Czech English

11. 04. 2018VTÚ provedl expoziční přípravu prvního letadla vyrobeného v ČSR

VTÚ provedl expoziční přípravu prvního letadla vyrobeného v ČSR

U příležitosti 100. výročí vzniku ČSR proběhne na Pražském hradě několik výstav. Od května do října 2018 lze v Jízdárně Pražského hradu navštívit expozici pod názvem Doteky státnosti, kterou připravil Vojenský historický ústav ve spolupráci s dalšími institucemi. Jedním z vystavovaných unikátních exponátů je historické letadlo Bohemia B-5. Jeho restaurování neboli expoziční přípravu na výstavu provedl Vojenský technický ústav, s. p.

Bohemia B-5 je první letadlo vyrobené v nově vzniklém Československu. V uplynulých čtyřech letech bylo ve sbírkách Vojenského historického ústavu. Ten pověřil VTÚ provedením expoziční přípravy k výstavním účelům. „Jednalo se o očištění povrchu letounu od prachu a nečistot, dále o opravu a ošetření původní koncové struny křídel i odstranění povrchové koroze z ocelových částí konstrukce, především z napínáků a lan,“ upřesňuje Jiří Kuzdas z odštěpného závodu VTÚLaPVO a dodává, že náročným úkolem bude rozebrání letounu, jeho přeprava na Pražský hrad a především kompletace a zavěšení ve zhruba 4 metrové výšce.

Restaurování tohoto leteckého unikátu je dalším příkladem součinnosti mezi VTÚ a VHÚ. Státní podnik již repasoval několik strojů, například Messerschmitt Me-262 nebo stíhací bombardér MiG-15bis SB. Další technickou výzvou je dopravní letoun Douglas DC-3 Dakota.

„Know-how našich zaměstnanců není spojeno jenom s moderními systémy a technologiemi, ale dokáží se také profesně vrátit do historie. Expoziční příprava tohoto legendárního dvoumístného dvouplošníku je dílčím technickým přispěním k 100. výročí vzniku Československa. V pražské Jízdárně se tak může veřejnost seznámit nejen s umem předcházejících generací, ale také i s umem zaměstnanců Vojenského technického ústavu,“ říká ředitel státního podniku Jiří Protiva.  

Další informace, včetně videa, si můžete přečíst na níže uvedené adrese.  

https://praha.idnes.cz/letadlo-unikat-bohemia-b5-vystava-doteky-statnosti-hrad-praha-pup-/praha-zpravy.aspx?c=A180410_131620_praha-zpravy_vrja

      

Autor: Pavel Lang

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz