Czech English

15. 09. 2015VTÚ imitoval vzdušné cíle nad Baltským mořem pro lotyšské protiletadlovce

VTÚ imitoval vzdušné cíle nad Baltským mořem pro lotyšské protiletadlovce

Úspěšná premiéra! Tak lze stručně, ale výstižně vystihnout první zahraniční nasazení zaměstnanců a bezpilotních prostředků Vojenského technického ústavu, s. p., přesněji řečeno úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany ve prospěch aliančních partnerů. Stalo se tak druhý zářijový týden v lotyšském výcvikovém prostoru Škede u města Liepaja, když specialisté „vtulky“ imitovali nad Baltským mořem vzdušné cíle jak pro příslušníky Lotyšských národních ozbrojených sil, tak i Národní gardy.

K dosažení profesní mety bylo třeba zdolat několik složitostí. Počínaje překonáním 1 400 kilometrové trasy, přes nestandardní plochu ke vzletu a přistání bezpilotních prostředků, a konče silným nárazovým větrem na samé hranici letového nasazení. Seskupení kolem ředitele úseku Jiřího Kuzdase (dalšími cvičícími byli Josef Kolář, Jaroslav Žoha, Jiří Musil a Stanislav Dvořák), které nasadilo jako imitaci vzdušných cílů pro lotyšské přenosné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu RBS 70 trojici bezpilotních prostředků Miss Tractor, se však s dílčími „úklady“ zdárně vypořádalo.

Za prvotní kontakt k nadcházející součinnosti VTÚ, s. p. a armád dvou pobaltských států lze považovat alianční cvičení pozemní protivzdušné obrany Tobruq Legacy, které se uskutečnilo v červenci 2015 ve vojenském újezdu Boletice. Tady se jak lotyšští, tak litevští profesionálové v reálu přesvědčili o unikátním know-how státního podniku v této perspektivní oblasti.  A o dva měsíce později, a to po svojí dvouleté odmlce, již obsluhy RBS 70 postřelovaly vzdušné cíle na příletu.

Z polygonu Škede vzlétly bezpilotní letouny Miss Tractor jedenadvacetkrát. Ve dvaceti případech to byly takzvaně ostré lety po určené trajektorii, při nichž na vlečený rukáv působily střely s bojovou hlavicí. Trasa letu byla programována kolmo vůči palebným prostředkům, přičemž nejvzdálenější bod letu byl zhruba šest kilometrů od místa startu. Dálka účinné střely z RBS 70 se pohybovala kolem dva a půl kilometru od palebného postavení. Díky poloze polygonu na břehu Baltského moře bylo po celé trase s bezpilotním letounem rádiové spojení a v podstatě i vizuální kontakt.

Profesionalita zaměstnanců VTÚ a technická spolehlivost bezpilotních prostředků při imitování vzdušných cílů byla oceněna nejen v rámci tzv. Dne VIP, ale i při závěrečném hodnocení cvičení. „Good job,“ konstatoval na jejich adresu řídící cvičení major Juris Skudra.

 

Autor: Pavel Lang, VTÚ, s. p.

Foto: archiv Vojenského technického ústavu letectva a PVO                

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz