Czech English

27. 04. 2015Ojedinělá mezinárodní soutěž vojenských a policejních odstřelovačů na zkušební střelnici VTÚ, s. p. v Bzenci

Ojedinělá mezinárodní soutěž vojenských a policejních odstřelovačů na zkušební střelnici VTÚ, s. p. v Bzenci

Česká republika se může pyšnit organizací ojedinělé soutěže pro odstřelovače ze speciálních jednotek ozbrojených sil a aktivních záloh. Nese název Světový šampionát vojenských odstřelovačů a jeho již sedmý ročník se konal ve dnech 19. až 24. dubna 2015 na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu výzbroje a munice v Bzenci. Organizátorem této prestižní akce byla 7. mechanizovaná brigáda „Dukelská“, kterou podpořilo několik civilních firem, například Meopta Přerov, Sellier Bellot nebo Česká zbrojovka.

Na osmdesát odstřelovačů ze šesti zemí absolvovalo následující disciplíny: speciální střelecká cvičení ve vzdálenostech do sedmi set metrů, dále střelbu na stacionární a pohyblivé cíle, střelbu pod úhlem, střelbu v nočních podmínkách s nasvícením cílů a cvičení se střelbou s taktickým námětem. „Střelecká cvičení se každý rok mění. To proto, že reagujeme na skutečné události ve světě a usilujeme o to, aby se nasazení soutěžících co nejvíce blížilo realitě,“ říká hlavní rozhodčí Petr Marek a dodává, že také letos závodili jak jednotlivci, tak dvoučlenné týmy v kategoriích služební ráže a speciály. Kromě toho byla ještě vyhlášena zvláštní cena pro absolutního vítěze šampionátu. Závěrečné hodnocení vyznělo nejlépe pro Jaroslava Stružku a Pavla Fouska v jednotlivcích a pro Jaroslava Stružku a Stanislava Kalabuse v týmech.

Neméně zajímavý byl i doprovodný program Světového šampionátu vojenských odstřelovačů. Za zmínku nepochybně stojí neformální setkání představitelů Ministerstva obrany ČR, Ministerstva vnitra ČR, Policejního prezidia ČR, krajského ředitelství Policie ČR Zlínského kraje a zástupců samosprávy k problematice výzbroje a munice, které inicioval Vojenský technický ústav výzbroje a munice (VTÚVM) Slavičín. Na úvod programu, kterého se mj. zúčastnil náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací MO ČR Tomáš Kuchta, ředitel Policie ČR Zlínského kraje plukovník Jaromír Tkadleček, ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva nebo starosta Bzence Pavel Čejka, byly ředitelem VTÚVM Jánem Romanem prezentovány nejen jedinečné parametry a možnosti bzenecké zkušební střelnice, ale také nadcházející záměry s tímto unikátním bezmála dvaašedesátihektarovým písečným prostorem. „V současné době se tady nabízí široké možnosti střelby z ručních palných zbraní s ráží do 30 milimetrů, a to až do vzdálenosti 800 metrů a dále možnost nácviků specifických činností v různých typech krizových situací. Našim blízkým cílem je takzvaný killhouse. V reálu střelecké výcvikové středisko pro zásahové jednotky ozbrojených sil a složky integrovaného záchranného systému s možností reálné střelby,“ říká ředitel VTÚVM Slavičín Ján Roman.

Velice pozitivně byla ze strany účastníků neformálního setkání hodnocena ukázka ručních zbraní (pistole CZ 75 D a SP-01, granátomety CZ 805 G1 a M79, útočná puška CZ 805 BREN A1, samopal SCORPION EVO 3 A1, odstřelovací puška FALCON), a především možnost střelby z nich.

 

Autor: Pavel Lang, manažer PR VTÚ, s. p.         

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz