Czech English

05. 06. 2018VTÚ změnil zvyklost na pouti aviatiků

VTÚ změnil zvyklost na pouti aviatiků

Na letošní Aviatické pouti, jejímž tématem bylo 100 let od vzniku Československé republiky a československého letectva, bylo k vidění několik novinek. Poprvé v osmadvacetileté historii této prestižní letecké akce, která ztvárňuje scény z dějin aviatiky a slavné válečné bitvy, se však měnila profesní zvyklost. Zasloužil se o to Vojenský technický ústav, s. p. Na obloze byly totiž premiérově k vidění jeho létající stroje bez pilotů, přesněji řečeno bezpilotní prostředky z produkce odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha – Kbely.

Státnímu podniku VTÚ se dostalo od organizátorů Aviatické pouti cti, a to zahajovat letový blok Vzdušných sil Armády České republiky. Před ukázkami vyšší techniky pilotáže na bojovém nadzvukovém letounu JAS-39 Gripen nebo bitevním vrtulníku Mi-24/35 odstartoval před tisícovky diváků bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) určený k leteckému monitoringu a následně imitátor vzdušného cíle Miss Tractor. Komentář jak k bezpilotní platformě Vojenského technického ústavu, tak k tzv. antidronové ochraně proti nepřátelským dronům provedl ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva a ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů VTÚLaPVO Jiří Kuzdas.

Premiéra letových ukázek i statická prezentace bezpilotních prostředků VTÚ vyvolala zájem jak návštěvníků Aviatické pouti, tak představitelů odborné veřejnosti.

Autor: Pavel Lang

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz