Czech English

19. 09. 2018Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltským mořem

Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltským mořem

Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltským mořem, včetně nasazení v noci, uskutečnili specialisté úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany pro příslušníky lotyšských a litevských protiletadlových raketových jednotek v rámci jejich ostrých bojových střeleb. Alianční cvičení proběhlo ve výcvikovém prostoru Škedé nedaleko přímořského města Liepaja.

Terčem pro ruční raketové systémy RBS-70, FIM-92 Stinger a Grom lotyšských a litevských protiletadlovců byly bezpilotní systémy Miss Tractor z produkce Vojenského technického ústavu. Přesněji řečeno za nimi vlečené textilní rukávy se speciálními koutovými odražeči nebo světlice imitující cíl.

Operační lety imitátorů vzdušných cílů probíhaly do vzdálenosti více než pěti kilometrů od palebných postavení na břehu Baltského moře. Vždy se nejednalo o konstantní trajektorii bezpilotního systému Miss Tractor. V několika případech žádal řídící střelby o náhlou změnu trasy letu. Díky profesionalitě a technickým možnostem bezpilotního letounu byl daný úkol bezezbytku splněn.

„Součinnost našich jednotek s Vojenským technickým ústavem je příkladná a výraznou měrou přispěla k tomu, že stanovené úkoly byly splněny,“ říká velitel cvičících lotyšských protiletadlovců podplukovník Juris Skudra.

Text: Jiří Kuzdas

Foto: archiv Vojenského technického ústavu         

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz