Na střelnici VTÚ ve Slavičíně proběhl test útočné pušky BREN 2 PPE

Na zkušební střelnici Bzenec, Vojenský technický ústav s.p., odštěpný závod Slavičín proběhl srovnávací test posledního modelu útočné pušky BREN 2 PPE s legendární SVD Dragunov, která dosud sloužila Armádě České republiky.

Oproti standardnímu BRENU 2, z něhož vychází, má PPS (Puška pro Přesné Střelce) několik konstrukčních změn. Pro odlehčení je puška vyrobena z lehké hliníkové slitiny, zatímco na délku měří 1 005 mm – s vysunutou opěrkou 1 075 mm, ale tu lze kdykoliv sklopit, a její hmotnost je 4,6 kilogramu. Závěr je potom uzamčený rotací závorníku a poháněný plyny z hlavně pomocí pístu. Tak jako standardní BREN 2, tak i PPS má ovládací prvky umístěné na obou stranách, a nakonec lze dle přání střelce i napínací rukojeť přestavit na levou nebo pravou stranu.

PPS ovšem není klasická odstřelovačská puška, jejím hlavním úkolem je umožnit jednotkám vyřazovat důležité cíle ve vzdálenostech, do nichž útočné pušky nedostřelí. PPS navíc splňuje jako jedna z mála normu 2 MOA, tedy zásah kružnice o průměru 360 mm na vzdálenost 600 m, a navíc má i odolnost útočné pušky. U naší armády dosud sloužila v této roli legendární SVD Dragunov, tu ale PPS překonala jak v přesnosti, tak odolnosti. Armáda zatím koupila a převzala 350 kusů BREN 2 PPS, které získaly speciální jednotky, a o nákupu dalších uvažuje. 

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru