Czech English

30. 05. 2016Úspěšná premiéra VTÚ, s. p. na Aviatické pouti

Úspěšná premiéra VTÚ, s. p. na Aviatické pouti

Poslední květnový víkend se na pardubickém letišti uskutečnila již šestadvacátá Aviatická pouť. Ta letošní, s podtitulem Hvězdy na nebi, opět připomněla jak slavná výročí, tak historické válečné scény. Samozřejmě, že nechyběla ani moderní technika. Je potěšitelné, že zaujalo také portfolio bezpilotních prostředků úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu VTÚ, s. p., a to Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany, které mělo na Aviatické pouti svoji premiéru.

Jak letový program, tak statické ukázky potěšily tisíce diváků. Jejich pestrost, od historických strojů až po moderní bojové letouny, umožnily, že si všichni návštěvníci Aviatické pouti přišli na své. Největší zájem byl o Messerschmitt Me 262 Schwalbe (Vlaštovka), což je první operačně nasazený proudový letoun v historii letectví, který zasáhl do bojů druhé světové války od poloviny roku 1944, dále obojživelný velikán sloužící k námořnímu hlídkování a protiponorkové službě Catalina PBY-5A, dopravní Lockheed 10A Electra, vyšší techniku pilotáže vrtulníku Bo 105CB a bojového nadzvukového letounu JAS-39C Gripen.  

„Vojenský technický ústav se prezentoval vývojovou řadou bezpilotních prostředků. Tím, že jsme partnery takto významných akcí, dáváme najevo nejen veřejnosti, ale zejména ozbrojeným silám a složkám IZS, naši připravenost k poskytování potřebných dodávek a služeb v oblasti obranného výzkumu a vývoje,“ říká ředitel státního podniku Jiří Protiva.

VTÚ se na Aviatické pouti prezentoval jak na statické, tak i v letové ukázce. V reálu se jednalo o bezpilotní průzkumný letoun Sojka-III, dále bezpilotní terč s pevným křídlem Sokol, bezpilotní letoun kategorie MINI Optoelektron a bezpilotní rotorový univerzální systém s kolmým startem a přistáním (BRUS). Technickou zajímavostí byla prezentace vlečného rukávu pro imitaci vzdušného cíle pro bojové střelby protiletadlových raketových jednotek.

„Premiéra Vojenského technického ústavu na Aviatické pouti se vydařila. Ukázka jejich projektů obohatila program. Máme zájem o dlouhodobou a oboustranně úspěšnou spolupráci s VTÚ,“ konstatuje za organizátory AP 2016 generál v. v. Ladislav Minařík.

Autor: Pavel Lang

Foto: Pavel Novotný      

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz