Czech English

09. 06. 2017Alianční součinnost nad Baltským mořem

Alianční součinnost nad Baltským mořem

Na přelomu května a června proběhlo ve výcvikovém prostoru Škedé nedaleko přímořského města Liepaja společné cvičení Vojenského technického ústavu, s. p. a protiletadlové raketové baterie Lotyšských národních ozbrojených sil. Jeho námětem byly ostré bojové střelby lotyšských protiletadlovců z ručních raketových protiletadlových systémů velmi krátkého dosahu RBS-70 na imitátory vzdušných cílů z portfolia úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha – Kbely.

Specialisté „vtulky“ přepravili do 1550 km vzdáleného prostoru nasazení čtyři bezpilotní letouny Miss Tractor a třicet kusů terčů neboli vlečných textilních rukávů. 

Úvodní část cvičení byla věnována technické přípravě bezpilotních letounů a následně záletům strojů Miss Tractor nad Baltským mořem. Bojové střelby probíhaly ve složitých meteorologických podmínkách. Avšak ani dešťové přeháňky a síla větru přes 12 m/s neovlivnily profesionální výkon specialistů VTÚLaPVO a jejich techniky. „Vše proběhlo bez závad. Uspěli jsme v reálném a náročném testu schopností našeho řídicího systému. Bezpilotní letoun se i v těchto extrémních podmínkách choval vysoce stabilně, skvěle kopíroval zvolenou trajektorii a výšku letu. Náš profesionální výkon ocenili jak účastníci cvičení, tak představitelé lotyšského ministerstva obrany na takzvaném VIP dni. Někteří ani nedoufali, že za těchto náročných podmínek, imitátor vzdušného cíle vůbec poletí,“ říká Jiří Kuzdas, ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů a poukazuje na další profesní klad spočívající v přípravě terče k opakovanému vzletu do deseti minut.

„Během třiadvaceti operačních letů bezpilotních letounů Miss Tractor bylo vystřeleno 28 raket z lotyšských protiletadlových raketových systémů,“ konstatoval na závěr cvičení velitel lotyšských protiletadlovců podplukovník Juris Skudra a ocenil vysokou profesionalitu zaměstnanců Vojenského technického ústavu na této alianční součinnosti.

 

Bezpilotní systém Miss Tractor

Používá se jako imitátor vzdušného cíle pro nácvik střelby převážně z protiletadlových systémů RBS-70 všech variant. Pro usnadnění navedení na cíl slouží koutový odražeč s odraznou plochou větší než půl metru čtverečného. Střelba se uskutečňuje na vlečený textilní rukáv, propojený s vlečným letounem lankem o délce 50 metrů. Rukáv má průměr podle typu cvičení od 600 do 800 mm a délku 5 metrů. Za rukávem lze připojit světlici, kterou lze dálkově iniciovat. Světlice hoří cca 40 sek a imituje cíle, na které lze provádět střelbu raketami s tepelným naváděcím systémem. Systém umožňuje provádět nácviky střelby ve dne i v noci.   

Text: Pavel Lang

Foto: archiv VTÚLaPVO

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz