Czech English

05. 09. 2014Vojenský technický ústav se zúčastní Vědeckého jarmarku

Vojenský technický ústav se zúčastní Vědeckého jarmarku

Tzv. drony či gyroskopicky stabilizovanou hlavici předvede Vojenský technický ústav, s.p. (VTÚ) na akci s názvem Vědecký jarmark, která se koná ve středu 10. září 2014 na Vítězném náměstí v Praze. Akce je určena především pro děti a mládež s cílem vyvolat v nich zájem o vědu a výzkum.

Bezpilotní letouny z dílen VTÚ, konkrétně pak jeho pražského odštěpného závodu VTÚLa PVO, tu budou mít hned dva své zástupce – CUBE-Y6 a MANTA-2. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout stroje, které pomáhají hasičům i policistům a které už měli možnost vyzkoušet také příslušníci 4. brigády rychlého nasazení, kteří se o přínosu prvního ze zmíněných letounů – CUBE-Y6 - mohli přesvědčit v rámci svých cvičení ve vojenských prostorách.

Dalším z produktů, které vzešly z dílen VTÚ a se kterým se budou moci návštěvníci Vědeckého jarmarku seznámit, bude gyroskopicky stabilizovaná hlavice S250. Ta bude snímat areál akce, přičemž nasnímaný obraz bude k vidění na monitoru notebooku, který bude s hlavicí propojen. „Jde o zařízení určené pro pozorování na střední vzdálenosti, které poskytuje klidný obraz, a to i při maximálním zvětšení a při vzájemném pohybu hlavice i pozorovaného objektu. Systém je maximálně autonomní, tzn. že ze strany operátora přijímá pouze pokyny pro nasměrování a pro obsluhu jednotlivých optických podsystémů. Výstupem je stabilní obraz sledovaného objektu, který doplňují údaje o zeměpisné poloze, čase apod.,“ vysvětluje ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních prostředků odštěpného závodu VTÚLaPVO Jiří Kuzdas.

A právě do role operátorů se alespoň na malou chvíli budou moci vžít také zájemci z řad návštěvníků, kteří budou mít možnost ovlivnit to, co se na monitoru objeví. Za pomoci joysticku a zoomu totiž budou moci pohybovat kamerou a současně tak v notebooku sledovat obraz, který takto zachytili.

Vědecký jarmark se letos uskuteční už podruhé. Už první ročník přitom slavil úspěch, když si ho nenechalo ujít přes 10 tisíc návštěvníků. Letos pak organizátoři očekávají návštěvnost ještě o něco vyšší.

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz