Czech English

21. 09. 2015VTÚ, s. p. se zúčastnil největší evropské bezpečnostní přehlídky

VTÚ, s. p. se zúčastnil největší evropské bezpečnostní přehlídky

Dny NATO & Dny vzdušných sil Armády ČR, které se uskutečnily ve dnech 19. a 20. září 2015 na mošnovském letišti, nabídly velmi atraktivní program vyšperkovaný několika českými i mezinárodními premiérami. Víkendová akce znovu potvrdila svoji výjimečnost. S potěšením lze konstatovat, že se této největší bezpečnostní přehlídky v Evropě zúčastnil také Vojenský technický ústav, s. p.

Armádní a bezpečnostní složky se představily před více než dvousettisícovou diváckou kulisou. Osmihodinový program zahájily slavnostní zdravice vrcholných představitelů a výstřely ze samohybné kanonové houfnice. Poté následovaly bezmála čtyři desítky ukázek, v nichž prezentovali svoji profesionalitu a moderní techniku reprezentanti šestnácti zemí. Zejména ty letové patřily k nejatraktivnějším. Vyšší technika pilotáže českého bojového letounu JAS-39C Gripen, řecké „efšestnáctky“, švédské historické letky nebo polské akrobatické skupiny Orlík braly dech. Neméně atraktivní byl pohled na statickou stojánku, kde dominovali letečtí giganti: strategický bombardér B-52H Stratofortress s úctyhodným rozpětím křídel 56,4 metry. „Padesátdvojce“ sekundovaly C-17, KC-135, KDC-10 a C-130. O velikém zájmu o americký konvertoplán CV-22B Osprey je zbytečné hovořit. Osobitou událostí bylo také představení nástupce legendárního Albatrosu, a to L-39NG.

Zajímavá podívaná probíhala také na travnatých plochách letiště. Uvést lze nasazení elitní ženské jednotky jordánských speciálních sil při osvobození rukojmích, dále jízdní vlastnosti tanku T-72M4CZ a kolových ozbrojených vozidel z výzbroje Armády ČR.

Ve znamení premiéry na Dnech NATO & Dnech vzdušných sil AČR byla prezentace státních podniků, jejichž zakladatelem je Ministerstvo obrany České republiky. Poprvé se na jednom místě a v jednom čase profesně spojily LOM Praha, Vojenský technický ústav a VOP CZ, aby ukázaly unikátnost svých odborných portfolií v bezpečnostních a obranných oblastech. O tom, že byl tento první společný krok státních podniků úspěšný, svědčí nejen přítomnost, ale i slova uznání od vrcholných představitelů jak resortu MO, tak Generálního štábu Armády ČR. Obzvláště cenná byla slova předsedy Vojenského výboru NATO armádního generála Petra Pavla, který expozici označil za důležitou platformu pro řešení aktuálních bezpečnostních témat.

 

Autor: Pavel Lang, VTÚ, s. p.              

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz