Czech English

19. 02. 2015Pohled do zákulisí návštěvy pana kardinála

Pohled do zákulisí návštěvy pana kardinála

„S přáním, aby i vojenská historie vedla k lásce k člověku a naší vlasti,“ napsal kardinál Dominik Duka do pamětní knihy Vojenského technického ústavu. Stalo se tak 17. února 2015 a to na samém začátku jeho devadesátiminutové návštěvy státního podniku v pražských Kbelích.

Při prezentaci VTÚ, s. p. zazněly od ředitele z pověření Mgr. Jiřího Protivy dva zajímavé historické údaje. Historii Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany začaly psát generace předchůdců dnešních zaměstnanců již brzy po vzniku Republiky Československé. Po zřízení Leteckého sboru v roce 1918 byla založena i Vojenská továrna na letadla v prostoru Kbely a následně v r. 1919 po přípravných pracích na MNO ve Vzduchoplaveckém odboru byl zřízen studijní referát, 13. oddělení. K 1. květnu 1922 byl dle výnosu Věcného věstníku Ministra národní obrany Republiky Československé číslo 25/1922, čl. 169 z 25. 4. 1922 založen Vzduchoplavecký studijní ústav jako samostatný vojenský útvar. Další poutavou zprávou bylo to, že osmnáctý zářijový den roku 1938 ústav navštívil Karel, kardinál Kašpar, primas český.

Praktickou ukázku kompletní řady bezpilotních prostředků z produkce VTÚ lze pojmenovat jako premiéru. V takovémto rozsahu ji zástupci odborné veřejnosti a sdělovacích prostředků mohli zhlédnout poprvé. Bylo zcela očividné, že drony, respektive jejich nasazení při záchranných a humanitárních akcích v rizikových lokalitách, pana kardinála zaujaly. Se zájmem si o každém z nich vyslechl, jakými technickými parametry a letovými schopnostmi disponují.

Nejvíce takzvaně akčním bodem jeho programu byla pilotáž prototypu bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS). Počáteční nejistota však záhy vzala za své a Dominik Duka provedl nad plochou kbelského vojenského letiště několik povedených letových manévrů. Co by laik „operátor“ si za to vysloužil pochvalu od profesionálů z úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany.

Na závěr návštěvy byly vzácnému hostovi předány upomínkové dary, které ho velice potěšily, a to originální těžítko v podobě gravírované krychle s logem VTÚ, s. p. a 3D model bezpilotního systému BRUS.

Při rozloučení a poděkování za jeho návštěvu stroze, ale výstižně odpověděl: „Já děkuji vám. Byl to pro mě velice silný zážitek,“ řekl kardinál Dominik Duka.

 

Připravil: Pavel Lang, manažer PR

Foto: Iva Braunspergerová        

   

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz