Jedno „dělostřelecké“ tehdy a teď

V komunikačních prostředcích Vojenského technického ústavu, s. p. jsme nedávno zahájili historické putování po pracovištích jeho předchůdců, kteří se v minulých letech zabývali obranným výzkumem a vývojem pro československou a českou armádu.

Tentokrát vám přinášíme jedno „dělostřelecké“ tehdy a teď:

V období 1967 až 1970 se prováděl vlastní vývoj a výroba zástavby do štábní skříňové „vétřiesky“ velitele dělostřelectva. V reálu se jednalo jak o zabudování stolů, spojovacích prostředků, dálnopisu, napájecích bloků a zdrojů elektrické energie, tak o zpracování jednotlivých manuálů.

Vozidlo Praga V3S bylo primárně určeno pro armádu a vyrobilo se několik desítek celoplechových skříňových nástaveb pro konkrétní variantu, včetně uvedené „dělostřelecké“.

O bezmála padesát roků později se realizuje pro armádní dělostřelce dodávka lehkých obrněných vozidel LOV-Pz, které slouží k získávání sofistikovaných podkladů pro palbu. Dělostřelecký průzkumný komplet je na bázi automobilu IVECO M65E 19WM 4×4 s lehce pancéřovanou kabinou a je součástí systému řízení palby dělostřeleckého oddílu.

Text: Pavel Lang

Ilustrační foto: Vojtěch Zdražil a autor

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru