Ve Francii proběhla výstava speciálních sil SOFINS

Jedinečné akce SOFINS (Seminář inovační sítě sil pro speciální operace), která proběhla tento týden od 28.-30.3. ve Francii, se zúčastnil letos i zástupce Vojenského technického ústavu (VTÚ).

„Jde o prestižní odbornou záležitost. Setkávají se na něm zástupci špičkových průmyslových odvětví a speciálních jednotek z celého světa. Cílem SOFINS je představit nejnovější technologické inovace a vyměnit si vzájemně nápady, prozkoumat možná nová řešení. Z tohoto pohledu jsme zde nalezli hodně zajímavých inspirací pro různé projekty,“ řekl generální ředitel VTÚ a přímý účastník letošního SOFINS Jiří Kašpárek.

Na samotné výstavě se představilo mnoho světových výrobců, například Arguus, SAAB nebo Thales.

Firmy zde prezentovaly novinky pro speciální síly jako jsou komunikační vybavení, optické přístroje, bezpilotní prostředky a maskovací oděvy.

SOFINS se koná ve vojenském táboře Camp de Souge, který se nachází nedaleko Bordeaux ve Francii. Součástí akce byly konference, workshopy, živé ukázky vojenské techniky a také výstava nových technologií a vybavení určených právě pro síly speciálních operací.

Při přípravě letošního SOFINS 2023 organizátoři velmi úzce spolupracovali s COS (Commandement des Opérations spéciales, Velitelství speciálních operací). Celkem se letošního SOFINS zúčastnilo celkem 286 vystavovatelů. Ti zahraniční jsou vybíráni na základě toho, zda nabízejí některé výrobky nebo technologie, které nejsou ve Francii k dispozici.

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru