Nový minometný náboj 60mm HEI-LD do české armády

Armáda České republiky převzala od Vojenského technického ústavu, s. p. 10 tisíc kusů minometných nábojů 60mm HEI-LD, které jsou určeny nejen pro výsadkové, průzkumné a speciální jednotky AČR vyzbrojené lehkým ručním minometem ANTOS-LR, ale také pro 60mm minometné systémy armád NATO s tlakově kompatibilními hlavněmi (MOP 63,5 MPa).

Minometným nábojem HEI-LD, jehož vývoj a výrobu provedli zaměstnanci odštěpného závodu VTÚVM Slavičín, lze ničit a umlčovat pěchotu a lehce obrněnou výzbroj protivníka, přičemž účinek miny je tříštivý, tlakový a zápalný. Oproti již dříve používaným druhům 60mm munice (HEF, HEI, SMK, ILL, ILL-IR) má prodloužený dostřel a efektivnější působení v cíli.

Základními komponenty 60mm HEI-LD (High Explosive Incendiary-Long Distance) jsou: zapalovač AF66, náustnice, tělo miny s trhavinou, těsnící kroužek těla miny, stabilizátor a přídavná náplň. Náboje jsou baleny ve dvou typech obalů. Hermetický obal náboje tvoří samostatné plastové pouzdro. Do muničního kovového obalu PA 70 se ukládá osm kusů HEI-LD.

Mezi hlavní technické parametry tohoto tříštivo-trhavého zápalného minometného náboje patří: dostřel 125 až 3 578 m, hmotnost minometného náboje 1,72 kg, hmotnost trhaviny HTX 330 g, délka miny 334,5 mm, hmotnost muničního obalu s náboji 19 kg.

„Jedná se o největší dodávku 60mm min pro Armádu České republiky, a to na základě uzavřené rámcové smlouvy. Konkrétně mina HEI-LD byla státním podnikem VTÚ pro armádu nově vyvinuta a následně vyrobena,“ říká ředitel státního podniku Jiří Protiva.

Text: Pavel Lang

Foto: archiv odštěpného závodu VTÚVM Slavičín

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru