Czech English

04. 05. 2016„Návštěva VTÚ, s. p. byla pro nás srdeční záležitostí,“ říká 1. místopředseda Svazu letců ČR Oldřich Pelčák

„Návštěva VTÚ, s. p. byla pro nás srdeční záležitostí,“ říká 1. místopředseda Svazu letců ČR Oldřich Pelčák

První květnovou středu navštívili Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany (VTÚLaPVO) v Praze – Kbelích členové několika odboček Svazu letců České republiky, aby se seznámili s projekty z odborného portfolia odštěpného závodu.

V úvodní části programu je ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiří Protiva informoval o aktuální činnosti v klíčových oblastech, jimiž pro státní podnik jsou výzkum, vývoj, inovace a zkušebnictví při naplňování obranných a bezpečnostních požadavků státu. Následně jim byly prezentovány nové trendy VTÚ, s. p., respektive možná řešení stávajících rizik, souvisejících s průzkumem a monitorováním krizových situací, včetně ostrahy státních hranic nebo jaderné bezpečnosti.

„Tato návštěva je naplněním nedávného požadavku předsednictva Svazu letců ČR, respektive jejího předsedy generála Jiřího Kubaly, prezentovat aktuální činnost Vojenského technického ústavu. Odštěpný závod VTÚLaPVO je prvním krokem a my je rádi přivítáme i v dalších odštěpných závodech VTÚ, a to ve VTÚPV Vyškov a VTÚVM Slavičín,“ říká ředitel VTÚ, s. p. Mgr. Jiří Protiva a dodává, že tato návštěva je určitým výrazem profesní sounáležitosti státního podniku Ministerstva obrany a bývalých příslušníků vojenského letectva.

Speciální zástavby, včetně gyroskopicky stabilizovaných hlavic, a bezpilotní prostředky, tribodiagnostická laboratoř analýzy leteckých olejů a maziv, zkušebna záchranné a výsadkové techniky, úsek vyhodnocování leteckých nehod – to byly expertní pracoviště, do nichž mohli členové Svazu letců nejen nahlédnout, ale také vyslechnout odborné komentáře. „Tato forma spolupráce s komunitou bývalých pilotů a techniků je oboustranně prospěšná. My jim prezentujeme profesní progres a od nich získáváme důležité poznatky coby zpětnou vazbu naší nadcházející činnosti,“ konstatuje ředitel odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Ing. Petr Novotný.

Po více než dvou hodinách výjimečné exkurze si vzal závěrečné slovo první místopředseda Svazu letců ČR Ing. Oldřich Pelčák: „Velké poděkování za nás za všechny. Bylo to velice zajímavé, protože jsme si mohli v takzvaně leteckém prostředí zavzpomínat na časy naší aktivní služby. Oceňujeme progres a široké portfolio VTÚ. Já začínal s bezpilotním prostředkem Sojka- III a když tady vidím ten technický pokrok, je to velice potěšující fakt. Přejeme státnímu podniku co nejvíce úspěchů,“ konstatoval bývalý vojenský pilot a kosmonaut.

Autor: Pavel Lang

Foto: Jan Vachek         

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz