Czech English

17. 02. 2015Premiérová prezentace bezpilotních prostředků VTÚ, s.p.

Premiérová prezentace bezpilotních prostředků VTÚ, s.p.

V úterý 17. února 2015 se za velikého zájmu odborné veřejnosti a sdělovacích prostředků uskutečnila premiérová prezentace portfolia bezpilotních prostředků z produkce státního podniku Vojenský technický ústav. Možnost zhlédnout kompletní řadu dronů si nenechala ujít řada významných hostů v čele s kardinálem Dominikem Dukou a náměstkem ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Tomášem Kuchtou.

"Tato premiérová prezentace obsahuje celou škálu bezpilotních prostředků, které jsme v předcházejících více než třiceti letech ve Vojenském technickém ústavu letectva a protivzdušné obrany vyvíjeli a následně vyráběli. Nejprve se jedná o bezpilotní prostředek Sojka III, který byl dvanáct let ve výzbroji Armády České republiky. Následují Manta 2, dále Sokol, Optoelektron až po stávající bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS). Ke zhlédnutí jsou i imitované vzdušné cíle (IVC)," říká Ing. Jiří Kuzdas, ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany.

Z portfolia bezpilotních prostředků vyvolával oprávněnou pozornost prototyp bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS). Jedná se o velice sofistikovaný prostředek s kolmým startem a přistáním, který může být nasazený pro cílený a efektivní letecký monitoring v zájmových lokalitách. V reálu nejen pro úkolová uskupení profesionálů Armády ČR v misích, ale také při plnění náročných úkolů složek integrovaného záchranného systému. Jako příklad lze uvést premiérové, takzvaně ostré nasazení v muničním areálu Vrbětice, kde nalétal více než 70 letových hodin. Technické parametry i sofistikované vybavení pro denní a noční leteckou dokumentaci nepochybně řadí systém BRUS mezi tuzemskou špičku ve svojí kategorii.

"V této specializované oblasti je Vojenský technický ústav jedním z předních tuzemských výrobců těchto prostředků, které jsou určeny především pro účely zajištění bezpečnosti a humanitárních úkolů. Naše odborné know-how je již na takové úrovni, že dokážeme přesně modifikovat technické parametry potenciálním zákazníkům," konstatuje ředitel Vojenského technického ústavu z pověření Mgr. Jiří Protiva. "Jejich vývoj a následná výroba je cílená na průzkumné úkoly spočívající v leteckém monitoringu," říká ředitel státního podniku z pověření.

Slovy chvály na prezentaci dronů nešetřil ani kardinál Dominik Duka. "Jsem velice potěšen, když vidím takovýto technický pokrok. Můžeme být oprávněně hrdí na to, co se v naší zemi vyvíjí a vyrábí. Bezpilotní prostředky představují velikou pomoc člověku v rizikových oblastech. Mohou pomoci i našim vojákům v misích. Ať je Boží moudrost s vámi, ať vás chrání a ať vaše práce slouží především mírovým účelům. Pán Bůh žehnej," pronesl na adresu zaměstnanců Vojenského technického ústavu kardinál Dominik Duka.

Sofistikovaný produkt VTÚ představující bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) ocenil také náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta: "Potvrdilo se to, co je obecně známé, že vojenský výzkum je nositelem pokroku a výrazně pomáhá i v civilnímu sektoru."

 

Autor: Mgr. Pavel Lang, manažer PR

Foto: Iva Braunspergerová

 

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz