VTÚ byl a je dodavatelem širokého portfolia zdravotnické techniky do armády

Aktuálně nejviditelnějším produktem Vojenského technického ústavu, s. p. pro vojenské zdravotníky jsou kontejnerová pracoviště v záložním zdravotnickém zařízení na letňanském výstavišti. Portfolio státního podniku VTÚ v oblasti zdravotnické techniky je však mnohem komplexnější a navíc dlouhodobé.

První vývoj a zástavba v odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov spadá do let 1995 – 1996 a týká se pojízdné převazovny (POP-2), kterých bylo pro potřeby armády předáno 16 ks souprav. Následovala souprava pro sanitní úpravu autobusu k odsunu raněných (1998).

Dalšími zdravotnickými projekty ve VTÚPV byly: pojízdná hygienicko-epidemiologická laboratoř, automobil odběrový pro transfúzní službu (ATOS), chladící přepravník krve a termolabilního materiálu (plazmy), vozidlo Biomaster, souprava biologického průzkumu, vozidlo speciálního mobilního biologického týmu a kontejnerový sklad obvazového materiálu polní nemocnice.

V roce 2006 bylo vojenské zdravotnické službě z VTÚ dodáno 13 kusů modulů v 10 typech a o deset roků později 12 kusů v 11 modifikacích. Také v současné době je státní podnik primárním dodavatelem dalších speciálních kontejnerových pracovišť do Armády České republiky.

Z podkladů odštěpného závodu VTÚPV Vyškov připravil: Pavel Lang

Ilustrační foto: archiv VTÚPV        

Zdravotnický modul
© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru