Czech English

12. 06. 2015Prezentace VTÚ, s. p. pro příslušníky Policejního prezidia ČR a Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR

Prezentace VTÚ, s. p. pro příslušníky Policejního prezidia ČR a Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR

Za poslední měsíce je to ve Vojenském technickém ústavu již obvyklý jev. Četnost návštěv státního podniku je na vzestupu, složení delegací má reprezentativní úroveň vrcholného managementu. Aktuálním příkladem je prezentace odborného portfolia odštěpných závodů VTÚ, s. p. pro odborníky z Policejního prezidia České republiky a Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR, která se uskutečnila v pátek 12. června 2015 na kbelském letišti.

I když prioritním tématem byly bezpilotní prostředky, hosté si na úvod se zájmem vyslechli aktuální zprávu o působnosti, schopnostech a službách jak VTÚ, s. p., tak VTÚPV Vyškov a VTÚVM Slavičín. Informace jim sdělili ředitel státního podniku Mgr. Jiří Protiva, ředitel VTÚLaPVO Praha-Kbely Ing. Jiří Čuma a ředitel VTÚPV Vyškov Ing. Jaroslav Štrupl.   

Vývojem a následně výrobou bezpilotních systémů se v VTÚLaPVO zabývají více než třicet let. Odborné know-how jak bývalých specialistů, tak stávajících zaměstnanců úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů je profesně ojedinělé a v praxi představuje velice sofistikovaný produkt leteckého monitoringu. To ostatně potvrdila i zevrubná prezentace ředitele úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Ing. Jiřího Kuzdase. Jeho ohlédnutí je následující Na začátku kompletní řady se nachází bezpilotní průzkumný letoun pojmenovaný Sojka III, respektive Sojka III/TVM, který byl dvanáct let ve výzbroji české armády. Následuje přímý nástupce „sojky“, a to Manta 2. Dále je k vidění Sokol, jakožto jeho další verze označovaná jako Sokol T, která sice nemá průzkumné senzory, ale je schopna nést a za letu vypouštět cvičný rukáv pro nácvik ostré střelby protiletadlových raketových kompletů. O vysoké efektivitě takového nasazení se nedávno ve Vojenském újezdu Boletice přesvědčili příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku, když testovali „sokola“ v roli imitátora vzdušných cílů před nadcházejícím aliančním cvičením jednotek pozemní protivzdušné obrany Tobruq Legacy 2015.

Tím však unikátní škála bezpilotních systémů z Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany nekončí. Dalšími v pořadí jsou Optoelektron a bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) s kolmým startem a přistáním, který je charakteristický svým oválným trupem vyrobeným z uhlíkových kompozitů, z něhož vystupuje trojice ramen, na jejichž koncích se nachází šest rotorů o průměru 70 cm, které umožňují optimální stabilitu a dostatek výkonu pro plnění náročných úkolů.

„Bylo to velice zajímavé a efektivní v tom, že jsme dostali konkrétní odpovědi na všechny naše dotazy. V reálu jsme se přesvědčili, nakolik je BRUS sofistikovaný bezpilotní prostředek a jakou širokou škálou možností nasazení disponuje. Z prezentace máme velice pozitivní poznatky a v tomto směru budeme informovat naše nadřízené,“ uvedl na závěr plukovník Mgr. František Habada z Policejního prezidia ČR.  Totožný názor vyjádřil také plukovník Ing. Evžen Vondráček z Generálního ředitelství Vězeňské služby České republiky.

 Připravil: Mgr. Pavel Lang, manažer PR   

Foto: Iva Braunspergerová  

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz