Czech English

21. 04. 2016Zkušební střelnice VTÚ byla dějištěm výjimečného klání odstřelovačů

Zkušební střelnice VTÚ byla dějištěm výjimečného klání odstřelovačů

Ve dnech 17. až 22. dubna 2016 se na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu, s. p. v Bzenci uskutečnil již osmý ročník Světového šampionátu vojenských odstřelovačů. Letos se této ojedinělé soutěže pro odstřelovače ze speciálních jednotek ozbrojených sil zúčastnilo šestatřicet dvoučlenných týmů z devíti zemí. Záštitu nad akcí, kterou organizuje 7. mechanizovaná brigáda s podporou VTÚ, převzal ministr obrany ČR Martin Stropnický.       

Není tajemstvím, že šedesát hektarů bzenecké střelnice představuje tuzemské unikum. Především její střelniční plocha, která je tvořena takzvanými navátými písky bez stromového porostu, na níž se nachází jak padesátimetrová pistolová střelnice, tak střelecké linky do vzdálenosti 300, 500 a 800 metrů. „VTÚ využívá areál ke zkouškám při řešení vlastních odborných úkolů, a to střeleckého i nestřeleckého charakteru. Jako příklad uvedu zkoušky 30mm podkaliberní střely, dále 40mm granátu s trhavinou HTX nebo střepinový účinek 60mm miny,“ říká ředitel státního podniku Jiří Protiva a upřesňuje další využití střelnice Bzenec: „Prostory lze využívat jako cvičiště nejen pro Armádu České republiky, včetně Aktivních záloh, ale také pro složky integrovaného záchranného systému nebo v rámci pronájmu komerčním subjektům při jejich vývoji muničních a zbraňových systémů.“

Stávající unikátní možnosti zkušební střelnice Bzenec však nejsou tzv. konečnou. Areál má v dohledné době projít dílčími fázemi modernizace. „Bude to rekonstrukce pistolové střelnice, dále polouzavření střelecké linky na 300 metrů, sportovní střeliště pro brokové náboje a zámyslem do budoucna je cvičiště zásahových jednotek a samozřejmě výstavba odpovídajícího logistického zázemí pro cvičící,“ upřesňuje J. Protiva.

Soutěžní disciplíny šampionátu představovaly speciální střelecká cvičení na vzdálenost do jednoho kilometru, dále střelbu na stacionární i pohyblivé cíle a střelbu v nočních podmínkách bez použití prostředků nočního vidění. „Vyvrcholením soutěže bylo čtyřiadvacetihodinové cvičení se střelbou s taktickým námětem. Přesné zadání úkolů nebylo soutěžícím známo, museli být schopni okamžitě reagovat na navozenou situaci a řešit ji způsobem, který jim zadal tým rozhodčích,“ uvádí velitel 7. mechanizované brigády a ředitel soutěže plukovník gšt. Pavel Lipka.

S průběhem světového šampionátu vojenských odstřelovačů se osobně seznámil ministr obrany Martin Stropnický: „Setkávají se tady dvě ojedinělé skutečnosti. Profesní schopnosti odstřelovačů, kteří patří k elitě armády a možnosti zkušební střelnice Vojenského technického ústavu. Nabízí se tady ještě širší využití bzeneckého areálu, včetně kapacit pro armády NATO.“

Autor: Pavel Lang                 

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz