Czech English

07. 09. 2015Letošní CIAF? Od historických letounů až po bezpilotní prostředky VTÚ

Letošní CIAF? Od historických letounů až po bezpilotní prostředky VTÚ

Prestižní tuzemský svátek letecké akrobacie, známý pod zkratkou CIAF (Czech International Air Fest), pokračoval již po dvaadvacáté. Na královéhradecké letiště první zářijový víkend přiletělo na sedmdesát letadel a vrtulníků z osmi zemí. Mistrovská pilotáž přinesla tisícům diváků neopakovatelné zážitky.

Organizátoři leteckého festivalu na čele s Czech Airshow Agency, s.r.o. připravili na oba víkendové dny šestihodinový letový program s pětadvaceti akrobatickými ukázkami, a to jak vojenských, tak civilních strojů. Největším diváckým tahákem byla skupinová slétanost lotyšských „včel“ (Baltic Bees) na letounech české výroby L-39 Albatros a švýcarské skupiny P3 Flyers na strojích Pilatus P-3. Letecké fajnšmekry zaujal kluzák poháněný proudovým motorem L-13TJ Blaník, německý proudový stíhací letoun nasazený na konci 2. světové války Messerschmitt Me 262 Schwalbe nebo MiG-15UTI, cvičný proudový stíhač čs. výroby. Svoje mistrovství prokázali piloti vzdušných sil Armády ČR.  

Je velice potěšitelné, že ve kvalitní mezinárodní konkurenci zaujaly také projekty z odborného portfolia úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany, které měly na CIAFu svoji premiéru. Nejen na statické, ale i v letové ukázce! V reálu se jednalo o prezentaci bezpilotního rotorového univerzálního systému s kolmým startem a přistáním (BRUS), dále bezpilotního terče s pevným křídlem Sokol-T, bezpilotního letounu kategorie MINI Optoelektron a bezpilotního letounu s pevným křídlem kategorie Small MANTA 2.         

Perspektivními a efektivními nazvali bezpilotní prostředky náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář a velitel vzdušných sil AČR brigádní generál Libor Štefánik, kteří se v expozici VTÚ, s. p. zúčastnili tiskové konference.

Značný zájem sdělovacích prostředků o informace související s takzvanými dróny završily živé vstupy ředitele státního podniku Mgr. Jiřího Protivy do Radiožurnálu – Českého rozhlasu a Ing. Jiřího Nohýla, Martina Židlického a Vlastimila Slunečka do České televize.

Dobrou zprávou je, že se zdárná prezentace Vojenského technického ústavu promítla i do letového programu „ciafu“, a to dvanáctiminutovou dynamickou ukázkou manévrovacích schopností bezpilotního prostředku BRUS.

„Další progres bezpilotních prostředků spojujeme především s řídicím systémem, zejména u těch s pevným křídlem. Na základě našich dlouholetých zkušeností umíme podle požadavku zákazníka aplikovat nové sofistikované technologie, včetně operativního servisu a dodávky náhradních dílů po celou dobu provozu,“ konstatoval ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva.

Víkendový boom kolem drónů rezonoval také v souvislosti s leteckým monitoringem k možné ochraně státní hranice proti migrační vlně. „Jednáme s vedením Vojenského technického ústavu, aby se na tohle zaměřilo,“ řekl sdělovacím prostředkům ministr obrany Martin Stropnický.

 

Autor: Mgr. Pavel Lang, VTÚ, s. p.      

Ke stažení

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz