Czech English

05. 10. 2015První ročník otevřené soutěže v přesné střelbě na bzenecké střelnici se podařil

První ročník otevřené soutěže v přesné střelbě na bzenecké střelnici se podařil

Obdivuhodná profesionalita armádních i policejních „snajprů“ a zajímavé dynamické ukázky související s krizovými situacemi. To vše bylo k vidění první říjnovou sobotu na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu výzbroje a munice v Bzenci, kde se uskutečnila otevřená soutěž v přesné střelbě o pohár ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. a technického ředitele Meopty Systems, s.r.o.     

Počátek myšlenky uspořádat premiérový ročník otevřené soutěže v přesné střelbě podpořily dvě skutečnosti. Tou první jsou unikátní možnosti bzenecké střelnice, počínaje střelbou z ručních palných zbraní až do vzdálenosti 800 metrů a konče výcvikovými pracovišti pro speciální jednotky a složky IZS. Druhým faktorem byla zdařilá organizace dubnové mezinárodní soutěže vojenských a policejních odstřelovačů, k níž obě instituce výrazně přispěly.   

„O pořádání prvního ročníku otevřené soutěže v přesné střelbě jsme se podělili se společností Meopta Systems. Dlouhodobě spolupracujeme, spojují nás odborné aktivity v oblasti optických systémů. Bzenecká střelnice nabízí široké spektrum využití. Dnešní soutěž je příkladem toho, jak ji plánujeme mimo jiné využít i do budoucna,“ říká ředitel VTÚ, s. p. Mgr. Jiří Protiva.

Technický ředitel Meopty Systems Ing. Vilém Kohout k tomu dodává: „Mezinárodní soutěž odstřelovačů nám ukázala, že akci podobného typu zvládneme. Proto jsme se s VTÚ dohodli na pořádání naší privátní soutěže. Prvotní ohlasy ukazují, že jde o krok správným směrem, a to nejen z hlediska ryze profesního. Meopta Systems má zájem pokračovat v tomto soutěžním klání i v následujících letech.“

Premiérový ročník potěšil nejen počtem soutěžících, který dosáhl bezmála padesáti střelců, ale především svojí kvalitou. „Úroveň soutěže byla velmi vysoká. Sportovní střelci, bývalí i současní armádní a policejní odstřelovači tady prokázali svoje mistrovství. Celá řada z nich se pravidelně zúčastňuje mezinárodních soutěží, kde se umísťují na předních místech,“ konstatuje hlavní rozhodčí Petr Marek a vyjmenovává nejúspěšnější účastníky střelecké soutěže: bronz získal Marek Jurásek, stříbro Zdeněk Navrátil a zlato Petr Mothejl.

„S přesnou střelbou jsem začal zhruba před třemi roky. Trénuji dvakrát týdně na střelnici nedaleko Prahy. Není tajemstvím, že se jedná o finančně náročný koníček. Moje ekologická firma nyní prosperuje a tak to mám v tomto směru jednoduší. Vítězství mně moc potěšilo. V této konkurenci obzvlášť. Tady střílí všichni dobře,“ vyznává se vítězný střelec.

Neméně zajímavý byl i doprovodný program střelecké soutěže, který by se dal charakterizovat jako neformální setkání představitelů ozbrojených sil, složek integrovaného záchranného systému a Aktivní zálohy k bezpečnostní problematice. S pozitivním ohlasem se setkaly zejména praktické ukázky, například imitačních prostředků v podání Klubu vojenské historie W.A.S.P. Ostrava, balistického vybíjecího zařízení společnosti Dependable Solutions, přístrojů nočního vidění od společnosti Glomex MS nebo ručních zbraní České zbrojovky. Účastníci setkání, kterého se mj. zúčastnili také představitelé sekce průmyslové spolupráce a řízení organizaci Ministerstva obrany, ocenili možnost jak praktických nácviků, tak ostré střelby.

Autor: Mgr. Pavel Lang, VTÚ, s. p.      

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz