VTÚ na Aviatické pouti 2024 v Pardubicích

Zástupci Vojenského technického ústavu, s. p. se i letos zúčastnili Aviatické pouti v Pardubicích, kde odprezentovali vyvinutou techniku. Konkrétně se jednalo o bezpilotní prostředek BRUS, lehkou bombardovací platformu BRUSMIN a imitátor vzdušného cíle VTULKR.

„Bezpilotní prostředky jsou velmi aktuální, zvláště v nepříjemných konfliktech kolem nás. Hlavní výhodou je to, že na palubě nemusí sedět člověk, ale účel splní robotizovaný prostředek,“ uvedl Jiří Kuzdas z VTÚ. Drony lze podle něj využívat jak pro průzkum, tak proti pozemním armádám. „Od prvopočátku byly bezpilotní prostředky určeny pro průzkumné účely. V dnešní době se ale ukazuje, že i bojová aplikace je vhodná, protože prostředek je schopen se dostat ve velmi krátké době nad území nepřítele, donese určité množství munice, které bohatě stačí na zlikvidování pozemní síly,“ dodal odborník na bezpilotní platformy.

VTÚ se v současnosti zaměřuje nejen na vývoj ale také na výcvikové účely. „Používáme imitátory vzdušných cílů, což jsou takové terče, které využívá hlavně protivzdušná obrana. Létáme pro ně výcvikové lety, oni naše prostředky zaměřují, jak cvičně, tak z hlediska ostré střelby,“ poznamenal Kuzdas.

Boom dronů bude podle něj pokračovat dál. „Stoprocentně ano, protože prostředek je robotizovaný a živý pilot má daleko větší hodnotu než bezpilotní prostředek, který se sestřelením zničí.“

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru