Czech English

27. 03. 2015Úzká spolupráce s VTÚ je pro vzdušné síly klíčová, řekl generál L. Štefánik

Ukázka bezpilostních prostředků

Poslední lednový pátek se ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva a velitel Vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Libor Štefánik dohodli na častějších profesních kontaktech, které by stupňovaly efektivitu vzájemné spolupráce státního podniku a vzdušných sil. Poslední březnový pátek zavítali do kbelského odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany (VTÚL a PVO) nejvyšší představitelé VzS AČR, společně s náčelníky odborů velitelství vzdušných sil, velitelů leteckých základen a velitelů přímo podřízených jednotek bojové podpory a bojového zabezpečení k prezentaci dílčích projektů, které souvisejí se současnými i budoucími aktivitami a zabezpečením jednotek Vzdušných sil Armády České republiky. „Děkuji za možnost reálné a podrobné prezentace Vojenského technického ústavu. Důležité je, že dnešní akce proběhla v rámci metodického dne velitele vzdušných sil, kdy byl přítomen kompletní velitelský sbor a ne jednotliví velitelé a náčelníci,“ uvedl generál Štefánik.  

Prologem programu byly prezentace ředitele státního podniku Jiřího Protivy a ředitele odštěpného závodu VTÚL a PVO Jiřího Čumy. Následně představil kompletní řadu bezpilotních prostředků ředitel odborného úseku Jiří Kuzdas. Poté navštívili představitelé vzdušných sil tribologickou laboratoř, v níž se provádí analýza nečistot v olejích u leteckých motorů. Neméně zajímavé bylo pracoviště archivace a sběru dat, kde se zevrubně vyhodnocuje a archivuje stav letecké techniky z havarijních zapisovačů, laicky pojmenovaných černých skříněk.

V hale č. 39 si hosté prohlédli jednotlivé bezpilotní prostředky, jejichž vývojem a výrobou se VTÚL a PVO zabývá více než třicet let. Pomyslnou třešničkou ve více než dvouhodinovém programu bylo letové nasazení prototypu bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS).           

„Vojenský technický ústav je klíčovým státním podnikem pro další progres vzdušných sil Armády ČR. Prezentace dvou specializovaných pracovišť nám stačila k tomu, abychom se přesvědčili o unikátních schopnostech zdejších odborníků. Těším se na další spolupráci, která je významná zejména pro bezpečnost letového provozu. Naše spolupráce musí být úzká a cílená. Máme zájem scházet se periodicky, abychom si bezprostředně vyměňovali zkušenosti a hovořili o našich požadavcích, které může VTÚ realizovat,“ řekl brigádní generál Libor Štefánik.

„Vzdušné síly jsou pro nás jedním z prioritních zákazníků a jejich zájem o naše odborné portfolio mě samozřejmě těší. S velitelem vzdušných sil AČR jsme se domluvili na užší vzájemné spolupráci. Státní podnik je připraven realizovat projekty, které jsou pro nadcházející činnost vzdušných sil aktuální a nezbytné. Nabízíme jim možnost být garantem v celé řadě oblastí,“ konstatoval ředitel státního podniku Jiří Protiva.

 

Připravil: Mgr. Pavel Lang, manažer PR VTÚ, s. p.

Foto: Iva Braunspergerová            

 

     

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz