Czech English

11. 05. 2015Protiletadlovci testovali nové typy vzdušných cílů

Protiletadlovci testovali nové typy vzdušných cílů

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic ve spolupráci se zaměstnanci Vojenského technického ústavu testovali tento týden ve Vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku imitátory vzdušných cílů, na které budou působit během nadcházejícího cvičení Tobruq Legacy 2015.

Společné cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany se uskuteční ve zmíněném vojenském výcvikovém prostoru od 22. června a zapojí se do něj více než čtyři stovky příslušníků ozbrojených sil ČR, Litvy, Maďarska, Slovenska a USA. Vedle letounů a vrtulníků Vzdušných sil AČR využijí při výcviku i novodobé prostředky vzdušného napadení – takzvané UAV (Unmanned Aerial Vehicle) označované také jako drony.

Právě na principu těchto prostředků jsou v Armádě ČR již několik let využívány imitátory vzdušných cílů (zkráceně IVC), které slouží jako terče pro protiletadlové raketové komplety RBS-70. Používají se speciální dálkově řízené bezpilotní prostředky (např. IVC SOKOL) či vlečný rukáv, který je za nimi tažen na laně.

Do mezinárodního cvičení se zapojí i jednotky s protiletadlovými komplety, které fungují na principu infračerveného navádění raket (u systému RBS-70 jsou rakety naváděny pomocí laserového paprsku). Z toho důvodu bylo nutné přistoupit k inovaci již ověřených imitátorů.

V praxi se tak za vlečný rukáv přidá speciální infrazářič, jenž se iniciuje dálkově podle potřeby, a to v prostoru, který je vymezen pro střelbu. „Infrazářič imituje tepelnou stopu letadla a zabezpečuje aktivaci a činnost optoelektronických systémů navedení,“ vysvětlil Jaroslav Repko z oddělení logistiky strakonického útvaru.

„Naší snahou není provozovat prostředky s nejvyšší rychlostí, dobou letu, dostupem či dalšími „nej“. Je to otázka smysluplného kompromisu mezi efektivitou výcviku, ekonomickou náročností a hlavně možnostmi tuzemských vojenských výcvikových prostorů z hlediska dodržení zásad bezpečnosti střeleb,“ doplnil Repko.

Během minulého týdne byl prezentován i prostředek BRUS (bezpilotní rotorový univerzální systém), který před nedávnem prošel „bojovým křtem“, když monitoroval ohniska požáru v muničním skladu ve Vrběticích. Protiletadlovci se o tento prostředek zajímají zejména kvůli jeho schopnostem monitorovat prostor střelby a dopady cílů, případně raket. Mohl by tím výrazně přispět k lokalizaci potenciálních ohnisek požáru během střeleb, a tím i včasnému zásahu hasičů.

Testování imitátorů vzdušných cílů bylo součástí výcviku 252. protiletadlového raketového oddílu, který proběhl souběžně s velitelsko-štábním cvičením a závěrečnou plánovací konferencí ke cvičení Tobruq Legacy 2015. „Schopnostem IVC, které jsme během konference prezentovali našim partnerům, se dostalo kladného hodnocení. Zaregistrovali jsme ovšem i určité obavy z náročnosti takto nastavené střelecké úlohy. Věřím ale, že zahraniční účastníky naše dřívější zkušenosti s těmito typy cílů uklidnili a budou je motivovat k podání maximálních výkonů,“ uzavřel velitel strakonického útvaru plukovník gšt. Vladimír Barca.

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz