Czech English

22. 11. 2018Rekonstrukce legendární Dakoty je dílem VTÚ

Rekonstrukce legendární Dakoty je dílem VTÚ

Scéna jako před více než půlstoletím byla k vidění před budovou Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany na kbelském letišti. K legendárnímu dopravnímu letounu Douglas DC-3 Dakota přijíždí historický Jeep Willys s kapitánem letounu a posádkou stroje v dobových uniformách. Náladu přítomných umocňují vojenské skladby ze čtyřicátých let minulého století od Glenna Millera.

„Pane plukovníku a pane řediteli, Vojenský technický ústav dokončil rekonstrukční práce na letounu DC-3 Dakota a stroj je připraven k předání do muzejní sbírky Vojenského historického ústavu,“ podává hlášení kapitán letounu pplk. v. v. Jaroslav Klacek řediteli VHÚ plukovníkovi Aleši Knížkovi a řediteli VTÚ Jiřímu Protivovi.

Následuje slavnostní přestřižení pásky, předání symbolických klíčů od Dakoty a ocenění za odvedenou práci. Klíčovým okamžikem slavnostního aktu je vstup do pilotní kabiny a prostoru pro cestující.        

„Dvě desítky zaměstnanců a externích spolupracovníků VTÚLaPVO odpracovaly na expoziční přípravě transportního letounu Douglas DC-3 Dakota bezmála pět tisíc hodin. Za tři čtvrtě roku ji repasovaly z dezolátního stavu do téměř reálné původní podoby,“ říká ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva a oceňuje, že byť se Vojenský technický ústav zaměřuje na výzkum a vývoj moderních technologií, opakovaně již dokázal provést generální opravy historických letounů pro VHÚ Praha.  

Dakota je dvoumotorový vrtulový dopravní letoun, jehož výkony způsobily ve 30. a 40. letech dvacátého století revoluci v letecké dopravě. Pro svůj dlouhodobý vliv na letecký průmysl i druhou světovou válku bývá považován za jeden z nejvýznamnějších transportních letounů, které kdy byly vyrobeny.

„Renomovaná Dakota bude jednou z ozdob nové sezóny v Leteckém muzeu Kbely,“ dodává ředitel VHÚ Praha plk. gšt. Aleš Knížek.

Text: Pavel Lang

Foto: Pavel Novotný a Jan Vachek

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz