Czech English

04. 07. 2016„Patnáctka“ aneb další pojítko mezi dvěma vojenskými ústavy, a to historickým a technickým

„Patnáctka“ aneb další pojítko mezi dvěma vojenskými ústavy, a to historickým a technickým

V těchto dnech začala další zajímavá spolupráce mezi Vojenským historickým ústavem a Vojenským technickým ústavem. Jedná se o repasi, přesněji řečeno expoziční přípravu stíhacího bombardovacího letounu MiG-15bis SB (trup. číslo 3255), který je v muzejní sbírce VHÚ Praha.

Úvodem je třeba zmínit, že repase „patnáctky“ není mezi oběma resortními institucemi premiérou. Již dříve zaměstnanci odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha – Kbely zrenovovali letouny Messerschmitt Me-262 a Jakovlev Jak-17. Stroj Mikojan Gurjevič MiG-15bis SB je připravován pro nově vybudovanou expozici v Praze – Letňanech. Restaurování „patnáctky“ se provádí v areálu „Stará Aerovka“, a to pro Letecké muzeum Kbely. Repase by měla skončit do 30. listopadu 2016.

Popsat leteckým fajnšmekrům rozpis potřebných prací ze strany VTÚLaPVO by nepochybně vydalo na samostatnou publikaci. V jejím úvodu nelze opomenout nedlouhý, ale náročný pozemní přesun z letňanského na kbelské letiště. Předtím již proběhlo odstranění povrchové koroze draku letounu neboli jeho celková „očista“. „Provedla se tryskáním ultra vysokotlakým vodním paprskem, a to tlakem 1900 do 2500 barů. Odstranili jsme jak původní nátěry, tak veškeré nečistoty,“ říká Miroslav Ženatý ze společnosti Hansen s. r. o.

Následující dny projde stíhací bombardovací letoun MiG-15bis SB desítkami, mnohdy technologicky velice náročných, odborných prací.  Ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů VTÚLaPVO Ing. Jiří Kuzdas k tomu dodává: „Naším úkolem je uvést letoun do podoby, jak byl v provozu u čs. vojenského letectva. Já ty časy pamatuji, a tudíž je to pro mě i další kolegy příjemné profesní ohlédnutí“.

Autor: Pavel Lang            

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz