel Novotný

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru