Czech English

16. 10. 2014VTÚ mezi špičkami vojenských a obranných technologií

Vozidlo LOV-Pz v expozici Ministerstva obrany ČR

Na tři říjnové dny (15. – 17. 10. 2014) se stalo výstaviště v Praze-Letňanech místem, kde se prezentovaly nejnovější trendy v oblasti vojenských a obranných technologií. Mezinárodního setkání nesoucího název Future Forces Exhibition and Conference se zúčastnilo na 130 vystavovatelů, kteří zde zastupovali bezmála 200 značek zabývajících se problematikou taktické výzbroje, elektroniky, komunikace, výstroje nebo prostředků pro operační nasazení v krizových lokalitách. Dobrou zprávou je, že mezi profesními špičkami z celého světa nechyběl Vojenský technický ústav!

Ze širokého odborného portfolia VTÚ, s. p. bylo do expozice Ministerstva obrany České republiky a Armády ČR vybráno lehké obrněné vozidlo dělostřeleckého průzkumu LOV–Pz z produkce odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice (VTÚVM) Slavičín. Odborná veřejnost se tak mohla zevrubně seznámit s další součástí systému řízení palby dělostřeleckého oddílu, s jehož nasazením se počítá především na exponovaná místa bojiště, kde poskytuje velmi dobrou ochranu obsluhy a přístrojů před střepinami granátů, střelami z ručních zbraní a zbraněmi hromadného ničení.

„V současné době probíhají finální práce na prototypu vozidla LOV–Pz. V reálu se jedná o dílčí softwarové úpravy po vojskových zkouškách. Jejich dokončení předpokládáme zhruba v polovině listopadu. Souběžně s tím se kompletují další čtyři kusy tohoto mobilního dělostřeleckého průzkumného kompletu z ověřovací série. Předání uživateli proběhne do konce listopadu letošního roku,“ říká výzkumný a vývojový zaměstnanec VTÚVM Martin Matějka.

Není tajemstvím, že pěticí „elóvéček“ budou vyzbrojeni profesionálové 13. dělostřeleckého pluku Jince, konkrétně 131. dělostřelecký oddíl, který palebně podporuje 4. brigádu rychlého nasazení. „Na vozidla LOV–Pz už netrpělivě čekáme. Tato výzbroj pro nás představuje veliký technický progres, který nás profesně posune dopředu. Jedná se o projekt, jenž splňuje naše specifické požadavky. Kladem jsou nejen takticko-technické parametry, ale i rychlá realizace. Za půldruhého roku od začátku projektu získáváme nový sofistikovaný komplet,“ konstatuje velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník gšt. Jan Třináctý.

Je nabíledni, že vystavovaný produkt Vojenského technického ústavu vyvolal dílčí pozornost nejen tuzemských a zahraničních odborníků, ale i VIP hostů. Vozidlo dělostřeleckého průzkumu LOV–Pz si například prohlédl náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Petr Pavel.

„Mezi výrobky státních podniků, jejichž zakladatelem je Ministerstvo obrany České republiky, jsou progresivní projekty, které jsou příslibem pro budoucnost. Resort obrany se musí snažit, aby byly tyto podniky konkurenceschopné a nabízely produkty srovnatelné se světovými trendy,“ říká náměstek ministra obrany ČR Tomáš Kuchta.


Autor: Mgr. Pavel Lang

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz