Czech English

09. 02. 2018Do technologie světové špičky je zapojen i „brus“ z VTÚ

Do technologie světové špičky je zapojen i „brus“ z VTÚ

Požadavek české firmy mít sofistikovaný nosič, který je navíc odolný a funkční v náročných terénních a meteorologických podmínkách, Vojenský technický ústav, s. p. bezezbytku splnil. Do společného projektu začlenil bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS), na něhož byl implementován systém na odhalování možného radioaktivního záření. Zanedlouho tak vznikla unikátní technologie představující světovou špičku pro radiační monitoring.

Nový systém na přesné měření radiace pomocí dronu byl prezentován široké veřejnosti a médiím ve čtvrtek 8. února a byl provázen velkým zájmem. Prologem prezentace byla tisková konference, na níž ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva informoval novináře jak o vývoji bezpilotních systémů u odštěpného závodu VTÚLaPVO od roku 1980, tak o přednostech státního podniku ve vývoji bezpilotní platformy. „VTÚ má mnohaleté zkušenosti z provozu bezpilotních systémů v nejtěžších provozních podmínkách a má zkušené specialisty se schopnostmi připravit návrh konstrukce draku i řídicího systému. Také disponuje odpovídajícím technickým vybavením a zkušebnami. Dokážeme operativně reagovat na specifické požadavky potenciálního zákazníka,“ uvedl ředitel VTÚ a uvedl, že stávající know-how v této oblasti specialisté VTÚ využívají i při řešení antidronové ochrany.

Následný letecký monitoring „brusu“ s radiačním měřicím přístrojem DRONES-G, jakož i ukázka vyhodnocení naměřených dat jenom potvrdila výjimečnost tohoto unikátního systému.

Autor: Pavel Lang              

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz