Czech English

04. 02. 2016„Vojenský technický ústav může do budoucna pomoct v nelehké bezpečnostní situaci,“ říká předseda poslaneckého výboru pro obranu David Kádner

„Vojenský technický ústav může do budoucna pomoct v nelehké bezpečnostní situaci,“ říká předseda poslaneckého výboru pro obranu David Kádner

Ve čtvrtek 4. února 2016 navštívila Vojenský technický ústav, s. p. delegace výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená předsedou Davidem Kádnerem. Členové poslaneckého výboru byli informováni o aktuální vědecko-výzkumné činnosti státního podniku Ministerstva obrany s důrazem na projekty související s možným řešením stávajících bezpečnostních a zdravotních rizik.

V úvodní části programu seznámil ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiří Protiva členy poslaneckého výboru pro obranu s činností podniku, která spočívá ve výzkumu, vývoji, inovaci a zkušebnictví k naplňování potřeb státu. „Prioritně se jedná o pozemní a vzdušné síly Armády České republiky. Konkrétně o systémy velení a řízení, komunikační a informační systémy, průzkumné prostředky, zbraně a munici. Prostřednictvím tří odštěpných závodů chceme nabízet sofistikovaná komplexní řešení,“ řekl J. Protiva a zdůraznil, že cílem státního podniku je pracovat na inovativních technických řešeních s vysokou kvalitou a tím naplňovat strategické zájmy státu v oblasti obrany a bezpečnosti a rozvoje schopností ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému.

Následně byly poslancům prezentovány nové trendy státního podniku související s využitím bezpilotních platforem a optických senzorů ve vztahu například k jaderné bezpečnosti, kontrole pohybu osob a vozidel ve dne i v noci nebo monitoringu a vyhodnocení krizových situací. V této souvislosti zmínil ředitel VTÚ ostré nasazení bezpilotního prostředku v muničním skladu Vrbětice a v litvínovské chemičce ve prospěch IZS.     

Poté proběhla praktická ukázka dílčích projektů z odborného portfolia odštěpných závodů VTÚLaPVO Praha - Kbely, VTÚPV Vyškov a VTÚVM Slavičín. K zhlédnutí byly například pozorovací a monitorovací systémy, bezpilotní prostředky Optoelektron a Sokol, gyroskopicky stabilizované hlavice, anténní nosiče a přepravní box Biobox. Součástí programu bylo také letové nasazení bezpilotního rotorového univerzálního prostředku s kolmým startem a přistáním s přímým přenosem leteckého monitoringu zájmových oblastí na řídící stanoviště operátora.

„Děkujeme za možnost nejen na vlastní oči shlédnout část odborného portfolia VTÚ, ale zejména za odbornou diskusi k profesním schopnostem tohoto státního podniku. Vzájemně to bylo přínosné pro obě strany. Byl to počáteční výrazný impuls spolupráce VTÚ s výborem pro obranu do budoucna. Chtěli bychom být více v kontaktu a věřím tomu, že to napomůže, aby společnost nebrala státní podnik jako nějaký přežitek, ale naopak, instituci, která může pomoci do budoucna v této nelehké bezpečnostní situaci,“ řekl předseda poslaneckého výboru pro obranu David Kádner.

S průběhem premiérové návštěvy byl spokojený také ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva: „Představili jsme VTÚ v komplexní podobě, s důrazem na projekty aktuální bezpečnostní problematiky. Diskutovali jsme rovněž témata, která úzce souvisejí s využíváním schopností státního podniku nejen Armádou ČR, ale i ostatními ozbrojenými a bezpečnostními složkami. Je zde oboustranný zájem na intenzivnější spolupráci,“ zhodnotil návštěvu poslanců z výboru pro obranu ředitel VTÚ.

Autor: Pavel Lang, VTÚ, s. p. 

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz