Czech English

03. 10. 2016Součinnost VTÚ se složkami IZS při letecké nehodě

Součinnost VTÚ se složkami IZS při letecké nehodě

Pár minut před devátou je na tísňovou linku 158 nahlášena mimořádná událost. „Spadlo tady letadlo. Nejprve se ozvala rána a potom se stroj rozlomil ve vzduchu na kusy. Je to v Brdech, v prostoru bývalé letecké střelnice Houpák nedaleko obce Obecnice. Určitě tady budou těžce zranění a mrtví,“ říká operačnímu důstojníkovi očitý svědek. V tomto případě pouze cvičně, neboť se jednalo o odbornou přípravu složek integrovaného záchranného systému. 

Simulovaná letecká nehoda se odehrála na vrcholu Houpák v těžko přístupném terénu chráněné krajinné oblasti Brdy, navíc v pyrotechnicky neasanovaném prostoru. Malé dopravní letadlo mělo z doposud neznámých příčin závadu a havarovalo. Jeden cestující pád nepřežil, druhý zůstal s vážným zraněním u letadla, třetí nedaleko něj s poraněním lehčího charakteru. Dva cestující se však u trosek nenacházeli a navíc hrozilo zahoření porostu od žhavých částí motoru. Takový byl scénář cvičení, se kterým se nakonec museli policisté, hasiči a záchranáři vypořádat.

Po vyhlášení poplachu a příjezdu k nehodě byl aktivován velící štáb. Poté došlo k uzavření místa zásahu a k rozdělení prostoru na sektory. Přivolaný pyrotechnik provedl průzkum a vytyčil přístupové trasy ke zraněným u spadlého letadla, kde je zdravotní záchranná služba posléze ošetřila. Do akce měly být nasazeny také bezpilotní prostředky – bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) – z produkce Vojenského technického ústavu, s. p., které si nedávno středočeská policie od státního podniku pořídila. „Brusy“, které měly provést vzdušný průzkum místa nehody i okolí a pátrat po osobách a částech letadla, však nevzlétly. Důvod? Nepříznivé meteorologické podmínky, respektive velice silný nárazový vítr. Z toho důvodu, prováděly monitoring pro složky IZS tzv. staticky ze země neboli přes velkoplošnou obrazovku na doprovodném vozidle.

Cíle akce, a to prověřit koordinaci záchranných a likvidačních prací při mimořádné události, dále spolupráci, komunikaci a připravenost jednotlivých složek IZS, byly splněny. Svým dílem k tomu přispěla i součinnost cvičících jednotek s odborníky a technikou úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany.

 

Autor: Pavel Lang

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz