VTÚ renovuje historický Iljušin Il-18V

Po pětačtyřiceti letech, kdy stál u Leteckého muzea Vojenského historického ústavu v pražských Kbelích, se legendární Iljušin Il-18 dočkal renovace. Pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ) mu postupně vracejí původní podobu. Jde o vůbec první letoun tohoto typu, který Československé aerolinie uvedly do provozu v roce 1960.

Iljušin Il-18 byl prvním turbovrtulovým letadlem nasazeným ČSA. Na rozdíl od pozdějších verzí, které sloužily i k vládní přepravě, tento stroj převážel především běžné cestující. Na palubu se jich vešlo až sto. Na svou dobu – první polovinu padesátých let – šlo o velmi moderní letoun, který nabízel řadu tehdy pokročilých konstrukčních řešení, například integrální nádrže v křídlech. Po devatenácti letech provozu absolvoval stroj v březnu 1979 svůj poslední let a byl přemístěn do kbelského leteckého muzea.

„Na tu dobu, co letoun strávil pod širým nebem, vypadá ještě velmi slušně. Při bližším pohledu je ale poškození patrné. Nýtové řady procházejí korozí, horní část trupu je výrazně zamechovaná. Vše je potřeba odborně odstranit,“ popisuje současný stav ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních letounů VTÚ Jiří Kuzdas.

Na odstranění rzi a nečistot se pracuje už od loňského roku. „Používáme šetrné broušení. Je to velký letoun, takže se nedá opravit celý najednou. Pracujeme po sektorech – každý se nejprve přebrousí a poté nastříká,“ dodává Kuzdas. Práce probíhají pod širým nebem, a tak je možné pokračovat jen za příznivého počasí.

Nejnáročnější budou opravy horní části trupu a laminátových krytů, které dříve chránily antény na přídi a meteorologický radar. Cílem je navrátit letounu podobu, jakou měl v dobách své největší slávy. Pokud půjde vše podle plánu, bude renovace dokončena letos v září.

© Vojenský technický ústav, s.p.
Přesunout nahoru