Czech English

23. 07. 2019Obletová laboratoř byla společným projektem armády a VTÚ přes padesát roků

Obletová laboratoř byla společným projektem armády a VTÚ přes padesát roků

Ve středu 17. července 2019 krátce před dvanáctou hodinou dosedá na vzletovou a přistávací dráhu kbelského vojenského letiště letoun L-410FG/RTZ s trupovým číslem 1526, jehož kapitánem je kpt. Vladimír Fránek a operátorem nprap. Roman Kovařík. Na rozdíl od dřívějších přistání je to dnešní výjimečné. „Čtyřistadesítka“ známá jako obletová laboratoř, se speciálním měřícím vybavením ZMOL-1 na palubě, totiž provedla svůj poslední let a ukončila provoz ve vzdušných silách Armády ČR. O pět dnů později se v této souvislosti uskutečnilo na 24. základně dopravního letectva v Praze - Kbelích neformální setkání.

Letové ověřování činnosti prostředků radiotechnického zabezpečení vojenského letectva má více než padesátiletou tradici. První takzvanou obletovou laboratoří byl letoun Il-14F 0507 a jejím náčelníkem byl bývalý zaměstnanec VTÚLaPVO Bohumír Baťka. „Čtrnáctka“ plnila speciální úkoly od roku 1965 a z provozu byla vyřazena v roce 1987. Jejím pokračovatelem byl letoun An-24V 7109, který byl nasazen po dobu bezmála deseti roků.

V roce 1997 se na základě smluvního vztahu mezi Ministerstvem obrany a VTÚLaPVO Praha začal realizovat projekt nové obletové laboratoře. Vzhledem k náročnosti zástavby byly přizvány také dva významní kooperanti, a to společnosti Aviation Service a ERA. Armáda v této souvislosti vyčlenila letoun L-410FG 1526. V roce 2000 byla tato „čtyřistadesítka“ se speciálním měřícím vybavením ZMOL-1 na palubě, uvedena do provozu. Po devatenácti letech „obletovka“ končí a „čtyřistadesítka“ bude následně plnit fotogrammetrické úkoly.

Derniéry „obletovky“ se zúčastnili příslušníci létajícího a technického personálu letecké základny, současní a bývalí zaměstnanci Vojenského technického ústavu, představitelé kooperujících firem a další hosté. Prologem bylo hlášení mjr. M. Javůrka veliteli 24. zDL plk. D. Klementovi o ukončení provozu a předání protokolů z posledního letového měření nprap. R. Kovaříkem podplukovníkovi Z. Kutáčovi z Agentury logistiky. Ukončení akce spočívalo v technické prezentaci letounu a jeho vybavení, jakožto i v nemálo emotivních vzpomínkách od již bývalých vojáků z povolání sloužících na L-410FG/RTZ.

„Vojenský technický ústav, i jeho předchůdci, byl úzce spjat s činností obletových laboratoří, a to již od samého začátku. Získaná data z měření jsme využívali a stále využíváme při realizaci našich výzkumných a vývojových úkolů. Významným faktem je, že skrze tuto součinnost měl VTÚ podstatný vliv na zvyšování bezpečnosti vojenského letového provozu,“ říká ředitel VTÚ, s. p. Jiří Protiva.

Text: Pavel Lang

Foto: Pavel Novotný

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz