VTÚ předal armádě minomety ANTOS-LR

Vojenský technický ústav, s.p. (VTÚ) pokračuje v zásobování české armády kvalitní technikou. Nedávno prošel výstupními zkouškami speciální minometné munice ráže 60 mm a předal armádě náboje ILL-LD a SMK-LD. Nyní pokračuje v dodávkách další techniky.

„Kvalitní výzbroj přispívá ke zvýšení bojových schopností a zkvalitnění logistické podpory bojových jednotek naší armády,“ říká ředitel VTÚ Jiří Kašpárek. Do armádních skladů tak tento týden putovala další dodávka 60 mm minometů ANTOS-LR vyrobené v odštěpném závodě VTÚVM Slavičín. Kromě minometů bylo v rámci této dodávky dodáno i několik souprav náhradních dílů pro jejich údržbu a opravy.

Minomet ANTOS-LR je ultralehký minomet ráže 60 mm, jehož konstrukce je tvořena komponenty z vysoce pevných hliníkových slitin, titanu a plastů. Standardizovaná ráže minometu (60,7 mm) umožňuje použití 60 mm minových nábojů produkce ČR i vybrané minometné náboje zemí NATO.

60 mm minomet ANTOS-LR je určen pro posílení palebné síly výsadkových, průzkumných a speciálních jednotek. Jeho úkolem je plnit funkci podpůrné dělostřelecké zbraně vojenských jednotek na úrovních družstvo, případně četa. Je určen k umlčování a ničení pěchoty a palebných prostředků protivníka umístěného nekrytě v okopech a úkrytech. Dále je možno minomet využívat při boření obranných zátarasů, k ničení pozorovatelen, shromaždišť, táborů, základen či skladů materiálu protivníka včetně likvidace palebných ohnisek a lokálních center odporu.

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru