Czech English

03. 04. 2018Aplikovaný výzkum v oblasti lidského činitele v letectví

Aplikovaný výzkum v oblasti lidského činitele v letectví

Specializované pracoviště odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany řeší aplikovaný výzkum a vývoj dopadů zvýšené informační zátěže do chování člověka v systému člověk-stroj (člověk-letadlo). Jedná se o analýzy a vyhodnocování míry aktivace organismu operátora (pilota) ve specifických zátěžích (letových), která koreluje s odolností lidského činitele vůči této zátěži a aplikování těchto poznatků na proces rozhodování subjektů při ovládání složitých zbraňových systémů AČR. Pro korektní klasifikaci aktivace organismu individuálního lidského činitele je používána analýza změn tepové frekvence, měření oční a hlasové aktivity, subjektivní hodnocení úspěšnosti prováděné aktivity instruktorem a samohodnocením pomocí softwarové aplikace vytvořené ve spolupráci s psychology.

Pro hodnocení míry odolnosti byly vytvořeny speciální klasifikační metody, které implementují moderní metody vícerozměrné analýzy fyziologických reakcí člověka (jako operátora v systémech člověk-stroj) ve specifických zátěžových situacích. Použité metody umožňují objektivně stanovit korelace mezi jednotlivými fyziologickými veličinami z hlediska definování jejich informační hodnoty při testování míry stresu v těchto zátěžových situacích a je sledována a hodnocena schopnost adaptace jedinců na tyto zátěže v procesu rozhodování a ovládání složité vojenské techniky.

Cílem je ovlivňovat dopad zvýšené stresové zátěže na přípravu specifické skupiny osob (např. pilotů letadel, řídících letového provozu, atd.) k náročným misím.

Autor: Ferdinand Tesař

Ilustrační foto: archiv oddělení výzkumu, vývoje a inovací o. z. VTÚLaPVO Praha-Kbely

Ke stažení

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz