Czech English

Aktuality

 • Český výrobce bezpilotních letadel si vybral VTÚ

  19. 05. 2020Český výrobce bezpilotních letadel si vybral VTÚ

  Vojenský technický ústav, s. p. byl vybrán společností Primoco UAV SE ke strategické spolupráci v oblasti bezpilotních letadel.

 • VTÚ renovuje legendární „čtrnáctku“ pro výstavní účely

  18. 05. 2020VTÚ renovuje legendární „čtrnáctku“ pro výstavní účely

  Vojenský technický ústav, s. p. provádí renovaci dvoumotorového dopravního letounu Iljušin Il-14 OK-MCI pro výstavní účely VHÚ Praha.

 • Píšou o nás

  13. 05. 2020Píšou o nás

  V květnovém čísle měsíčníku Ministerstva obrany České republiky A report si můžete přečíst článek PODTEO – kolová platforma pro radioteodolit RT20A.

 • Modernizace praporních a brigádních mobilních přístupových provozoven

  11. 05. 2020Modernizace praporních a brigádních mobilních přístupových provozoven

  Jedním z nejvýznamnějších projektů, který Vojenský technický ústav, s. p. realizoval v loňském roce, byla modernizace praporních provozoven v operačně taktickém systému velení a řízení pozemních a vzdušných sil k naplnění schopností Federated Mission Networking (FMN).

 • ALENA, BASA, MISS TRACTOR a mnoho dalších projektů pro armádu

  05. 05. 2020ALENA, BASA, MISS TRACTOR a mnoho dalších projektů pro armádu

  V těchto dnech si připomínáme úctyhodných osmadevadesát let od vzniku Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany. Historie „vtulky“ se začala psát v květnu 1922, kdy byl výnosem ministra národní obrany založen Vojenský vzduchoplavecký studijní ústav.

 • Koronavirová pandemie nepřerušila zkoušení

  04. 05. 2020Koronavirová pandemie nepřerušila zkoušení

  Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1103 ve vyškovském odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska provádí speciální testování také pro externí zákazníky i v době koronavirové pandemie. Jedním z odborných pracovišť je zkušebna speciálních měření.

 • Píšou o nás

  29. 04. 2020Píšou o nás

  Prezentační platforma Ministerstva zahraničních věcí České republiky „Moderní ekonomická diplomacie“ zveřejnila na svých webových stránkách článek o Vojenském technickém ústavu, s. p. pod názvem „Od bioboxů k polním nemocnicím – česká nabídka v době pandemie“.

 • Vzpomínka na průkopnickou Bohemii B-5

  28. 04. 2020Vzpomínka na průkopnickou Bohemii B-5

  Před několika dny uplynulo sto jedna roků, kdy se uskutečnil na letišti Bory u Plzně premiérový let prvního letadla vyrobeného v nově vzniklém Československu Bohemia B-5. Tento stroj se stal průkopníkem slavné éry čs. letectví.

 • Jeden z nejnáročnějších testů

  27. 04. 2020Jeden z nejnáročnějších testů

  Ve Vojenském technickém ústavu, s. p. procházejí speciálním testováním také osobní ochranné prostředky, nevyjímaje oděvy chránící proti podchlazení ve vodě. Zkušebna potápěčské techniky v odštěpném závodu VTÚPV Vyškov provádí akreditované zkoušky těchto oděvů podle ČSN EN ISO 15027 a podle námořní úmluvy SOLAS, usnesení MSC.81(70).

 • Čtvrtý rok s vámi

  27. 04. 2020Čtvrtý rok s vámi

  Šestadvacátého dubna tomu jsou čtyři roky, kdy byla ve Vojenském technickém ústavu, s. p. spuštěna sociální síť facebook. Záhy se FB stal důležitým zdrojem informací o činnosti státního podniku a dílčích projektech z odborného portfolia jak pro zaměstnance VTÚ, tak i pro širokou veřejnost.

 • Mobilní zařízení živé simulace

  23. 04. 2020Mobilní zařízení živé simulace

  Dalším vývojovým projektem, který se realizoval ve státním podniku Vojenský technický ústav, je mobilní zařízení živé simulace (MOB-EXCON). Výsledkem řešení, na němž se významnou měrou podílelo Centrum simulačních a trenažérových technologií Brno, byl prototyp, jehož technické parametry a užitné vlastnosti byly ověřeny akreditovanou zkušebnou odštěpného závodu VTÚPV Vyškov a následně uživatelem v reálných polních podmínkách.

 • Člověk míní, covid mění

  21. 04. 2020Člověk míní, covid mění

  Současná epidemiologická situace související s onemocněním COVID-19 je důvodem k rušení původně plánovaných akcí, jejichž účastníkem nebo partnerem měl být také Vojenský technický ústav, s. p. Pro nadcházející měsíce, květen a červen, lze uvést jako příklad workshop Radiační monitoring při mimořádných situacích (RadTech 2020) ve Vyškově, Aviatickou pouť Pardubice, International Defence Exhibition Bratislava (IDEB) nebo pařížský veletrh Eurosatory 2020.

 • Střípky z dřívějšího výzkumu a vývoje

  21. 04. 2020Střípky z dřívějšího výzkumu a vývoje

  Články „Historické projekty VTÚ zblízka“ a „Projekty z minulého století“, které jsme zveřejnili v únoru a březnu na facebooku Vojenského technického ústavu, s. p. vyvolaly velký zájem. Proto budeme cestováním v čase pokračovat. Tentokrát několika technickými zajímavostmi z odštěpného závodu VTÚVM Slavičín.

 • Zkoušky těžiště vozidel ve VTÚ

  14. 04. 2020Zkoušky těžiště vozidel ve VTÚ

  Zkušebna vozidel v odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov provádí speciální zkoušky a měření, mimo jiné měření polohy těžiště vozidel.

 • Speciální výroba v objektu číslo 39

  14. 04. 2020Speciální výroba v objektu číslo 39

  Současná situace je nelehká, tak proč nezačít pracovní den něčím trochu odlehčeným? Například pohledem na vývojovou řadu bezpilotních prostředků odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany.

 • VTÚ předá armádě prototyp kolové platformy PODTEO

  06. 04. 2020VTÚ předá armádě prototyp kolové platformy PODTEO

  „Vývojový projekt Kolová platforma pro radiotheodolit RT20–PODTEO jsme v souladu se smlouvou ukončili a po závěrečném oponentním řízení bude funkční prototyp, včetně výrobní dokumentace, předán do používání v Armádě České republiky“, říká odpovědný řešitel projektu Milan Burian z odštěpného závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov.

 • Projekty VTÚ v realizaci

  06. 04. 2020Projekty VTÚ v realizaci

  Prvořadou zprávou je, že i přes současnou epidemiologickou situaci pokračuje činnost státního podniku ve prospěch státu a dalších našich zákazníků. V podniku jsou přijata nejrůznější hygienická a pracovní opatření a je zachována zaměstnanost napříč celým Vojenským technickým ústavem.

 • Zapojení VTÚ ve prospěch NATO

  10. 03. 2020Zapojení VTÚ ve prospěch NATO

  Dvanáctého března si připomeneme 21. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Do poskytování strategických dodávek a služeb vyplývajících z členství ČR v NATO je zapojen také Vojenský technický ústav, s. p.

 • VTÚ rozšiřuje svoji působnost ve zkušebnictví

  09. 03. 2020VTÚ rozšiřuje svoji působnost ve zkušebnictví

  Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1103 ve vyškovském odštěpném závodě Vojenský technický ústav pozemního vojska si v rámci flexibilní akreditace rozšířila působnost svých zkoušek o zkoušky podle normy ČSN EN 50124-1 ed. 2 „Drážní zařízení – Koordinace izolace“.

 • VTÚ jako možný zaměstnavatel pro studenty ČVUT

  04. 03. 2020VTÚ jako možný zaměstnavatel pro studenty ČVUT

  Další z náborových kampaní Armády ČR se uskutečnila na Českém vysokém učení technickém v Praze. Studentům byly představeny možnosti pracovního uplatnění ve vzdušných silách AČR a v resortním státním podniku Vojenský technický ústav.

 • Historické projekty VTÚ

  20. 02. 2020Historické projekty VTÚ

  Pro komunitu lidí, která sleduje webové stránky Vojenského technického ústavu, s. p., připravujeme dílčí novinky. Jednou z nich je ohlédnutí do (ne)dávné historie a technický popis projektů, které unikátní měrou vstoupily do výzbroje naší armády. Začínáme ve stávajícím odštěpném závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín, v jehož profesní gesci byly a jsou zbraně, zbraňové systémy, munice, výbušniny, průzkumné a zaměřovací prostředky, systémy řízení palby nebo zkušebnictví….

 • Mezi nejlepšími osmi

  18. 02. 2020Mezi nejlepšími osmi

  Házenkáři Dukly Praha, mezi jejichž hlavní partnery patří také Vojenský technický ústav, s. p., dosáhli dalšího sportovního úspěchu. Po vybojování si finále Českého poháru mužů dokázali postoupit také do čtvrtfinále v evropském Challenge Cupu. Dvojnásobná gratulace….

 • VTÚ partnerem březnové konference NATO v ČR

  14. 02. 2020VTÚ partnerem březnové konference NATO v ČR

  Inovace jako strategický princip rozvoje NATO – tak zní název konference, kterou pořádá ve dnech 12. – 13. března 2020 Defense and Security Innovation Hub s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českým vysokým učením technickým v Praze. Vojenský technický ústav, s. p. přijal pozvání organizátorů a bude na tomto prestižním mezinárodním jednání ve dvojí roli, a to jako partner NATO Innovation Conference i aktivní účastník v jednom z odborných panelů.

 • Možná technická prevence k šíření koronaviru

  04. 02. 2020Možná technická prevence k šíření koronaviru

  Státní podnik Ministerstva obrany ČR – Vojenský technický ústav – je dodavatelem speciálního modernizovaného přepravního bioboxu k oddělené evakuaci osob podezřelých z možnosti přenosu smrtelných virových onemocnění, nevyjímaje například těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) nebo infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

 • Závod, kde není poražených

  03. 02. 2020Závod, kde není poražených

  Extrémní armádní soutěž Winter Survival 2020, která se uskutečnila v pohoří Hrubého Jeseníku, vyvolala mnoho pozitivních ohlasů. Nejen na fyzickou a psychickou zdatnost závodníků při plnění adrenalinových disciplín, ale také na kvalitní podporu partnerů mistrovství. Vojenský technický ústav, s. p. nevyjímaje…

 • VTÚ je partnerem volejbalové Dukly

  29. 01. 2020VTÚ je partnerem volejbalové Dukly

   V letošním roce se zařadil mezi partnery volejbalového klubu Dukla Liberec, dlouholetého účastníka extraligy, jakož i českého a evropského poháru, také Vojenský technický ústav, s. p. Součinnost obou resortních institucí, v níž je konkretizována jak prezentace loga státního podniku VTÚ, tak i jeho odborná činnost a portfolio při tuzemských a mezinárodních utkáních, stvrdili svými podpisy ředitel VTÚ Jiří Protiva a ředitel VK Dukla Liberec Pavel Šimoníček.

 • Zkoušky podle nejnovějších mezinárodních standardů

  29. 01. 2020Zkoušky podle nejnovějších mezinárodních standardů

  Akreditované zkušební laboratoře v odštěpných závodech Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov (č. 1103), Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín (č. 1128) a Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha-Kbely (č. 1220) úspěšně prošly na přelomu roku 2019/2020 procesem reakreditace. Získaly tak nové osvědčení o akreditaci laboratoře udělené akreditačním orgánem ČIA podle normy ČSN EN ISO/IEC 17025 z roku 2018.

 • Jdeme do toho s vámi!

  23. 01. 2020Jdeme do toho s vámi!

  V neděli 26. ledna 2020 bude zahájen již šestadvacátý ročník mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival. Na dvacet tříčlenných týmů čekají v pohoří Hrubého Jeseníku extrémně náročné disciplíny. Vojenský technický ústav, s. p., jako jeden z partnerů závodu, bude opětovně u toho. Reportáž z tohoto unikátního sportovního klání, které zahrnuje adrenalinové soutěže sportovního charakteru, prvky ze speciální tělesné přípravy a bojové aktivity malých skupin v horském prostředí, následně zveřejníme v médiích státního podniku VTÚ.

 • „Dukláci“ s podporou VTÚ

  23. 01. 2020„Dukláci“ s podporou VTÚ

  Jednou z marketingových aktivit Vojenského technického ústavu, s. p. pro rok 2020 je podpora armádních sportovců, a to házenkářů HC Dukla Praha a volejbalistů VK Dukla Liberec.

 • Prezentace stěžejních projektů VTÚ

  17. 01. 2020Prezentace stěžejních projektů VTÚ

  Vojenský technický ústav, s. p. realizoval v průběhu loňského roku u svých odštěpných závodů (VTÚLaPVO, VTÚPV, VTÚVM) řadu ojedinělých projektů. Některé z nich vám blíže představíme. Níže uvedené jsou z odborného portfolia Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín.

 • Vyzkoušej svůj postřeh

  14. 01. 2020Vyzkoušej svůj postřeh

  V aktuálním vydání měsíčníku Ministerstva obrany ČR A report si u článku „Vyzkoušej svůj postřeh“ můžete zkusit vaši bystrost nad projektem Vojenského technického ústavu, s. p. – Lehké obrněné vozidlo dělostřeleckého průzkumu LOV-Pz. Jaké jsou čtyři rozdíly na fotografiích?

 • VTÚ a SSHR ČR si upřesnily aktuální oblasti spolupráce

  10. 01. 2020VTÚ a SSHR ČR si upřesnily aktuální oblasti spolupráce

  Spolupráce Vojenského technického ústavu, s. p. a Správy státních hmotných rezerv České republiky začala v roce 2015 a postupem času se v ní rozšiřují jak dílčí oblasti, tak i intenzita činností. Na přelomu roku se vždy scházejí vrcholní představitelé obou instituci, aby si upřesnili aktuální formy vzájemné součinnosti na nadcházející období. Tentokrát se tak stalo ve čtvrtek 8. ledna 2020 na pracovním jednání ředitele VTÚ Jiřího Protivy a předsedy SSHR ČR Pavla Švagra.

 • Marketingové aktivity VTÚ v roce 2020

  06. 01. 2020Marketingové aktivity VTÚ v roce 2020

  Marketingové aktivity Vojenského technického ústavu, s. p. budou pokračovat i v roce 2020. Pro státní podnik je jednou z priorit prezentace unikátních činností a projektů v oblastech obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje odborné veřejnosti, a to jak v České republice, tak i v zahraničí.

 • Pour Féliciter 2020

  19. 12. 2019Pour Féliciter 2020

  Všem zaměstnancům Vojenského technického ústavu, s.p., zákazníkům a partnerům přejeme veselé vánoce a šťastný nový rok 2020.

 • VTÚ dodá do armády průzkumné komplety LOV-Pz

  17. 12. 2019VTÚ dodá do armády průzkumné komplety LOV-Pz

  Vojenský technický ústav, s. p. doplní nejpozději do sedmadvaceti měsíců od prosince 2019 výzbroj jednotek dělostřeleckého průzkumu Armády České republiky o další průzkumné komplety LOV-Pz. Smlouvu o zakázce podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO Filip Říha a ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva.

 • Testování pro Drážní úřad

  13. 12. 2019Testování pro Drážní úřad

  Vojenský technický ústav, s. p. provádí mimo jiné i zkoušky technologií spadajících do certifikace Drážním úřadem České republiky. Tyto speciální testy se realizují dle české technické normy ČSN EN 61373 ed.2 (Drážní zařízení – Zařízení drážních vozidel – Zkoušky rázy a vibracemi).

 • Participace VTÚ na resortním strategickém projektu MADR

  06. 12. 2019Participace VTÚ na resortním strategickém projektu MADR

  Ve čtvrtek 5. prosince 2019 se na Ministerstvu obrany ČR uskutečnil podpis mezivládní česko-izraelské smlouvy o dodávkách osmi kusů nových 3D mobilních radiolokátorů (MADR) pro Armádu České republiky. Slavnostnímu aktu byla přítomna delegace MO ČR na čele s ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

 • „Jednou z priorit je posilování postavení státních podniků MO,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar

  06. 12. 2019„Jednou z priorit je posilování postavení státních podniků MO,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar

  Akvizice v obranném průmyslu – to bylo hlavní téma diskusního fóra představitelů významných českých firem, v jejíž gesci je oblast obrany a bezpečnosti. Společně s ministrem obrany Lubomírem Metnarem a náměstkem ministra pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO Filipem Říhou byl jedním z hlavním přednášejících také ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva.

 • Státní podnik VTÚ mezi „Českými 100 Nejlepšími“

  02. 12. 2019Státní podnik VTÚ mezi „Českými 100 Nejlepšími“

  Za účasti nejvyšších ústavních činitelů proběhlo ve Španělském sále Pražského hradu slavnostní vyhlášení výsledků soutěže „Českých 100 Nejlepších 2019“, kterou pořádá pan-evropská společnost pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci Comenius. Ocenění, a to v oborové kategorii Invence – Nasazení – Export – Zisk se dostalo také Vojenskému technickému ústavu, s. p.

 • Testy způsobilosti plovacích vest

  02. 12. 2019Testy způsobilosti plovacích vest

  Zkušebna potápěčské techniky v odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov má ve své působnosti také provádění zkoušek plovacích pomůcek a záchranných vest.

 • „U VTÚ jsme našli celou řadu inspirace,“ říká generál Ngo Van Giao

  25. 11. 2019„U VTÚ jsme našli celou řadu inspirace,“ říká generál Ngo Van Giao

  V pondělí 25. listopadu 2019 zavítala na ředitelství Vojenského technického ústavu, s. p. v pražských Kbelích delegace odboru vojenské vědy Ministerstva obrany Vietnamu, kterou vedl její generální ředitel generálmajor Ngo Van Giao.

 • Dvě výhry a zasloužený postup

  25. 11. 2019Dvě výhry a zasloužený postup

  Házenkáři pražské Dukly zdolali ve dvou utkáních soupeře RK Gračanica z Bosny a Hercegoviny a zaslouženě postoupili do osmifinále Challenge cupu. Jejich účast mezi šestnácti nejlepšími evropskými celky je sportovním úspěchem, ke kterému jim jako jeden z hlavních parterů, upřímně gratulujeme.

 • Odborníci z VTÚ sdíleli svoje poznatky o výzbroji a munici

  19. 11. 2019Odborníci z VTÚ sdíleli svoje poznatky o výzbroji a munici

  Od loňského listopadu, kdy se v Luhačovicích setkali představitelé armádních a policejních složek, zástupci výzkumných, vývojových a zkušebních institucí a odborníci tuzemských a zahraničních firem, v jejichž gesci je oblast výzbroje a munice, uplynul právě rok. Letos se obdobné profesní sympozium „pyrotechniků“ uskutečnilo ve slovenských Trenčianských Teplicích.

 • Žádaná zkouška ve VTÚ

  15. 11. 2019Žádaná zkouška ve VTÚ

  Zkušebna elektrické bezpečnosti v akreditované laboratoři č. 1103 vyškovského odštěpného závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska provádí akreditované zkoušky podle technické normy ČSN EN 62368-1 “Zařízení audio/video, informační a komunikační technologie“.

 • Přidaná hodnota do další spolupráce VTÚ a ČVUT

  13. 11. 2019Přidaná hodnota do další spolupráce VTÚ a ČVUT

  Pokračujícím opatřením k prohlubování konkrétních vazeb mezi akademickou sférou a státním podnikem resortu obrany bylo uzavření rámcové smlouvy o partnerství a vzájemné spolupráci mezi Fakultou strojní Českého vysokého učení technického a Vojenským technickým ústavem. Svými podpisy ji ve středu 13. listopadu 2019 na ředitelství VTÚ, s. p. v pražských Kbelích stvrdili děkan fakulty Michael Valášek a ředitel státního podniku Jiří Protiva.

 • Koncert pro veterány byl emotivním zážitkem

  11. 11. 2019Koncert pro veterány byl emotivním zážitkem

  Slavnostní koncert Ústřední hudby Armády České republiky a dalších sólistů ve Dvořákově síni pražského Rudolfína byl věnován především válečným veteránům a rodinám padlých vojáků. Hudební skladby, pod taktovkou podplukovníka Jaroslava Šípa, majora Patrika Spinka a amerického dirigenta majora Randalla S. Bartela, však nadchly všechny přítomné, mezi nimiž byli i zástupci Vojenského technického ústavu, s. p. Emotivní hudební vystoupení již tradičně uzavřela skladba Jaromíra Vejvody Škoda lásky.

 • Uctění památky válečných veteránů

  04. 11. 2019Uctění památky válečných veteránů

  Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce si připomínáme památku válečných veteránů a obětí válečných konfliktů. Česká republika se k této celosvětové tradici připojila v roce 2001 a od roku 2004 jej přijala jako svůj významný den – Den válečných veteránů. Neodmyslitelným symbolem se stal květ vlčího máku, o což se nevědomky zasloužil kanadský vojenský lékař John McCrae, respektive slova z jeho básně Na polích flanderských.

 • VTÚ ověřuje způsobilost vozidel pro náročný terén

  30. 10. 2019VTÚ ověřuje způsobilost vozidel pro náročný terén

  K nejvíce sledovaným článkům na facebooku Vojenského technického ústavu s. p. patří zprávy ze zkušeben odštěpných závodů státního podniku. Tady je další z nich…

 • Gratulujeme a i nadále držíme palce

  07. 10. 2019Gratulujeme a i nadále držíme palce

  Vojenský technický ústav, s. p., jako jeden z hlavních partnerů HC Dukla Praha, se společně s vedením házenkářského klubu, realizačním týmem a hráči, raduje z víkendového mezinárodního sportovního úspěchu. K přesvědčivému vítězství „dukláků“ ve dvou zápasech nad KH Kastrioti (78 : 49) v Evropském poháru blahopřejeme a držíme palce i do třetího kola Challenge cupu, které se bude losovat v úterý 15. října 2019.

 • Výjezdní zasedání výboru pro obranu do VTÚ

  02. 10. 2019Výjezdní zasedání výboru pro obranu do VTÚ

  První cesta členů výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v rámci jejich dvoudenního výjezdního zasedání vedla do Vojenského technického ústavu, s. p., přesněji řečeno do odštěpného závodu VTÚVM ve Slavičíně.

 • Unikátní testování na potápěčské zkušebně VTÚ

  26. 09. 2019Unikátní testování na potápěčské zkušebně VTÚ

  Praktické zkoušky záchranných vest a potápěčských obleků provádějí na zkušebně potápěčské techniky u Vojenského technického ústavu pozemního vojska Vyškov pouze oprávněné osoby. V případě prostředků, které jsou určeny pro malé děti, je však z hlediska bezpečnosti, etiky a vlastního provedení zkoušky, předepsáno použití zkušební figuríny velikosti dítěte.

 • Pozitivní ohlas pro VTÚ na Dnech NATO

  23. 09. 2019Pozitivní ohlas pro VTÚ na Dnech NATO

  Ve vzduchu Ivo Kardoš s gripenem a Martin Šonka na speciálu Extra 300, dále akrobatická skupina Patrouille de France či hromadný seskok výsadkářů. Na zemi letečtí „obři“ Super Galaxy, strategický bombardér B-52, tanker KC-135 nebo vyprošťování osob z automobilu a zákrok proti ozbrojenému útočníkovi. To byl jenom zlomek potěchy pro více než 200 tisíc diváků na největší evropské bezpečnostní přehlídce – Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády ČR v Ostravě.

 • Ukázky VTÚ v dynamické aréně Retroměstečka

  17. 09. 2019Ukázky VTÚ v dynamické aréně Retroměstečka

  Za velkého zájmu veřejnosti se o víkendu 14. a 15. září v bývalých pardubických Masarykových kasárnách uskutečnila ojedinělá mezinárodní akce armádních, záchranných a bezpečnostních složek – Retroměstečko 2019. Ve statickém i dynamickém programovém bloku se svojí bezpilotní platformou prezentoval také Vojenský technický ústav, s. p.

 • VTÚ mezi 1600 vystavovateli na londýnském veletrhu DSEI

  12. 09. 2019VTÚ mezi 1600 vystavovateli na londýnském veletrhu DSEI

  Marketingový plán Vojenského technického ústavu, s. p. zahrnuje také prezentace odborného portfolia státního podniku na veřejnosti. Nechybějí v něm ani přední světové veletrhy zaměřené na obranný a bezpečnostní průmysl. V měsíci září se VTÚ zúčastnil dvou prestižních akci, a to MSPO (Miedzynarodowy salon przemyslu obronnego) v polských Kielcích a nyní DSEI (Defence and Security Equipment International) v Londýně. Mezi 1600 vystavovateli z 50 zemí světa se VTÚ snaží upevnit svoje postavení také na zahraničních trzích a nabídnout unikátní schopnosti ozbrojeným silám, primárně ze Severoatlantické aliance.

 • Píšou o nás

  11. 09. 2019Píšou o nás

  O tom, že je odborné portfolio Vojenského technického ústavu, s. p. pořád v zájmu médií, svědčí i dva následující články. V ročence Vzdušné síly Armády České republiky 2019, kterou vydal časopis Letectví a kosmonautika je zveřejněn článek „Obletovka L-410FG/RTZ skončila“ o více než 50 roků trvajícím společném projektu armády a státního podniku VTÚ, respektive jeho předchůdců.

 • Poznatky přímo z místa

  11. 09. 2019Poznatky přímo z místa

  Získání detailních informací o aktuálním stavu realizovaných projektů bylo stěžejním důvodem dvoudenní pracovní návštěvy ředitele státního podniku VTÚ Jiřího Protivy v odštěpném závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín. Přímo na místě, a to převážně s technickými zaměstnanci, absolvoval řadu neformálních jednání k realizovaným odborným úkolům.

 • Prezentace VTÚ na prestižním veletrhu v Polsku

  09. 09. 2019Prezentace VTÚ na prestižním veletrhu v Polsku

  Šest set dvacet vystavovatelů z 32 zemí prezentuje v polských Kielcích nejnovější vojenské technologie a zbraňové systémy pro ozbrojené síly. Na prestižním mezinárodním veletrhu MSPO (Miedzynarodowy salon przemyslu obronnego) ani tentokrát nechybí Vojenský technický ústav, s. p. V součinnosti s polskými kolegy tady VTÚ vystavuje minomet ráže 60 mm a unikátní škálu minometné munice. Kromě jednání o tomto dílčím projektu se delegace VTÚ dále zaměřila na získávání nových poznatků a možných obchodních příležitostí v oblasti obrany a bezpečnosti s celou řadou zahraničních vystavovatelů.

 • Důležité poznatky z oblasti vojenského zdravotnictví

  09. 09. 2019Důležité poznatky z oblasti vojenského zdravotnictví

  Další z pracovních cest ředitele Vojenského technického ústavu s. p. Jiřího Protivy k organizačním celkům Armády České republiky vedla k Agentuře vojenského zdravotnictví AČR, která spadá do podřízenosti sekce podpory Ministerstva obrany. Ředitel státního podniku VTÚ projednal se zástupcem ředitele plukovníkem gšt. Ladislavem Šlechtou a dalšími hlavními funkcionáři agentury aktuální stav realizovaných projektů, do zahraničních misí nevyjímaje, a následné činnosti, které zvýší efektivitu poskytování zdravotních služeb a veterinárního zabezpečení.

 • „Stříbrný generál“ navštívil VTÚ

  03. 09. 2019„Stříbrný generál“ navštívil VTÚ

  V úterý 3. září 2019 navštívil Vojenský technický ústav, s. p. vrchní praporčík Armády České republiky štábní praporčík Peter Smik. Během neformálního jednání jej seznámil ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva s aktuální činností i oblastmi působnosti jednotlivých odštěpných závodů. Se členem vedení AČR, kterému vojáci říkají Stříbrný generál, rovněž diskutovali možné aktivity směřující k vyšší informovanosti poddůstojnického a praporčického sboru o schopnostech a aktivitách podniku v obranném výzkumu, vývoji a zkušebnictví.

 • Tankový den – důkaz zájmu o vojenskou historii

  03. 09. 2019Tankový den – důkaz zájmu o vojenskou historii

  Za velkého zájmu veřejnosti se poslední srpnovou sobotu uskutečnil sedmnáctý ročník Tankového dne. K vidění byly bojové ukázky dvou bitev z druhé světové války a unikátní prezentace tankové a pásové techniky několika konstrukčních škol. Vojenský technický ústav, s. p. byl opět jedním z řady partnerů, bez nichž by akci takového rozsahu nešlo uskutečnit….

 • Rozšíření působnosti zkušebny elektrické bezpečnosti

  07. 08. 2019Rozšíření působnosti zkušebny elektrické bezpečnosti

  Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1103 v odštěpném závodě Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov si v rámci flexibilní akreditace rozšířila působnost svých zkoušek o zkoušky měřících relé a ochranných zařízení dle norem ČSN EN 60255-1 ed. 2 a ČSN EN 60255-27 ed. 2. Přezkoušení zabezpečuje zkušebna elektrické bezpečnosti.

 • Píšou o nás

  30. 07. 2019Píšou o nás

  „Antidronová ochrana nebo loitering munice jsou příklady, u nichž hledáme přeshraniční synergii a mezinárodní vazby,“ je název článku o Vojenském technickém ústavu, s. p., který byl zveřejněn v magazínu Czech Industry 2/2019. Ředitel VTÚ Jiří Protiva v něm z převážné míry hodnotí prezentaci státního podniku na nedávném veletrhu IDET 2019 a bilancuje první pololetí roku.

 • VTÚ a strojní fakulta ČVUT jednali o efektivnějším propojování vědecko-výzkumné činnosti

  24. 07. 2019VTÚ a strojní fakulta ČVUT jednali o efektivnějším propojování vědecko-výzkumné činnosti

  Intenzívnější propojování výuky studentů vysoké školy univerzitního typu s výzkumem, vývojem a zkušebnictvím státního podniku Ministerstva obrany. To je jeden z cílů spolupráce mezi Vojenským technickým ústavem, s. p. a Českým vysokým učením technickým v Praze z již uzavřeného Memoranda v oblasti obrany a bezpečnosti. O realizaci dalších konkrétních postupů v praxi tentokrát jednali ředitel VTÚ Jiří Protiva s děkanem fakulty strojní ČVUT Michaelem Valáškem a zástupcem ředitele Centra pokročilých leteckých technologií Jiřím Pavlasem.

 • Obletová laboratoř byla společným projektem armády a VTÚ přes padesát roků

  23. 07. 2019Obletová laboratoř byla společným projektem armády a VTÚ přes padesát roků

  Ve středu 17. července 2019 krátce před dvanáctou hodinou dosedá na vzletovou a přistávací dráhu kbelského vojenského letiště letoun L-410FG/RTZ s trupovým číslem 1526, jehož kapitánem je kpt. Vladimír Fránek a operátorem nprap. Roman Kovařík. Na rozdíl od dřívějších přistání je to dnešní výjimečné. „Čtyřistadesítka“ známá jako obletová laboratoř, se speciálním měřícím vybavením ZMOL-1 na palubě, totiž provedla svůj poslední let a ukončila provoz ve vzdušných silách Armády ČR. O pět dnů později se v této souvislosti uskutečnilo na 24. základně dopravního letectva v Praze - Kbelích neformální setkání.

 • VTÚ je připraven reagovat na mimořádnou událost světového dosahu

  18. 07. 2019VTÚ je připraven reagovat na mimořádnou událost světového dosahu

  Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO) označila výskyt eboly v Kongu za mimořádnou událost světového dosahu. WHO se k tomuto výjimečnému opatření rozhodla zatím čtyřikrát, a to v roce 2009 kvůli chřipce typu H1N1, takzvané prasečí chřipce, dále v roce 2014 nejdříve v souvislosti s šířením dětské obrny a následně kvůli epidemii eboly na západě Afriky a naposledy v roce 2016 kvůli viru zika v Jižní Americe.

 • Speciální testování vojenských vozidel ve vodě

  11. 07. 2019Speciální testování vojenských vozidel ve vodě

  Zkušebna vozidel v odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov provádí celou řadu odborných zkoušek jak pro potřeby Armády České republiky, tak i pro další ozbrojené síly NATO. K jejich provádění je toto unikátní pracoviště pověřenou „Národní autoritou pro zkoušení vojenských vozidel“ podle normy NATO označené STANAG 4357. K tomuto účelu je zkušebna vybavena speciálními přístroji a zařízeními, včetně zkušebního terénního okruhu.

 • Ministerstvo obrany podepsalo s VTÚ smlouvy k rozvoji konceptu FMN a přelaboraci munice ráže 120 mm

  10. 07. 2019Ministerstvo obrany podepsalo s VTÚ smlouvy k rozvoji konceptu FMN a přelaboraci munice ráže 120 mm

  V úterý 9. července 2019 stvrdili svými podpisy pověřený náměstek pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Filip Říha a ředitel odboru komunikačních a informačních systémů SVA MO Petr Záborec s ředitelem státního podniku Vojenský technický ústav Jiřím Protivou dílčí smlouvy na technické zhodnocení brigádních provozoven v souladu s rámcovou dohodou na realizaci projektu „Rozvoj operačně taktických systémů velení a řízení k naplnění schopností Federated Mission Networking (FMN)“.

 • Bezpilotní terče VTÚ pod palbou lotyšských raketových systémů

  08. 07. 2019Bezpilotní terče VTÚ pod palbou lotyšských raketových systémů

  V bezmála pětikilometrové vzdálenosti od břehu Baltského moře se objevuje bezpilotní letoun Miss Tractor, který vleče za sebou na padesátimetrovém laně černý textilní rukáv s koutovým odražečem. Imitátor vzdušného cíle se záhy stává terčem pro obsluhy přenosných protiletadlových raketových systémů velmi krátkého dosahu RBS-70 a RBS-70 NG (Next Generation) lotyšských jednotek protivzdušné obrany v palebných postaveních.

 • Od uvedení do provozu je o 3D stand stále rostoucí zájem

  26. 06. 2019Od uvedení do provozu je o 3D stand stále rostoucí zájem

  Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1103 Vojenského technického ústavu, s. p. disponuje od roku 2016 unikátní zkušební technologií, kterou je tříosý seismický hydrodynamický stand, jenž je schopen generovat vibrace současně ve všech třech osách. Použitím 3D standu lze ověřit nejen seismickou odolnost zařízení určených pro jaderné elektrárny, ale také mechanickou odolnost zařízení proti pádům a otřesům při pozemní, drážní, lodní nebo letecké přepravě.

 • VTÚ podporuje vzpomínkové akce připomínající významné události

  26. 06. 2019VTÚ podporuje vzpomínkové akce připomínající významné události

  Vojenský technický ústav, s. p. to není jenom progresivní obranný výzkum a vývoj, inovace či zkušebnictví, ale také zachování úcty k naší historii. Příkladem jsou aktivity státního podniku VTÚ k nadcházejícím dějinným událostem.

 • Drony z VTÚ přitáhly na roudnickém letišti pozornost diváků

  24. 06. 2019Drony z VTÚ přitáhly na roudnickém letišti pozornost diváků

  VTULKR-01, SOKOL, BRUS. To nejsou žádné tajné šifry, ale pojmenování bezpilotního vzdušného terče, bezpilotního letounu s pevným křídlem a bezpilotního rotorového univerzálního systému, které Vojenský technický ústav, s. p. prezentoval na Memoriálu Air Show v Roudnici nad Labem.

 • VTÚ diskutoval s honorárními konzuly ČR o nových formách spolupráce v zahraničí

  21. 06. 2019VTÚ diskutoval s honorárními konzuly ČR o nových formách spolupráce v zahraničí

  V předposledním červnovém týdnu se sjelo do Prahy bezmála 200 honorárních konzulů České republiky z celého světa. Na setkání, které je organizováno jednou za pět let, se zabývali aktuálními tématy ekonomické diplomacie, která cílí i na podporu aktivit podnikatelských subjektů na mezinárodních trzích.

 • Tématem Žofínského fóra byla i role státních podniků MO v modernizaci armády

  14. 06. 2019Tématem Žofínského fóra byla i role státních podniků MO v modernizaci armády

  Modernizace armády – aktuální úkol dneška bylo hlavním tématem 229. Žofínského fóra, které se uskutečnilo 13. června 2019 v Praze. Na tradičním setkání významných podniků z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu byli přítomni také představitelé Vojenského technického ústavu, s. p. v čele s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou. VTÚ byl také jedním z partnerů tohoto odborného jednání.

 • Testování hraničních hodnot vozidel

  05. 06. 2019Testování hraničních hodnot vozidel

  Zkušebna vozidel v odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska je zkušební laboratoří č. 1103 akreditovanou ČIA dle ČSN EN ISO/IEC 17025. V rámci udělené akreditace provádí tato zkušebna akreditované zkoušky základních parametrů vozidel pro tuzemské i zahraniční zákazníky.

 • VTÚ opětovně podpořil hvězdy na nebi

  03. 06. 2019VTÚ opětovně podpořil hvězdy na nebi

  Vojenský technický ústav, s. p. byl i letos jedním z partnerů Aviatické pouti. Byť oproti loňskému roku neprezentoval svoji bezpilotní platformu, a to vzhledem k přípravě na cvičení Armády ČR i následné nasazení ve prospěch aliančních partnerů v Pobaltí, zapojil se do aktivit v rámci doprovodného programu. Jednou z nich bylo oficiální setkání ředitele státního podniku VTÚ Jiřího Protivy s mistrem světa v Red Bull Air Race 2018 Martinem Šonkou a dalším českým reprezentantem Petrem Kopfsteinem.

 • VTÚ na IDETu 2019 s doposud největší expozicí

  03. 06. 2019VTÚ na IDETu 2019 s doposud největší expozicí

  Prezentace Vojenského technického ústavu, s. p. na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019 měla obsáhlý charakter. Nejvíce patrný byl v expozici VTÚ, kde státní podnik představil řadu novinek souvisejících s jeho odborným portfoliem.

 • Výjezdní zasedání dozorčí rady VTÚ

  31. 05. 2019Výjezdní zasedání dozorčí rady VTÚ

  Třiačtyřicáté zasedání dozorčí rady Vojenského technického ústavu, s p. bylo výjezdní, a to do vyškovského odštěpného závodu VTÚPV. Pod vedením jejího předsedy plukovníka gšt. Zbyňka Hubálka a za účasti ředitele státního podniku VTÚ Jiřího Protivy bylo projednáno plnění obchodního a finančního plánu, jakož i auditovaná účetní závěrka VTÚ za rok 2018.

 • VTÚ informoval firmy AOBP ČR o možnostech při výkonu státní autority

  22. 05. 2019VTÚ informoval firmy AOBP ČR o možnostech při výkonu státní autority

  Novinky v oblasti obranné standardizace, katalogizace, certifikace a ověřování jakosti byly hlavními tématy pracovního jednání, které pořádala Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky společně s Úřadem pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti MO ve středu 22. května 2019. Vojenský technický ústav, s. p., který je držitelem pověření k výkonu státní správy v některých z uvedených oblastí, informoval prostřednictvím ředitele státního podniku Jiřího Protivy, o realizaci požadavků v jeho působnosti.

 • Poděkování VTÚ od bronzových „dukláků“

  22. 05. 2019Poděkování VTÚ od bronzových „dukláků“

  Letošní sezóna české extraligy v házené mužů skončila pro HC Duklu Praha parádní trefou. Tou je bronzová medaile! Z úspěšného sportovního výsledku se raduje jak vedení klubu a borci z „Ačka“, tak i jeden z hlavních partnerů – Vojenský technický ústav, s. p. Velká gratulace „duklákům“!

 • Další možnosti EMC zkušebny

  22. 05. 2019Další možnosti EMC zkušebny

  Zkušebna elektromagnetické kompatibility, jež je součástí akreditované zkušební laboratoře č. 1103 odštěpného závodu VTÚPV Vyškov, reagovala na rozšíření požadavků norem pro oblast pásma bezdrátových služeb jako WLAN, LTE, DECT, GSM, apod. investičním nákupem vysokofrekvenčních výkonových zesilovačů 500 W pro kmitočtové pásmo 1-3 GHz a 350 W pro kmitočtové pásmo 3-6 GHz, včetně vhodné antény Horn typu DRH370.

 • Nepřehlédnutelné zastoupení VTÚ na IDETu

  20. 05. 2019Nepřehlédnutelné zastoupení VTÚ na IDETu

  Doposud největší ukázce projektů a technologií Vojenského technického ústavu, s. p. v historii Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, jakož i aktivního zapojení do doprovodného programu výstavy, věnují pozornost média a odborná veřejnost. Jako jeden z příkladů uvádíme článek v mediální platformě AOBP ČR Review 2/2019 a diskusní fórum ministra obrany ČR, na němž bude jedním z panelistů ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva.

 • Pozvánka na odborné sympozium VTÚ na IDETu 2019

  15. 05. 2019Pozvánka na odborné sympozium VTÚ na IDETu 2019

  V rámci doprovodného programu Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019 pořádá Vojenský technický ústav, s. p. celostátní odborné sympozium „Perspektivní trendy v technologii a systémech ve vojenství“. Nad konferencí, jejímiž hlavními tématy budou robotika v silových složkách, nanotechnologie, energetické laserové zbraně a kryptografická bezpečnost, převzal záštitu ministr obrany České republiky Lubomír Metnar.

 • Zkoušky v 60 metrové hloubce

  14. 05. 2019Zkoušky v 60 metrové hloubce

  Na zkušebně potápěčské techniky vyškovského odštěpného závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska proběhlo speciální měření parametrů potápěčských celoobličejových masek. Tyto výrobky nabízejí potápěčům velmi široký zorný úhel, vysoké pohodlí, spolehlivost a nadstandardní bezpečnost. K dodržení stanovených kritérií je velice důležitá pravidelná kontrola.

 • Memorandem mezi VTÚ a Akademií věd ČR se rozšiřuje vzájemná spolupráce

  09. 05. 2019Memorandem mezi VTÚ a Akademií věd ČR se rozšiřuje vzájemná spolupráce

  V pondělí 6. května 2019 bylo mezi Akademií věd České republiky a Vojenským technickým ústavem, s. p. podepsáno Memorandum o spolupráci v oblasti obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje.

 • Slavičínská AREA (oblast) 51 v zájmu médií

  09. 05. 2019Slavičínská AREA (oblast) 51 v zájmu médií

  Unikátní oblasti působnosti, respektive moderní technologie obranného průmyslu slavičínského odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice, jsou žádanou indicií nejen pro odbornou veřejnost, ale také pro celostátní a regionální média. Nedávným příkladem je článek v populárně-vědeckém čtvrtletníku Panorama 21. století (Ve Slavičíně vyvíjejí technologie budoucnosti) a nyní v regionálním měsíčníku Slavičínský zpravodaj (Výzkumný ústav vznikl ve Slavičíně díky strategické poloze města a Zájem o naši činnost je teď velký).

 • Manažerské ocenění VTÚ v prestižní soutěži

  26. 04. 2019Manažerské ocenění VTÚ v prestižní soutěži

  Na slavnostním vyhlášení výsledků prestižní soutěže manažerských osobností České republiky ocenila národní komise ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiřího Protivu za jeho manažerské výsledky a osobní angažovanost v rozvoji státního podniku.

 • Náměstek MO a ředitel VTÚ, s.p.

  25. 04. 2019Ministerstvo obrany podepsalo s VTÚ, s. p. smlouvu na nákup munice pro minomety

  Ve středu 24. dubna 2019 zástupci ministerstva obrany a Vojenského technického ústavu, s. p., podepsali smlouvu na nákup munice pro 60 mm minomety. Za resort obrany smlouvu podepsal pověřený náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO Filip Říha, za VTÚ, s. p. ředitel státního podniku Jiří Protiva.

 • Tři roky s vámi

  25. 04. 2019Tři roky s vámi

  Před třemi roky, a to 26. dubna 2016, byla ve Vojenském technickém ústavu, s. p. vytvořena sociální síť facebook. Za poměrně krátkou dobu se stal FB státního podniku důležitou komunikační platformou jak pro zaměstnance VTÚ, tak i širokou veřejnost. Více než sedmi stovkám lidí se naše zpravodajství líbí a dílčí články mají tisíce zhlédnutí. Děkujeme vám za přízeň a buďte s námi.

 • Na bývalé kolegy se ve VTÚVM nezapomíná

  18. 04. 2019Na bývalé kolegy se ve VTÚVM nezapomíná

  V odštěpném závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín je již stala nepsanou tradicí pravidelná setkání s bývalými zaměstnanci v důchodovém věku. Důvody jsou zřejmé, a to nepřerušit jejich pracovní i osobní vazby s někdejším pracovištěm a ukázat jim, že „výzkumák“, ve kterém strávili většinu svého profesního života má unikátní postavení i perspektivu v oblasti obranného výzkumu, vývoje a zkušebnictví.

 • Ředitel VTÚ, s. p. finalistou soutěže Manažer roku

  17. 04. 2019Ředitel VTÚ, s. p. finalistou soutěže Manažer roku

  Česká manažerská asociace nominovala do finále soutěže Manažer roku 2018 také ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiřího Protivu. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 25. dubna 2019 v pražském Paláci Žofín.

 • Premiérová prezentace nového minometného náboje 60mm HEI-LD

  11. 04. 2019Premiérová prezentace nového minometného náboje 60mm HEI-LD

  Další technickou zajímavostí, kterou bude Vojenský technický ústav, s. p. premiérově prezentovat na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET je minometný náboj 60 mm HEI-LD, který má oproti stávajícím minám (60 mm HEF, HEI, SMK, ILL IR a TRAIN) prodloužený dostřel a vyšší účinek v cíli.

 • Představitelům Národní gardy byly prezentovány také nové „vyprošťováky“ z VTÚ

  28. 03. 2019Představitelům Národní gardy byly prezentovány také nové „vyprošťováky“ z VTÚ

  V rámci návštěvy vrcholných představitelů Národní gardy amerických států Texas a Nebraska se uskutečnila v Centru zabezpečení materiálem technických služeb Štěpánov prezentace nově pořízené techniky, která je odsud postupně předávána jednotkám Armády České republiky do užívání. V doprovodu ředitele Agentury logistiky brigádního generála Jaroslava Trakala si zde generálmajorka Tracy R. Norrisová a brigádní generál Kevin D. Lyons prohlédli také vyprošťovací vozidla pro kolové obrněné transportéry Pandur od Vojenského technického ústavu, s. p. Přítomní zaměstnanci odštěpného závodu VTÚPV Vyškov doplnili prezentaci technickými údaji a schopnostmi armádních „vyprošťováků“.

 • Odstartovala inovační výzva NATO

  28. 03. 2019Odstartovala inovační výzva NATO

  Prevence před elektromagnetickým impulsem – to je doposud největší inovační výzva pro odbornou veřejnost, kterou právě odstartovalo NATO. Aliance, ve spolupráci s Defense and Security Innovation Hub Česká republika, má rostoucí zájem na ochraně společnosti i ozbrojených sil před tímto bezpečnostním rizikem, které může zničit veškerou elektroniku během okamžiku. Proto dává příležitost expertům, aby přispěli k řešení tohoto problému a navrhli inovativní řešení, týkající se prevence, zmírnění či obnovy následků elektromagnetického impulsu.

 • VTÚ předal další projekt

  27. 03. 2019VTÚ předal další projekt

  Vojenský technický ústav, s.p. úspěšně dokončil a následně předal projekt Technická a informační podpora malého ochranného týmu. Tento úkol, který je znám pod zkratkou SCPT-ITS, realizoval odštěpný závod VTÚVM ve Slavičíně.

 • Na IDETu budou k vidění také unikátní mobilní antény z VTÚ

  19. 03. 2019Na IDETu budou k vidění také unikátní mobilní antény z VTÚ

  Dalším z prezentovaných projektů Vojenského technického ústavu, s. p. na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET (Brno, 29. – 31. května) budou mobilní nosiče pro sofistikované nástavby.

 • Manažerský časopis Be the Best o VTÚ

  11. 03. 2019Manažerský časopis Be the Best o VTÚ

  Mediální zájem o Vojenský technický ústav, s. p. se rozšířil o vydavatelství korporátních a odborných médií C. O. T. media s. r. o. Její manažerský čtvrtletník Be the Best požádal ředitele státního podniku VTÚ o rozhovor. Šéfredaktor časopisu, který je obsahově zaměřen na profesní úspěchy podnikatelů a představitelů státní správy, Petr Karban hovořil s Jiřím Protivou jak o unikátních technologiích v oblasti obranného výzkumu, vývoje a zkušebnictví, tak i o uplynulých čtyřech letech v čele VTÚ. Úplné znění jejich rozmluvy, a to pod názvem „Unikátní technologie jako inspirace pro privátní sektor“, si můžete přečíst ve zveřejněné příloze.   

 • Píšou o nás

  07. 03. 2019Píšou o nás

  V březnovém čísle prestižního leteckého časopisu Letectví a kosmonautika je pod titulkem „VTÚ pro armádu, ale i civilisty“ zveřejněna reportáž o unikátních schopnostech Vojenského technického ústavu, s. p. v oblasti obranného výzkumu a vývoje, jakož i prezentace aktuálních projektů odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany v Praze-Kbelích.

 • Army test s podporou VTÚ

  06. 03. 2019Army test s podporou VTÚ

  Už třetí rok probíhá v České republice unikátní soutěžení, v němž si každý může otestovat svoji fyzičku. V reálu, provést shyby, lehy-sedy, kliky, běh na dvanáct minut a dřepy čelem ke zdi, tak jak je každoročně podstupují profesionálové Armády České republiky.

 • Nový bezpilotní terč – novinka VTÚ na IDETu 2019

  28. 02. 2019Nový bezpilotní terč – novinka VTÚ na IDETu 2019

  Vojenský technický ústav, s.p. připravil na letošní mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET (29. – 31. května 2019) novinky v oblasti obranného výzkumu, vývoje a inovace. Postupně je představíme.   

 • Ministři obrany Česka a Slovenska navštívili expozici VTÚ na veletrhu IDEX 2019 v Abú Dhabí

  18. 02. 2019Ministři obrany Česka a Slovenska navštívili expozici VTÚ na veletrhu IDEX 2019 v Abú Dhabí

  Ve dnech 17. – 21. února 2019 se v Abú Dhabí koná prestižní veletrh zaměřený na obranný průmysl. Do Spojených arabských emirátů se sjelo přes tisíc vystavovatelů představujících světovou technologickou špičku v obranném a bezpečnostním průmyslu.

 • VTÚ a Akademie věd ČR připravuje memorandum

  15. 02. 2019VTÚ a Akademie věd ČR připravuje memorandum

  Pokračování dialogu o zvýšení účinnosti vzájemných vztahů mezi VTÚ, s.p. a Akademií věd České republiky se uskutečnilo ve čtvrtek 14. února na ústředí AV ČR v Praze. Za jednací stůl tady usedli předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, místopředseda Jan Řídký a ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva.

 • Další podněty ke zvýšení spolupráce

  11. 02. 2019Další podněty ke zvýšení spolupráce

  V pátek 8. února 2019 navštívil Vojenský technický ústav, s. p. zástupce velitele Vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Petr Lanči. Tématy pracovního jednání s ředitelem státního podniku VTÚ Jiřím Protivou a ředitelem odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Petrem Novotným byla realizace stávajících projektů pro VzS AČR a diskuse k nadcházejícím činnostem VTÚ.

 • VTÚ podpořil extrémní armádní soutěž

  04. 02. 2019VTÚ podpořil extrémní armádní soutěž

  O úspěchu každé akce rozhoduje řada faktorů. Organizátorům 25. ročníku mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji (Winter Survival 2019) se žádoucí okolnosti v danou chvíli sešly. Svým dílem k úspěšné realizaci tohoto extrémního sportovního klání tříčlenných vojenských hlídek přispěli také partneři. Mezi nimi i Vojenský technický ústav, s. p.

 • Dukla s logem VTÚ na dresech

  29. 01. 2019Dukla s logem VTÚ na dresech

  V extraligových, v pohárových a v mezinárodních utkáních Challenge Cupu HC Dukly Praha, nevyjímaje klubové „public relations“ aktivity, bude Vojenský technický ústav, s. p. i v roce 2019 uveden jako Partner. Obě resortní instituce se rozhodly pokračovat v předešlé úspěšné součinnosti, která má rozmanité formy, ale totožné cíle – napomáhat jak k prezentaci armádního sportu, tak ve zvyšování povědomí o státním podniku na veřejnosti. Smlouvu o spolupráci svými podpisy stvrdili ředitel klubu HC Dukla Praha Vladimír Orság a ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva.

 • Stabilní postavení VTÚ v obranném a bezpečnostním průmyslu

  14. 01. 2019Stabilní postavení VTÚ v obranném a bezpečnostním průmyslu

  Rozhovor s ředitelem Vojenského technického ústavu, s. p. Jiřím Protivou do časopisu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky REVIEW zahrnuje široké spektrum otázek. Z jeho obsahu lze zmínit rámcové memorandum o spolupráci při vývoji obranných technologií k zajištění datové a informační bezpečnosti nebo ochrany proti kybernetickým hrozbám mezi VTÚ, s. p. a Českým vysokým učením technickým v Praze, dále veřejnou zakázku na rozvoj operačně taktického systému velení a řízení k naplnění schopností FMN (Federated Mission Networking) nebo roli VTÚ při výkonu národní autority v oblastech působnosti státního podniku.

 • Ředitel VTÚ převzal ocenění Osobnost roku 2018

  10. 01. 2019Ředitel VTÚ převzal ocenění Osobnost roku 2018

  Pod záštitou ministra obrany Lubomíra Metnara a ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka se uskutečnilo slavnostní jednání reprezentativní redakční rady odborných časopisů Czech Defence Industry and Security Review a Review pro obranný a bezpečnostní průmysl. Zasedání se zúčastnili představitelé resortu obrany, Armády České republiky, složek IZS a společností obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky.

 • Golfistka Spilková s drony VTÚ

  07. 01. 2019Golfistka Spilková s drony VTÚ

  Technickým exteriérem k rozhovoru s nejlepší českou profesionální golfistkou hrající v nejprestižnějším světovém okruhu žen Klárou Spilkovou v pondělním vydání Blesku byla bezpilotní platforma Vojenského technického ústavu, s.p. „Vojákyně“ Spilková si ke svým PR aktivitám přizvala také bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) a imitátor vzdušných cílů (Miss Tractor) z odborného portfolia odštěpného závodu VTÚLaPVO.

 • VTÚ je partnerem AČR a IZS v realizaci projektů spojených s řešením krizových situací

  02. 01. 2019VTÚ je partnerem AČR a IZS v realizaci projektů spojených s řešením krizových situací

  Nejen o realizaci projektů spojených s řešením nejrůznějších krizových situací hovoří ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva v novém čísle magazínu českého průmyslu, obchodu, dopravy a stavebnictví Czech Industry. Otázky šéfredaktora časopisu se týkají i záměrů VTÚ pro nadcházející období.

 • Pour Féliciter 2019

  17. 12. 2018Pour Féliciter 2019

  Jménem managementu Vojenského technického ústavu, s.p. přeji všem zaměstnancům státního podniku, zákazníkům a partnerům příjemné prožití vánočních svátků a do nového roku 2019 pevné zdraví a všechno dobré.

 • Píšou o nás

  12. 12. 2018Píšou o nás

  Pozornost médií i veřejnosti o zrekonstruovaný legendární transportní letoun Douglas DC-3 Dakota, který předal Vojenský technický ústav, s. p. do muzejních sbírek VHÚ Praha, neustává. V prosincových číslech o repasi Dakoty píšou například měsíčník Ministerstva obrany České republiky A report, magazín o létání v ČR Pilotinfo nebo letecký časopis Letectví a kosmonautika. Zájem o projekt Vojenského technického ústavu se promítl na facebooku VTÚ, konkrétně číslem 18 599 zhlédnutí.  V této souvislosti jsme žádáni, abychom umožnili nahlédnout do zákulisí dílčích prací. Tentokrát zveřejňujeme výjimečnou venkovní proměnu stroje DC-3.

 • Hradní stráž si společně s hosty připomněla 100. výročí založení

  10. 12. 2018Hradní stráž si společně s hosty připomněla 100. výročí založení

  Nástupem jednotek na III. nádvoří Pražského hradu byl zahájen slavnostní ceremoniál při příležitosti oslav 100. výročí založení Hradní stráže. Po projevech prezidenta republiky a vrchního velitele ozbrojených sil Miloše Zemana, náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajora Jana Kašeho a velitele Hradní stráže plukovníka Jiřího Kývaly, byli oceněni pamětními medailemi za vynikající podporu, spolupráci a za osobní podíl na rozvoji Hradní stráže a její prezentaci na veřejnosti pozvaní čestní hosté, mezi nimi také ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva.

 • Prezentace VTÚ na významném jednání v Senátu

  04. 12. 2018Prezentace VTÚ na významném jednání v Senátu

  Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky ve spolupráci s Defense Security Innovation Hub a Českým vysokým učením technickým uspořádaly konferenci se zaměřením na obranu a bezpečnost s názvem Reakce na hybridní hrozby: multisektorová spolupráce.

 • Vyškovský VTÚPV si připomněl svoje „čtyřicátiny“

  26. 11. 2018Vyškovský VTÚPV si připomněl svoje „čtyřicátiny“

  Neformální setkání zaměstnanců odštěpného závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov bylo vhodným připomenutím čtyřiceti let od jeho založení.

 • Rekonstrukce legendární Dakoty je dílem VTÚ

  22. 11. 2018Rekonstrukce legendární Dakoty je dílem VTÚ

  Scéna jako před více než půlstoletím byla k vidění před budovou Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany na kbelském letišti. K legendárnímu dopravnímu letounu Douglas DC-3 Dakota přijíždí historický Jeep Willys s kapitánem letounu a posádkou stroje v dobových uniformách. Náladu přítomných umocňují vojenské skladby ze čtyřicátých let minulého století od Glenna Millera.

 • Píšou o nás

  20. 11. 2018Píšou o nás

  Aktuální číslo nejčtenějšího časopisu o vědě a technice na českém trhu - 21. století, který populární formou nabízí exkluzivní pohledy do výjimečných pracovišť, píše také o Vojenském technickém ústavu, s.p. Odborný komentář ředitele státního podniku VTÚ Jiřího Protivy napomáhá vysvětlit, proč některé dílčí projekty obranného i bezpečnostního výzkumu a vývoje, respektive zkušebnictví, patří ke špičkám ve svém oboru.

 • Jiří Protiva přebírá pamětní medaili

  07. 11. 2018Český svaz letectví ocenil VTÚ

  Český svaz letectví pozval ve středu 7. listopadu 2018 do konferenčního sálu Vojenského klubu Praha ojedinělé profesní auditorium. Slavnostního shromáždění k 100. výročí československého letectva se zúčastnili vedle představitelů Generálního štábu AČR, velení českých a slovenských vzdušných sil, také zástupci bývalých i současných leteckých generací. Mezi hosty nechyběl Vojenský technický ústav, s. p.

 • Rámcová dohoda mezi MO a VTÚ na realizaci významného projektu FMN

  06. 11. 2018Rámcová dohoda mezi MO a VTÚ na realizaci významného projektu FMN

  V úterý 6. listopadu 2018 podepsali náměstek pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Daniel Koštoval a ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva rámcovou dohodu na realizaci rozvoje operačně taktického systému velení a řízení pozemních a vzdušných sil k naplnění schopností Federated Mission Networking.

 • Za zásluhy v oblasti výzbroje a munice byl oceněn Š. Činčár

  02. 11. 2018VTÚ obnovil pyrotechnickou tradici

  Vojenský technický ústav, s. p. reagoval na požadavek odborné veřejnosti v oblasti výzbroje a munice k restartu pyrotechnických sympozií. Po osmi letech se tak opětovně setkali představitelé armádních a policejních složek, dále zástupci výzkumných, vývojových a zkušebních institucí, jakož i experti z tuzemských a zahraničních firem v daném oboru.

 • Jiří Protiva a autor Kamil Miketa

  29. 10. 2018Kniha Kamila Mikety Manažeři se lvíčkem oceňuje i VTÚ

  Přesně před 100 lety, 28. října 1918, se začala psát nová éra svobodného podnikání v tehdy zrozeném Československu. Dvakrát byla násilně přerušena, a to druhou světovou válkou a komunistickým převratem v únoru 1948. Přesto tato relativně nedlouhá doba zrodila podnikatele světového věhlasu, na které můžeme být dodnes pyšní.

 • VTÚ na statické ukázce i na Přehlídce 2018

  29. 10. 2018VTÚ na statické ukázce i na Přehlídce 2018

  Pro zaměstnance Vojenského technického ústavu, s. p. to musel být příjemný pohled na Letenskou pláň v Praze. Na statické ukázce techniky Armády ČR a složek Integrovaného záchranného systému ČR v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa bylo k vidění nemálo projektů z odborného portfolia státního podniku. Například systém ochrany a monitorování SOM 3, dále pojízdná převazovna POP 2, komunikační a informační moduly KIM 5, 50, polní veterinární pracoviště, vyprošťovací vozidlo pro obrněné kolové transportéry Pandur nebo víceúčelové obrněné vozidlo s průzkumnou nástavbou Iveco ISR. Prezentace státního podniku pokračovala i v tzv. klidové zóně, kde byli návštěvníci akce zevrubně informováni o aktuální činnosti v obranném výzkumu a vývoji nebo ve zkušebnictví VTÚ.

 • Podniková gratulace České pobočce AFCEA

  19. 10. 2018Podniková gratulace České pobočce AFCEA

  V pomyslném dárkovém balíčku, který předal ředitel Vojenského technického ústavu, s.p. Jiří Protiva prezidentovi České pobočky AFCEA (Armed Forces Communications and Electronics Association) Tomáši Műllerovi u příležitosti oslav jejího 25. výročí založení, byla i jedna mimořádná zpráva. Generální partnerství státního podniku VTÚ nad odbornou konferencí předních představitelů společností, organizací a institucí, nevyjímaje resort obrany, v oblasti informačních a komunikačních technologií, která se uskuteční u příležitosti kulatého výročí vstupu ČR do NATO v březnu 2019 v Lipníku nad Bečvou.

 • VTÚ na FFF 2018 cílil na zpětnou vazbu odborné veřejnosti

  19. 10. 2018VTÚ na FFF 2018 cílil na zpětnou vazbu odborné veřejnosti

  Třídenní prezentace Vojenského technického ústavu, s. p. na mezinárodním veletrhu obranných a bezpečnostních technologií, který se konal v rámci projektu Future Forces Forum ve dnech 17. až 19. října na výstavišti v Praze-Letňanech, byla pojata široce. Svědčí o tom přítomnost expozice VTÚ, četnost pracovních bilaterálních jednání, aktivní zapojení odborníků státního podniku na zasedáních pracovních skupin nebo aktivity v rámci doprovodného programu.

 • Střelecká soutěž o cenu ředitele VTÚ

  08. 10. 2018Střelecká soutěž o cenu ředitele VTÚ

  Náročné střelecké situace dokonale prověřily dvacítku závodníků z Česka a ze Slovenska na čtvrtém ročníku soutěže „O pohár ředitele Vojenského technického ústavu, s. p.“ Profesní klání se uskutečnilo první říjnovou sobotu na bzenecké zkušební střelnici VTÚ a střelecké disciplíny na různý námět i distance režíroval zkušený profesionál v oboru Petr Marek.    

 • VTÚ z ptačí perspektivy

  25. 09. 2018VTÚ z ptačí perspektivy

  Zveřejňujeme ojedinělý pohled na Vojenský technický ústav, s. p. Letecké fotografie přibližují organizační složky státního podniku z ptačí perspektivy. K vidění jsou ředitelství VTÚ, odštěpné závody v Praze-Kbelích, Vyškově a Slavičíně, zkušební střelnice v Bzenci nebo specializovaná pracoviště v oblasti munice v lokalitě Vrbětice. Státní podnik provedl zmapování své stávající nemovité infrastruktury a výstupy budou použity taktéž pro prezentační účely.

 • Cenné dokumenty v ojedinělé knihovně

  24. 09. 2018Cenné dokumenty v ojedinělé knihovně

  Technická knihovna Vojenského technického ústavu, s. p. je unikátní nejen svojí historií, ale také knihovními fondy. Navazuje na předchůdce VTÚ, a to Vojenský vzduchoplavecký ústav studijní, který vznikl v roce 1922 a při svém založení dostal od tehdejšího Ministerstva národní obrany 109 knih, které se staly základem knihovny.

 • Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltským mořem

  19. 09. 2018Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltským mořem

  Čtyřiatřicet operačních letů nad Baltským mořem, včetně nasazení v noci, uskutečnili specialisté úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany pro příslušníky lotyšských a litevských protiletadlových raketových jednotek v rámci jejich ostrých bojových střeleb. Alianční cvičení proběhlo ve výcvikovém prostoru Škedé nedaleko přímořského města Liepaja.

 • VTÚ na Dnech NATO 2018

  17. 09. 2018VTÚ na Dnech NATO 2018

  Vojenský technický ústav, s. p. je již tradičním partnerem největší evropské bezpečnostní přehlídky – Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR pořádané na mošnovském letišti. VTÚ měl na letošním ročníku vrcholné zastoupení v akcích doprovodného programu a jeho prezentace, ve společné expozici s dalšími dvěma státními podniky resortu obrany, byla v zájmu pozornosti. S aktuální činností a projekty odborného portfolia seznámil ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva komunitu jak reprezentantů tuzemského i zahraničního obranného a bezpečnostního průmyslu, tak vrcholných představitelů Ministerstva obrany a Generálního štábu Armády ČR. Výjimkou nebyla ani pracovní jednání s čestnými hosty, například s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radkem Vondráčkem, bývalým předsedou Vojenského výboru NATO armádním generálem Petrem Pavlem a taktéž ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

 • Společný projekt k podpoře obranného a bezpečnostního průmyslu

  12. 09. 2018Společný projekt k podpoře obranného a bezpečnostního průmyslu

  Jako další přínosnou aktivitu lze nazvat seminář k novinkám v oblasti standardizace, ověřování jakosti a certifikace obranných produktů, který se uskutečnil 12. září 2018 v hlavním sále Ministerstva obrany ČR. Jeho klíčovým tématem byla diskuse nad novým opatřením resortu z dílny
  Úř OSK SOJ a VTÚ, které umožní certifikaci produktů k podpoře exportu u subjektů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky.

 • Osobité nahlédnutí do unikátní zkušebny VTÚ

  10. 09. 2018Osobité nahlédnutí do unikátní zkušebny VTÚ

  Jedním z odborných pracovišť odštěpného závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov je zkušebna potápěčské techniky. Zkušebna má unikátní technické vybavení a díky tomu může jako oprávněný subjekt provádět certifikaci jak dýchacích přístrojů pro potápěče, tak suchých a mokrých obleků pro potápěče a záchranných vest. Svoje služby nabízí nejen v rámci resortů ministerstva obrany a ministerstva vnitra, ale i civilním zákazníkům.

 • Dukla opět s logem VTÚ

  07. 09. 2018Dukla opět s logem VTÚ

  Tak jako v dřívějších házenkářských sezónách, bude i v té nadcházející, Vojenský technický ústav, s. p. jedním z hlavních partnerů extraligového družstva HC Dukla Praha. VTÚ bude armádní klub házené mužů podporovat nejen v domácí soutěži či v Českém poháru, ale i v pohárové Evropě (Challenge Cup). Premiérovým „domácím“ zápasem „dukláků“ bude souboj s Plzní, a to v neděli 16. září 2018 ve sportovní hale Slávie Praha. Fanděte spolu s námi armádním sportovcům.

 • VTÚ na Dnech české historie

  27. 08. 2018VTÚ na Dnech české historie

  Vojenský technický ústav, s. p. zanechal na Dnech české historie ve středočeském městysu Křivsoudov výraznou stopu a přispěl tak k tamní důstojné připomínce 100. výročí vzniku Československa. Široké veřejnosti VTÚ prezentoval svoje schopnosti v oblasti obranného výzkumu a vývoje, jakož i malosériové výroby a zkušebnictví.

 • Pokračující dialog VTÚ a Sekce rozvoje sil MO

  27. 08. 2018Pokračující dialog VTÚ a Sekce rozvoje sil MO

  Odborné schopnosti státního podniku a aktuální projekty realizované pro Armádu České republiky prostřednictvím Vojenského technického ústavu, s. p. – to byla hlavní témata pracovního jednání ředitele VTÚ Jiřího Protivy a ředitele Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany generálmajora Iva Střechy.

 • Zkušební laboratoř č. 1103 začala provádět nové zkoušky

  27. 08. 2018Zkušební laboratoř č. 1103 začala provádět nové zkoušky

  Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1103 v odštěpném závodě Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov prošla v červenci letošního roku procesem reakreditace a získala tak nové osvědčení o akreditaci č. 426/2018 platné do 16. srpna 2023. Laboratoř se při této příležitosti nově akreditovala na další zkoušky.

 • Píšou o nás

  20. 08. 2018Píšou o nás

  Zájem médií o odborné portfolio Vojenského technického ústavu, s. p. neustává. Aktuálním příkladem jsou magazín českého průmyslu a obchodu Czech Industry a mediální platforma Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky časopis Review, v jejichž nadcházejících číslech jsou prezentovány projekty z odštěpných závodů Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha-Kbely a Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov.

 • Kde se společně setkáme?

  27. 07. 2018Kde se společně setkáme?

  Společně s realizací projektů v oblastech obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje pokračuje Vojenský technický ústav, s. p. v udržení kontaktů s odbornou i laickou veřejností. Svým dílem k tomu přispívají profesní aktivity, kterých se během roku uskuteční celá řada a výjimkou nejsou ani nadcházející měsíce. Zmíníme některé z nich.

 • VTÚ zvyšuje technické povědomí mladých „kameňáků“

  16. 07. 2018VTÚ zvyšuje technické povědomí mladých „kameňáků“

  Bojovým pokřikem „Hurá“ poděkovala bezmála stovka chlapců a dívek branného tábora Kamenec v Orlických horách za prezentaci Vojenského technického ústavu, s. p. S dílčími projekty odštěpných závodů VTÚLaPVO Praha - Kbely a VTÚVM Slavičín se seznámili na Dni VTÚ, který pro nejdéle existující dětský letní tábor v tuzemsku zorganizoval státní podnik již potřetí.

 • Český rozhlas o antidronové ochraně z VTÚ

  16. 07. 2018Český rozhlas o antidronové ochraně z VTÚ

  Takzvaná antidronová ochrana je nejen aktuálním úkolem expertních týmů, ale i poutavým tématem sdělovacích prostředků. Nedávným příkladem je reportáž Českého rozhlasu pod názvem Jak fungují antidronové systémy. Svým profesním dílem, přesněji řečeno svými zkušenostmi i stávajícími poznatky, přispěl do vysílání také Vojenský technický ústav, s. p. Na otázky redaktora Ondřeje Nováka odpovídal ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva.

 • Sledovanost státního podniku roste

  09. 07. 2018Sledovanost státního podniku roste

  Takzvaná facebooková komunita Vojenského technického ústavu, s. p. čítá v současnosti 535 lidí. Nabízí se otázka, jaká je sledovanost publikovaných článků? Tady jsou fakta z prvního půlroku 2018…

 • 09. 07. 2018Rozhovor ředitele VTÚ pro magazín českého průmyslu

  V čísle 2/2018 magazínu českého průmyslu, obchodu, dopravy a stavebnictví CzechIndustry se prezentuje také Vojenský technický ústav, s. p. Pod názvem „Všechna naše řešení, patrně vyjma zbraní, munice a utajovaných systémů, jsou s modifikacemi využitelná i v civilní sféře“, je na str. 10 – 11 zveřejněn rozhovor šéfredaktora časopisu Františka Petružalka s ředitelem státního podniku VTÚ Jiřím Protivou.

 • Významnější rozměr spolupráce mezi VTÚ a ČVUT

  28. 06. 2018Významnější rozměr spolupráce mezi VTÚ a ČVUT

  Poslední červnovou středu se v prostorách pražské Anglo-americké univerzity uskutečnil pracovní seminář na téma Hybridní hrozby, který cílil nejen na zkušenosti, ale také na konkrétní projekty akademické sféry, armády i obranného a bezpečnostního průmyslu v oblastech umělé inteligence, kybernetiky a robotiky. Resort obrany reprezentovali vrcholní představitelé Sekce vyzbrojování a akvizic MO, VOP CZ, s. p. a Vojenského technického ústavu, s. p.   

 • Diskuse o možnosti leteckého monitoringu církevních majetků

  19. 06. 2018Diskuse o možnosti leteckého monitoringu církevních majetků

  V úterý 19. června přijal v audienční síni Arcibiskupství pražského kardinál Dominik Duka ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Jiřího Protivu. Ředitel státního podniku informoval Jeho eminenci o možnosti využití bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS) pro letecké mapování církevních majetků. K případnému monitoringu pozemků, lesních porostů, polností i nemovitostí, respektive vytváření podkladů pro tvorbu ortofotomap, by mohly být nasazeny až čtyři stroje, které má VTÚ pro tyto účely registrovány.

 • Studenti Univerzity obrany na stáži ve VTÚ

  14. 06. 2018Studenti Univerzity obrany na stáži ve VTÚ

  Vojenský technický ústav, s. p. byl jednou z resortních institucí v rámci odborné stáže studentů brněnské Univerzity obrany. Ve čtvrtek 14. června zavítali do odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany v Praze-Kbelích posluchači 4. ročníku katedry letectva a letecké techniky a katedry leteckých elektrotechnických systémů Fakulty vojenských technologií. Na úvod byli informováni o oblastech působnosti a projektech státního podniku VTÚ, včetně služeb v akreditovaných laboratořích a zkušebnách. Následně je ředitel VTÚLaPVO Petr Novotný seznámil s aktuální činností odštěpného závodu a ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Jiří Kuzdas s výzkumem, vývojem a výrobou tamního odborného portfolia. Vrcholem programu byla ojedinělá možnost nahlédnout do zákulisí specializovaných pracovišť a hovořit s odborníky různých expertních týmů.

 • VTÚ se prezentuje na veletrhu Eurosatory 2018

  12. 06. 2018VTÚ se prezentuje na veletrhu Eurosatory 2018

  Ve dnech 11. až 15. června 2018 se v Paříži koná prestižní mezinárodní veletrh zaměřený na obranný a bezpečnostní průmysl – Eurosatory 2018. Ve společné expozici vystavovatelů z České republiky je premiérově Vojenský technický ústav, s. p. Představitelé státního podniku zde mají optimální možnost konzultovat nejnovější trendy a technologické inovace v oblasti vědy a obranného výzkumu. Na výstavní ploše VTÚ jsou prezentovány aktuální projekty z odborného portfolia jeho tří odštěpných závodů. Jako příklad lze uvést modernizovaný přepravní prostředek k oddělené evakuaci osob podezřelých z možnosti přenosu smrtelných virových onemocnění.


   

 • Projekty VTÚ na Pražské muzejní noci

  11. 06. 2018Projekty VTÚ na Pražské muzejní noci

  Pražská muzejní noc, konaná již popatnácté, je tradičně jednou z nejnavštěvovanějších akcí v metropoli. Široké veřejnosti zpřístupňuje místa a objekty, do kterých se standardně chodí za poplatek nebo v omezeném rozsahu. Na základě vzájemné spolupráce mezi Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským technickým ústavem se letos státní podnik VTÚ na této prestižní akci prezentoval. Část jeho odborného portfolia z odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany byla v sobotu 9. června k vidění ve kbelském Leteckém muzeu. Nešlo o nahodilost. Pravdou je, že Letecká skupina, která položila základy muzea a pak přešla do gesce VHÚ, vzešla právě z Výzkumného a zkušebního střediska (VZS 031), což byl přímý předchůdce současného Vojenského technického ústavu, s. p.

 • VTÚ seznámil Bezpečnostní radu kraje Vysočina s projekty pro IZS

  11. 06. 2018VTÚ seznámil Bezpečnostní radu kraje Vysočina s projekty pro IZS

  Zapojení projektů Vojenského technického ústavu, s. p. do nadcházejících cvičení, především Hasičského záchranného sboru, a účast expertních týmů z VTÚ na odborných konferencích, to byl jeden z dílčích závěrů Bezpečnostní rady kraje Vysočina, na kterou byl VTÚ pozván. Z portfolia státního podniku nejvíce zaujaly členy bezpečnostní rady kraje pozorovací a monitorovací systémy, zdravotnické přepravní bioboxy a bezpilotní platforma. Vrcholné jednání se uskutečnilo na 22. základně vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou a v jeho programu byly i praktické ukázky odborných schopností VTÚ.

 • VTÚ změnil zvyklost na pouti aviatiků

  05. 06. 2018VTÚ změnil zvyklost na pouti aviatiků

  Na letošní Aviatické pouti, jejímž tématem bylo 100 let od vzniku Československé republiky a československého letectva, bylo k vidění několik novinek. Poprvé v osmadvacetileté historii této prestižní letecké akce, která ztvárňuje scény z dějin aviatiky a slavné válečné bitvy, se však měnila profesní zvyklost. Zasloužil se o to Vojenský technický ústav, s. p. Na obloze byly totiž premiérově k vidění jeho létající stroje bez pilotů, přesněji řečeno bezpilotní prostředky z produkce odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha – Kbely.

 • Dvě profesní aktivity VTÚ

  30. 05. 2018Dvě profesní aktivity VTÚ

  Dvě profesní aktivity stály za pracovní cestou ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Jiřího Protivy do Brna. Nejprve vystoupil v Centru bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany na premiérovém kurzu vzdělávání státních zaměstnanců v oblasti obranyschopnosti České republiky. „Účastníci kurzu absolvují specializované přednášky a pana ředitele VTÚ jsme požádali o prezentaci na téma Akviziční procesy se zohledněním role státních podniků. Jeho informace, doplněné poznatky z praxe, jakož i následná diskuse s účastníky kurzu, byly velice přínosné,“ konstatoval zástupce ředitele CBVSS UO Brno Josef Procházka.

 • VTÚ podporuje armádní akce pro veřejnost

  29. 05. 2018VTÚ podporuje armádní akce pro veřejnost

  Spolupráce Vojenského technického ústavu, s. p. s klíčovým zákazníkem, tj. Armádou České republiky, má rozmanité způsoby. Vedle profesních úkolů však preferuje státní podnik VTÚ i neformální součinnost s leteckými a pozemními útvary AČR. Nedávným příkladem je prezentace Vojenského technického ústavu na Dni otevřených dveří 22. základny vrtulníkového letectva na letišti v Náměšti nad Oslavou. Veřejnosti byly představeny dílčí projekty z odborného portfolia VTÚ a představitelé VTÚ, s. p. a odštěpného závodu VTÚLaPVO zde uskutečnili celou řadu neformálních pracovních jednání jak se stávajícími zákazníky, tak se zástupci odborné veřejnosti. „Vaše prezentace byla dílčí přidanou hodnotou Dne otevřených dveří. Děkuji VTÚ, že byl u toho s námi,“ řekl na adresu státního podniku velitel náměšťské letecké základny plukovník Petr Čepelka.

 • Prezentace vozidla LOV-ISR z dílny VTÚ na výstavě IDEB

  24. 05. 2018Prezentace vozidla LOV-ISR z dílny VTÚ na výstavě IDEB

  Na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDEB 2018 v Bratislavě bylo v expozici Ministerstva obrany České republiky prezentováno víceúčelové obrněné vozidlo s průzkumnou nástavbou LOV-ISR. Přestavbu a technické zhodnocení „iveca“ provedl Vojenský technický ústav, s. p., respektive odborníci odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín.

 • Doteky státnosti s dílčím přispěním VTÚ

  10. 05. 2018Doteky státnosti s dílčím přispěním VTÚ

  Ve středu 9. května 2018 byla v Jízdárně Pražského hradu zahájena reprezentativní výstava Doteky státnosti. Mezi unikátními exponáty ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha, které představují nejvýznamnější symboly a projevy státnosti, patří také první letadlo vyrobené v nově vzniklém Československu Bohemia B-5. Jeho expoziční přípravu na výstavu provedl Vojenský technický ústav, s. p. Vernisáže se zúčastnili nejvyšší představitelé Ministerstva obrany, Generálního štábu Armády ČR a další významní hosté politického a veřejného života. Za Vojenský technický ústav byl přítomen ředitel státního podniku Jiří Protiva a ředitel odštěpného závodu VTÚLaPVO Petr Novotný.

 • Armáda může provozovat modernizované letecké pozemní zařízení z VTÚ

  10. 05. 2018Armáda může provozovat modernizované letecké pozemní zařízení z VTÚ

  Počínaje 9. květnem 2018 mohou vrtulníky Vzdušných sil Armády České republiky pro řízení vzletů a přistání na polním letišti využívat modernizované letecké pozemní zařízení s typovým označením Komplet BASA III L, jehož výrobcem je Vojenský technický ústav, s. p., odštěpný závod Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha – Kbely. Završením certifikačního procesu tohoto ojedinělého zařízení, které lze využít i při nasazení složek integrovaného záchranného systému nebo v zahraničních úkolových uskupeních, bylo předání osvědčení typové způsobilosti Odborem dohledu nad vojenským letectvím Sekce dozoru a kontroly Ministerstva obrany. Příslušný dokument převzal z rukou ředitele ODVL SDK MO plukovníka gšt. Lubomíra Sitty ředitel o. z. VTÚLaPVO Petr Novotný. Slavnostnímu aktu na ředitelství VTÚ byli také přítomni ředitel státního podniku Jiří Protiva, ředitelka úseku KIS VTÚLaPVO Jitka Čapková a Jindřich Tausch z ODVL SDK MO.


   

 • VTÚ dělá změnu v osmadvacetileté historii Aviatické pouti

  26. 04. 2018VTÚ dělá změnu v osmadvacetileté historii Aviatické pouti

  Poprvé v osmadvacetileté historii Aviatické pouti na letišti v Pardubicích se představí letadla bez pilotů, přesněji řečeno jejich piloti – operátoři budou na zemi a ve vzduchu budou létat bezpilotní prostředky Vojenského technického ústavu, s. p. V reálu se bude jednat o imitátor vzdušných cílů, který se používá při bojových střelbách protiletadlových raketových systémů a bezpilotní rotorový univerzální systém se sofistikovaným čidlem na měření radiace. V rámci komentovaných ukázek bezpilotní platformy VTÚ zaznějí také informace o aktuálních trendech a technologiích v tzv. antidronové ochraně při identifikaci a eliminaci nepřátelských dronů.

 • Zkušební střelnice VTÚ je dějištěm světového šampionátu odstřelovačů

  23. 04. 2018Zkušební střelnice VTÚ je dějištěm světového šampionátu odstřelovačů

  Ve dnech 23. až 27. dubna 2018 je zkušební střelnice Vojenského technického ústavu, s. p. v Bzenci dějištěm 10. ročníku Světového šampionátu odstřelovačů. Na této ojedinělé profesní soutěži přijali účast nejen armádní, ale také policejní odstřelovači ze speciálních jednotek a ozbrojených složek. Dvoučlenné týmy soutěžících plní v náročných podmínkách střelecká cvičení s taktickým námětem, která jim de facto navozují reálné situace. Záštitu nad akcí převzala ministryně obrany ČR Karla Šlechtová.


  Autor: Pavel Lang  

 • Spolupráce dvou státních podniků při identifikaci a eliminaci nebezpečných dronů

  19. 04. 2018Spolupráce dvou státních podniků při identifikaci a eliminaci nebezpečných dronů

  Dva státní podniky České republiky, Řízení letového provozu a Vojenský technický ústav, se dohodly na společném přispění k vyšší bezpečnosti fenoménu dnešní doby, a to bezpilotnímu létání. Svoji součinnost vymezily v memorandu „Integrace a detekce bezpilotních systémů v ČR,“ které stvrdili svými podpisy generální ředitel ŘLP ČR, s. p. Jan Klas a ředitel VTÚ, s. p. Jiří Protiva.

 • „Oceňuji váš rozsah a technický potenciál,“ řekl slovenský velvyslanec ve VTÚ

  13. 04. 2018„Oceňuji váš rozsah a technický potenciál,“ řekl slovenský velvyslanec ve VTÚ

  „Při relativně malém počtu zaměstnanců je ve Vojenském technickém ústavu nakumulován jedinečný potenciál, jenž stojí na technickém poznání, zkušenostech a inovacích. VTÚ považuji za špičkové pracoviště se specifickou rolí v obranném a bezpečnostním průmyslu,“ konstatoval velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss, který zavítal na ředitelství státního podniku v Praze - Kbelích v doprovodu přidělence obrany SR plukovníka Štefana Kovácse.   

 • Prezentace bezpilotního systému

  11. 04. 2018Prezentace bezpilotního systému

  Vojenský technický ústav, s. p. představil příslušníkům Hradní stráže bezpilotní platformu zaměřenou na letecký monitoring. Prezentace bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS) se uskutečnila v přilehlých prostorách prezidentského sídla zámku v Lánech.


   

 • VTÚ provedl expoziční přípravu prvního letadla vyrobeného v ČSR

  11. 04. 2018VTÚ provedl expoziční přípravu prvního letadla vyrobeného v ČSR

  U příležitosti 100. výročí vzniku ČSR proběhne na Pražském hradě několik výstav. Od května do října 2018 lze v Jízdárně Pražského hradu navštívit expozici pod názvem Doteky státnosti, kterou připravil Vojenský historický ústav ve spolupráci s dalšími institucemi. Jedním z vystavovaných unikátních exponátů je historické letadlo Bohemia B-5. Jeho restaurování neboli expoziční přípravu na výstavu provedl Vojenský technický ústav, s. p.

 • Odbornost VTÚ v médiích

  06. 04. 2018Odbornost VTÚ v médiích

  Odborný časopis a portál zaměřený na vývoj a výrobu elektroniky, DPS, zveřejní ve svém květnovém vydání článek související se zkoušením elektromagnetické kompatibility v odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska. Tamní akreditovaná zkušební laboratoř, která nabízí zkoušky v oblastech elektromagnetické kompatibility, elektrické bezpečnosti, klimatické odolnosti, seismické a mechanické odolnosti i osobních ochranných prostředků a vozidel, se podělí s veřejností o svoje poznatky týkající se měření vedených emisí.

 • Aplikovaný výzkum v oblasti lidského činitele v letectví

  03. 04. 2018Aplikovaný výzkum v oblasti lidského činitele v letectví

  Specializované pracoviště odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany řeší aplikovaný výzkum a vývoj dopadů zvýšené informační zátěže do chování člověka v systému člověk-stroj (člověk-letadlo). Jedná se o analýzy a vyhodnocování míry aktivace organismu operátora (pilota) ve specifických zátěžích (letových), která koreluje s odolností lidského činitele vůči této zátěži a aplikování těchto poznatků na proces rozhodování subjektů při ovládání složitých zbraňových systémů AČR. Pro korektní klasifikaci aktivace organismu individuálního lidského činitele je používána analýza změn tepové frekvence, měření oční a hlasové aktivity, subjektivní hodnocení úspěšnosti prováděné aktivity instruktorem a samohodnocením pomocí softwarové aplikace vytvořené ve spolupráci s psychology.

 • Delegace indických ozbrojených sil jednala ve VTÚ

  22. 03. 2018Delegace indických ozbrojených sil jednala ve VTÚ

  Ve čtvrtek 22. března 2018 se uskutečnilo na ředitelství Vojenského technického ústavu v Praze - Kbelích setkání představitelů Armády České republiky a státních podniků Ministerstva obrany ČR s delegací Indických ozbrojených sil, která je v České republice na dvoudenní pracovní návštěvě. Za resort obrany jednali ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák a zástupci VTÚ, s. p. a VVÚ, s. p., indickou misi vedl zástupce náčelníka generálního štábu – náčelník štábu generálporučík Satish Dua.

 • VTÚ zmodernizoval biobox k izolaci od smrtelných virových onemocnění

  19. 03. 2018VTÚ zmodernizoval biobox k izolaci od smrtelných virových onemocnění

  Přepravní prostředek k oddělené evakuaci osob podezřelých z možnosti přenosu virových onemocnění, nevyjímaje krvácivou horečku Ebola či respirační syndrom SARS, je produkt z vlastního vývoje Vojenského technického ústavu, s. p. Pro potřeby Armády České republiky bylo vyrobeno dvacet kusů bioboxů. Státní podnik VTÚ následně přistoupil k modernizaci tzv. vojenské varianty na civilní, a to pro potřeby zdravotnických záchranných služeb a specializovaných pracovišť. Nová modifikace nese označení Biobox – M1.

 • Píšou o nás

  05. 03. 2018Píšou o nás

  Vojenský technický ústav, s. p. předal na konci loňského roku Armádě České republiky pět kusů unikátní dílenské techniky Tatra T815-7-D 8x8, a to ve dvou modifikacích. Vozidlo je určeno k provádění technické údržby a oprav kolových obrněných transportérů typu Pandur v různých klimatických podmínkách a terénech. Projekt odštěpného závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov popisují na svých stránkách magazín českého průmyslu a obchodu Czech Industry i nejčtenější český vojenský web Armádní noviny.

 • VTÚ sdílí s veřejností zkušenosti k možnému řešení bezpečnostních rizik

  22. 02. 2018VTÚ sdílí s veřejností zkušenosti k možnému řešení bezpečnostních rizik

  Aktivní role Vojenského technického ústavu, s. p. v cyklu odborných debat s veřejností na téma obrany a bezpečnosti pokračuje dál. Tentokrát se diskusní fórum v rámci projektu Road show (My a naše bezpečnost) uskutečnilo v Jihomoravském kraji.

 • Technologie a systémy Vojenského technického ústavu se také podílejí na nepřetržitém průzkumu vzdušného prostoru

  22. 02. 2018Technologie a systémy Vojenského technického ústavu se také podílejí na nepřetržitém průzkumu vzdušného prostoru

  Získání zpětné vazby od útvarů Armády České republiky je cenným zdrojem informací pro nadcházející směřování projektů Vojenského technického ústavu, s. p. v oblasti obranného výzkumu a vývoje.

 • Do technologie světové špičky je zapojen i „brus“ z VTÚ

  09. 02. 2018Do technologie světové špičky je zapojen i „brus“ z VTÚ

  Požadavek české firmy mít sofistikovaný nosič, který je navíc odolný a funkční v náročných terénních a meteorologických podmínkách, Vojenský technický ústav, s. p. bezezbytku splnil. Do společného projektu začlenil bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS), na něhož byl implementován systém na odhalování možného radioaktivního záření. Zanedlouho tak vznikla unikátní technologie představující světovou špičku pro radiační monitoring.

 • Nové impulsy při podpoře VTÚ v rozvoji pozemní protivzdušné obrany

  07. 02. 2018Nové impulsy při podpoře VTÚ v rozvoji pozemní protivzdušné obrany

  Vojenský technický ústav, s. p. ctí zásadu, že je třeba pokračovat v tom, co je efektivní. Loňské pracovní návštěvy představitelů VTÚ u vojenských útvarů a zařízení Armády ČR prokázaly svoji profesní oprávněnost a staly se zdrojem cenných informací pro nadcházející směřování obranného výzkumu a vývoje ve státním podniku. Další příležitostí VTÚ k získání zpětné vazby, kterou pro svoji činnost nezbytně potřebuje, bylo jednání s velením protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

 • Prezentace unikátního monitorovacího systému pro atomovou agenturu

  05. 02. 2018Prezentace unikátního monitorovacího systému pro atomovou agenturu

  Součinnost Vojenského technického ústavu, s. p. a společnosti Nuvia ve vývoji systému na přesné měření radiace pomoci dronu zaznamenala další profesní posun. Přispěla k tomu prezentace bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS) z produkce úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systému odštěpného závodu VTÚLaPVO a zařízení na odhalení radioaktivních látek DRONES–G od české firmy pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA – International Atomic Energy Agency).

 • Vědecké grémium SSHR ČR zasedalo ve VTÚ

  29. 01. 2018Vědecké grémium SSHR ČR zasedalo ve VTÚ

  Zájem o poznání portfolia činností Vojenského technického ústavu, s. p. je trvalý. Nedávným příkladem je výjezdní zasedání Vědeckého grémia Správy státních hmotných rezerv České republiky, jehož členy hostil odštěpný závod Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín.

 • Ocenění VTÚ za vývoj moderních armádních technologií

  10. 01. 2018Ocenění VTÚ za vývoj moderních armádních technologií

  Vydavatelství MS Line, zabývající se obranným a bezpečnostním průmyslem, udělilo Vojenskému technickému ústavu, s. p. prestižní cenu za vynikající výsledky v oblasti vývoje moderních technologií pro Armádu České republiky.

 • VTÚ získal statut státní autority

  02. 01. 2018VTÚ získal statut státní autority

  Vojenský technický ústav, s. p. byl oficiálně pověřen k výkonu státní autority v oblastech jeho odborné působnosti. V reálu se jedná o certifikační činnost u nově vyvinuté techniky určené pro export (bez zavedení do Armády ČR) a dále o odborné posuzování technických specifikací, technických podmínek, analytickou, zkušební a testovací činnost při zavádění nové techniky do používání v Armádě České republiky v návaznosti na příslušné normy STANAG.

 • Na vzdělávací činnosti Univerzity obrany bude participovat i VTÚ

  18. 12. 2017Na vzdělávací činnosti Univerzity obrany bude participovat i VTÚ

  Postavení a role Vojenského technického ústavu, s. p. v resortu obrany a související akviziční procesy – to bylo téma přednášky ředitele státního podniku VTÚ Jiřího Protivy, s kterou vystoupil na Univerzitě obrany v Brně. Vrcholné představitele vojenské vysoké školy, pedagogy a studenty nejprve seznámil s činností státního podniku MO v oblastech výzkumu, vývoje, inovací a zkušebnictví při naplňování potřeb státu a následně i s aktuálními projekty odštěpných závodů VTÚ souvisejících s obranou a bezpečností České republiky.  


  Autor: Pavel Lang

 • Unikátní učební pomůcka z VTÚ

  14. 12. 2017Unikátní učební pomůcka z VTÚ

  Unikátní učební pomůcku převzalo vyškovské Velitelství výcviku – Vojenská akademie od Vojenského technického ústavu, s. p. Jedná se o soupravy maket granátů a nábojů do granátometů, pěchotních nábojů a dělostřelecké munice. Tato bezmála stovka položek maket od ráže 5,56 do 84 mm, kterou zhotovili zaměstnanci odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín, je v měřítku 1:1 a se zachováním původního barevného značení. Makety jsou uloženy do plastových uzavíratelných obalů, a to z důvodu bezpečného uskladnění, optimální manipulace a přepravy do prostoru výcviku. Tato produkce státního podniku výrazně zkvalitní přípravu pyrotechnických specialistů zejména v oblasti konstrukce a rozpoznávání jednotlivých typů munice.


  Autor: Pavel Lang


  Foto: archiv VTÚVM Slavičín

 • Z VTÚ do armády míří sestava energetického centra

  14. 12. 2017Z VTÚ do armády míří sestava energetického centra

  I nadále zveřejňujeme informace o projektech Vojenského technického ústavu, s. p., které jsou v současnosti předávány zákazníkovi. Následujícím příkladem je SEC neboli sestava energetického centra z vyškovského odštěpného závodu VTÚPV, kterou státní podnik s předstihem začíná předávat do Armády České republiky.

 • VTÚ napomáhá zvyšovat branné povědomí kadetů

  08. 12. 2017VTÚ napomáhá zvyšovat branné povědomí kadetů

  Byla to dvojitá premiéra! Ve Vojenském technickém ústavu doposud kadeti branných oddílů mládeže nebyli a pro branné oddíly mládeže z Uherskohradišťska byl VTÚ prvním podnikem z obranné a bezpečnostní oblasti, který navštívili.    

 • Další přispění VTÚ k modernizaci armády

  29. 11. 2017Další přispění VTÚ k modernizaci armády

  Dalšími dílčími projekty Vojenského technického ústavu, s. p., které směřují do Armády ČR, jsou modernizované mobilní středisko řízení letového provozu (BASA III. L) a komunikační a informační modul (DSQOC 2. – Deployable Squadron Operations Centre). V těchto dnech je od pracovníků úseku komunikačních a informačních systému a úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany přebírají zástupci Agentury KIS a 22. základny vrtulníkového letectva. Na kontejnerových modulech bylo provedeno sofistikované technické zhodnocení, nevyjímaje zásadní modernizaci dílčích komponentů. V roce 2018 bude u mobilního pracoviště pro koordinaci vzletů a přistání provedeno jeho ověření do letového provozu.


  Autor: Pavel Lang      

 • VTÚ předal armádě novou techniku

  28. 11. 2017VTÚ předal armádě novou techniku

  Vojenský technický ústav, s. p. předal Armádě České republiky pět dílenských vozidel Tatra T-815-7-D 8x8. Nová technika zabezpečí provoz kolových bojových vozidel a kolových obrněných transportérů typu Pandur 8x8 v polních podmínkách. Vozidla jsou ve dvou modifikacích podle úrovně prováděných oprav neprovozuschopné techniky. Tři kusy dílenských vozidel bude provozovat 4. brigáda rychlého nasazení, po jedné „pojízdné dílně“ budou mít 14. pluk logistické podpory a Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov.


  Autor: Pavel Lang


  Foto: archiv VTÚPV Vyškov

 • VTÚ na vrcholném jednání o spolupráci v obranném průmyslu

  27. 11. 2017VTÚ na vrcholném jednání o spolupráci v obranném průmyslu

  Poslední listopadový pátek se v hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu Parlamentu České republiky konala konference na téma Spolupráce mezi akademickým, soukromým a veřejným sektorem v oblasti obranného průmyslu. Pozvání senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost bylo adresováno také do Vojenského technického ústavu, s. p., který svou činností iniciuje intenzivnější spolupráci všech zainteresovaných subjektů. VTÚ na tomto jednání profesních špiček v oblasti obrany a bezpečnosti reprezentoval ředitel státního podniku Jiří Protiva, který v průběhu konference jednal s vrcholnými představiteli řady institucí, do jejichž gesce spadají aktivity obranného výzkumu a vývoje. 


  Autor: Pavel Lang    

 • SSHR ČR bude využívat odborné znalosti i výzkumné kapacity VTÚ

  22. 11. 2017SSHR ČR bude využívat odborné znalosti i výzkumné kapacity VTÚ

  Vzhledem k tomu, že si Správa státních hmotných rezerv České republiky a Vojenský technický ústav, s. p. společně přejí v budoucnu využít odborných znalostí a výzkumných kapacit VTÚ, rozhodly se uzavřít Memorandum o spolupráci. Prostřednictvím tohoto významného dokumentu byly vytvořeny základní předpoklady pro rozvoj efektivní součinnosti, a to v souvislosti se zajišťováním dodávek a služeb potřebných pro zabezpečení obrany a bezpečnosti ČR jak v systému hospodářské mobilizace a nouzového hospodářství, tak při vytváření a udržování státních hmotných rezerv.

 • Příběh úspěšné značky

  14. 11. 2017Příběh úspěšné značky

  V listopadovém čísle (24/2017) prestižního českého populárně – naučného časopisu Epocha je publikován článek o Vojenském technickém ústavu, s. p. V rubrice Příběh úspěšné značky a pod titulkem Od vzducholodí k dronům, chytré munici a robotickým průzkumníkům popisuje autor článku Kamil Miketa jak historii ústavu, tak jeho přítomnost, včetně tzv. chytrých technologií. Stejně tak zajímavé jsou i odpovědi ředitele VTÚ, s. p. Jiřího Protivy na 5 tajemství úspěchu státního podniku.


  Autor: Pavel Lang

 • Jubileum armádních spojařů i s VTÚ

  14. 11. 2017Jubileum armádních spojařů i s VTÚ

  Finální akcí oslav stoletého výročí spojovacího vojska čs. armády bylo slavnostní shromáždění v prostorách Španělského sálu Pražského hradu. Na pozvání ředitele Agentury komunikačních a informačních systémů brigádního generála Františka Ridzáka se zasedání zúčastnili také představitelé Vojenského technického ústavu, s. p., a to ředitel státního podniku Jiří Protiva a ředitel odštěpného závodu VTÚLaPVO Petr Novotný.

 • Letectví a kosmonautika píše o tzv. antidronové obraně z VTÚ

  07. 11. 2017Letectví a kosmonautika píše o tzv. antidronové obraně z VTÚ

  V listopadovém čísle nejčtenějšího leteckého časopisu vydávaného v České republice a na Slovensku - Letectví a kosmonautika - je publikován článek Komerční drony na mušce. Jeho autor, letecký odborník Tomáš Soušek, v něm popisuje, a to v souvislosti s rychlým rozmachem komerčně dostupných dálkově řízených bezpilotních prostředků, způsoby efektivní obrany. Vojenský technický ústav, s. p. zde vystupuje jako uznávaná autorita a jeho možná řešení v tzv. antidronové obraně, zaměřená především na bezpečnou mechanickou eliminaci, si nepochybně zaslouží pozornost čtenářů.


  Autor: Pavel Lang    

 • Připomenutí hrdinství veteránů

  06. 11. 2017Připomenutí hrdinství veteránů

  Také ve Vojenském technickém ústavu, s. p. si připomínáme památku válečných veteránů. Oslavy tohoto významného dne připadají na 11. listopad. Tento den roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiegne podepsáno přiměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku, což má svoji prvotní souvislost s básní, kterou napsal Kanaďan John McCrae jako poctu pro padlé vojáky.

 • Státní podniky MO se vyplácejí

  30. 10. 2017Státní podniky MO se vyplácejí

  Internetový magazín deníku Lidové noviny Česká pozice zveřejnil článek: Státní vojenské podniky se vyplácejí. Text autora Lubomíra Světničky popisuje historii a odborné portfolio také Vojenského technického ústavu, s. p. (VTÚ). Ke zvýšení informovanosti čtenářů nepochybně přispějí i následující řádky, které faktografické údaje o VTÚ rozšiřují.

 • VTÚ podporuje naděje a legendy

  30. 10. 2017VTÚ podporuje naděje a legendy

  Jedním ze silných okamžiků slavnostního vyhlášení ankety Armádní sportovec roku 2017 byl křest charitativního kalendáře Naděje a legendy 2018, který vznikl ve spolupráci Ministerstva obrany a Jedličkova ústavu a škol s podporou Vojenského technického ústavu, s. p.

 • 26. 10. 2017Píšou o nás

  Ve středu 25. října 2017 byl v rubrice Ekonomika deníku Lidových novin zveřejněn rozhovor s ředitelem Vojenského technického ústavu, s. p. Jiřím Protivou. V článku „Pomohla nám bezpečnostní krize“ od redaktorů Petra Kaina a Luďka Vokáče se dočtete nejen o ojedinělém postavení státního podniku VTÚ v obranném a bezpečnostním průmyslu, ale také o aktuálních projektech pro tuzemské a zahraniční zákazníky.  

 • VTÚ rozšiřuje portfolio o vzducholodě

  25. 10. 2017VTÚ rozšiřuje portfolio o vzducholodě

  Vojenský technický ústav, s. p. začal činit první kroky k realizaci výjimečného projektu souvisejícího se systémem vzdušného dohledu. Jinak řečeno, aby dílčí produkty VTÚ, třebas řídicí systémy, pozorovací a monitorovací technologie, byly implementovány na bezpilotní vzdušný prostředek neboli vzducholoď a tento systém byl nabídnut na českém i zahraničním trhu!  

 • „Děkuji VTÚ za podporu“, říká armádní sportovec – hrdina Dakaru

  18. 10. 2017„Děkuji VTÚ za podporu“, říká armádní sportovec – hrdina Dakaru

  Rallye Dakar 2017 sice nedokončil, přesto je i on jedním z vítězů. Nadporučík Lukáš Kvapil, příslušník Hlavního velitelství Vojenské policie, ve druhé etapě svůj motocykl zastavil, aby zachránil život závodníkovi Domenicu Cipollenemu. Následně měl sám těžkou nehodu. Z míry jej vyvedla jak zcela rozježděná trať, tak především únava a dehydratace po bezmála tříhodinové záchranné akci. Svým fair play činem však italskému jezdci zachránil život.  

 • Významné postavení VTÚ v modernizaci a přezbrojování AČR

  12. 10. 2017Významné postavení VTÚ v modernizaci a přezbrojování AČR

  Stalo se již nepsaným pravidlem, že je Vojenský technický ústav, s. p. zván na odborná fóra s tématikou obranného a bezpečnostního průmyslu. Nedávným příkladem je konference, jejímž klíčovým tématem byla modernizace a přezbrojování Armády České republiky. VTÚ se tady prezentoval nejen jako partner tohoto významného jednání, ale ředitel státního podniku Jiří Protiva zde vystoupil jako jeden z hlavních přednášejících.     

 • Soutěžní klání na zkušební střelnici VTÚ

  09. 10. 2017Soutěžní klání na zkušební střelnici VTÚ

  V sobotu 7. října 2017 se uskutečnil na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu, s. p. v Bzenci třetí ročník střelecké soutěže „O pohár ředitele VTÚ“. Na dvě desítky střelců z České republiky a ze Slovenska zde absolvovali náročná cvičení, která dokonale prověřila jejich přesnost střelby. Nejlepšího výsledku dosáhl příslušník Policejního sboru Slovenské republiky Štefan Blaha, který tak získal trofej věnovanou ředitelem státního podniku VTÚ Jiřím Protivou.

 • VTÚ byl v lešanském muzeu i na Letenské pláni

  25. 09. 2017VTÚ byl v lešanském muzeu i na Letenské pláni

  Prezentace Vojenského technického ústavu, s. p. na dvou armádních akcích v sobotu 23. září 2017 nejenže potvrdila unikátní roli státního podniku ve vazbě na Armádu České republiky, ale rovněž významně přispěla k obohacení programu.

 • Zdařilá mise VTÚ na mošnovském letišti

  18. 09. 2017Zdařilá mise VTÚ na mošnovském letišti

  Letošní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky nebyly pro organizátory vzhledem k počasí vůbec snadné. Část diváků rozladil déšť a nízká oblačnost, což mělo za následek zrušení některých letových ukázek, především saudské akrobatické skupiny Saudi Hawks a švédského letounu Saab 32 Lansen. Navzdory velice nepříznivému počasí však bylo i mnoho takových, kteří hodnotili největší evropskou bezpečnostní přehlídku na mošnovském letišti, jako nadmíru povedenou. Vojenský technický ústav, s. p. patřil mezi ty druhé.

 • Další aktivita VTÚ na mezinárodním veletrhu

  15. 09. 2017Další aktivita VTÚ na mezinárodním veletrhu

  Přední světovou událostí, která prezentuje oblast obrany a bezpečnosti, je mezinárodní veletrh Defence and Security Equipment International. Také na letošním DSEI, pořádaném ve dnech 12. – 15. září 2017 v prostorách výstavního centra ExCeL London, byly ke zhlédnutí nejmodernější systémy a technologie zbrojního průmyslu. Dílčí výsledky obranného výzkumu a vývoje, včetně zkušebnictví, zde premiérově představil také Vojenský technický ústav, s. p.

 • Nové poznatky i nové kontakty z prestižního veletrhu MSPO

  07. 09. 2017Nové poznatky i nové kontakty z prestižního veletrhu MSPO

  Již po pětadvacáté se v polských Kielcích konal prestižní mezinárodní veletrh obranných a bezpečnostních technologií – MSPO (Miedzynarodowy salon przemyslu obronnego). Mezi zahraničními vystavovateli ani tentokrát nechyběl Vojenský technický ústav, s. p. V součinnosti s polskými obchodními partnery zde prezentoval dílčí projekty, zejména z oblasti výzbroje a munice.

 • Realita ve VTÚVM Slavičín předčila očekávání

  04. 09. 2017Realita ve VTÚVM Slavičín předčila očekávání

  „Ze Slavičína odjíždím s ještě větším uznáním a pokorou, než jsem sem přijížděl. Oceňuji nejen vysokou profesionalitu zdejších zaměstnanců, ale i jejich profesní zaujetí,“ řekl po návštěvě slavičínského odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice předseda Správy státních hmotných rezerv České republiky Pavel Švagr a dodal, že mu pracovní návštěva poskytla reálný obraz o unikátním pracovišti v oblasti obrany a bezpečnosti.    

 • „VTÚ udělal za poslední dva roky obrovskou kvalitativní a kvantitativní změnu,“ říká předseda ČMKOS Josef Středula

  30. 08. 2017„VTÚ udělal za poslední dva roky obrovskou kvalitativní a kvantitativní změnu,“ říká předseda ČMKOS Josef Středula

  Reálný a přímý dialog. Takto zhodnotili bezmála tříhodinovou rozmluvu ve Vojenském technickém ústavu, s. p. předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a předsedkyně Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády (ČMOSA) Renata Kořínková svoji návštěvu na ředitelství státního podniku v Praze – Kbelích.

 • Prezentace VTÚ zaujala i poslankyni J. Černochovou

  28. 08. 2017VTÚ cílí na budoucnost a nezapomíná na historii

  Poslední srpnovou sobotu se v městysu Křivsoudov uskutečnil Den české historie, který veřejnosti přiblížil významnou odbojovou akci čs. parašutistů z období II. světové války – operaci Anthropoid, jejímž cílem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.     Hlavním partnerem dne s bohatým doprovodným programem, na němž se představily jak kluby vojenské historie s dobovou výstrojí a výzbrojí, tak Armáda ČR s moderní technikou, byl Vojenský technický ústav, s. p. VTÚ zde prezentoval dílčí projekty z odborného portfolia odštěpných závodů VTÚLaPVO Praha-Kbely a VTÚVM Slavičín, a to rotorové a křídlaté bezpilotní prostředky, gyroskopicky stabilizovanou hlavici s optoelektronickými senzory a laserovým dálkoměrem, dále 60mm minomet Antos-LR a lehký ruční minomet Antos typu Commando, včetně 60mm minometné munice.

 • Píšou o nás

  23. 08. 2017Píšou o nás

  Srpnové číslo odborného dvouměsíčníku Security magazín zveřejnil článek o unikátním zkušebnictví ve Vojenském technickém ústavu, s. p., respektive v jeho vyškovském odštěpném závodu VTÚPV. Autor Ing. Milan Bezděk v něm zevrubně popisuje nejen technologický progres a zkušenosti zaměstnanců, ale také jedinečné možnosti tamních akreditovaných zkušeben – elektrické bezpečnosti, elektromagnetické kompatibility, vozidel, potápěčské techniky, speciálních měření či pohonných hmot.


  Autor: Pavel Lang  

 • Podpora VTÚ válečným veteránům

  15. 08. 2017Podpora VTÚ válečným veteránům

  V úterý 15. srpna 2017 stvrdili svými podpisy ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva a ředitel Agentury personalistiky Armády České republiky plukovník Vratislav Beran vzájemnou dohodu o spolupráci v rámci péče o válečné veterány, kterým zanikl nebo zanikne služební poměr vojáka z povolání. Předmětem dohody mezi VTÚ a AP AČR je vymezení spolupráce při zajišťování možnosti rekvalifikace a nového uplatnění válečných veteránů na trhu práce ve státních podnicích, kde jménem státu vykonává funkci zakladatele Ministerstvo obrany. Vojenský technický ústav se k této aktivitě připojil jako jeden z prvních státních podniků a příspěvkových organizací resortu obrany.


  Autor: Pavel Lang

 • Co bylo a co bude ve VTÚ?

  31. 07. 2017Co bylo a co bude ve VTÚ?

  Ohlédnutí a výhled, který zároveň těší i motivuje. Ve Vojenském technickém ústavu, s. p. se uskutečnily nebo se uskuteční události, které nepochybně stojí za pozornost. Všechny je vyjmenovat nelze. Protentokrát uvedeme jen některé.

 • Technická diskuse mezi VTÚ a dělostřelci

  19. 07. 2017Technická diskuse mezi VTÚ a dělostřelci

  Červencová návštěva 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ v Jincích byla pokračováním pravidelných výjezdních zasedání managementu státního podniku VTÚ k útvarům pozemních sil a vzdušných sil Armády ČR i jednotlivých agentur Sekce podpory MO.

 • Přispění VTÚ k branné výchově dětí a mládeže

  18. 07. 2017Přispění VTÚ k branné výchově dětí a mládeže

  V souvislosti se složitou bezpečnostní situací tady máme další prioritu – brannou výchovu dětí a mládeže. Leckdo již začal na její důležitost důrazně upozorňovat, leckdo již podal k posouzení systémové řešení. Vojenský technický ústav, s. p. nehodlá stát stranou. Preferuje však činy místo slov. Již v loňském roce se stal partnerem branného tábora Kamenec v Orlických horách neboli nejdéle existujícího dětského letního tábora v tuzemsku, jehož náplní je získání potřebných dovedností a zkušeností z branné činnosti a pobytu v přírodě.

 • Prezentace letecké detekce možných radioaktivních zdrojů pro SÚJB

  12. 07. 2017Prezentace letecké detekce možných radioaktivních zdrojů pro SÚJB

  „Je výborné, že se ve Vojenském technickém ústavu daří držet vysokou úroveň obranného výzkumu a vývoje a inovativními řešeními ji dále rozvíjet,“ řekla na závěr pracovní návštěvy VTÚ, s. p. předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

 • „Chceme využít erudici VTÚ,“ říká předseda SSHR Pavel Švagr

  11. 07. 2017„Chceme využít erudici VTÚ,“ říká předseda SSHR Pavel Švagr

  Ani období letních prázdnin a dovolených neubírá na intenzitě jednání členů vedení Vojenského technického ústavu, s. p. s představiteli veřejných či státních institucí. V pondělí 10. července 2017 se na ředitelství VTÚ v pražských Kbelích uskutečnila pracovní schůzka s delegací Správy státních hmotných rezerv, na níž se projednaly konkrétní postupy nadcházející spolupráce.  

 • Příspěvek VTÚ k integraci a detekci bezpilotních prostředků v ČR

  28. 06. 2017Příspěvek VTÚ k integraci a detekci bezpilotních prostředků v ČR

  Státní podnik Řízení letového provozu České republiky uspořádal v úterý 27. června 2017 v Jenči u Prahy seminář na aktuální téma: Integrace a detekce bezpilotních prostředků v ČR se zaměřením na malé drony létající v malých výškách. V auditoriu, které tvořilo desítky odborníků z různých zainteresovaných institucí, byl přítomen také Vojenský technický ústav, s. p. reprezentovaný ředitelem státního podniku Jiřím Protivou a technicko - obchodním ředitelem VTÚ Jaroslavem Trávníčkem.

 • Bezpilotní prostředky VTÚ obohatily program na roudnickém letišti

  26. 06. 2017Bezpilotní prostředky VTÚ obohatily program na roudnickém letišti

  Záměr organizátorů leteckého dne vylepšit program také zajímavostí z oblasti bezpilotních prostředků se nad očekávání podařil. Memoriálu Air Show na letišti v Roudnici nad Labem se tak premiérově zúčastnil Vojenský technický ústav, s. p. s prezentací bezpilotní platformy.

 • Expertní činnost VTÚ při zjišťování příčin leteckých nehod

  22. 06. 2017Expertní činnost VTÚ při zjišťování příčin leteckých nehod

  Ve čtvrtek 22. června 2017 byla podepsána rámcová smlouva o dílo mezi Vojenským technickým ústavem, s. p. a Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, jehož předmětem je ujednání o vypracování odborných posudků v případě leteckých nehod. V reálu se jedná o vyčlenění leteckých specialistů odštěpného závodu VTÚLaPVO pro práce spojené s vyhodnocováním palubních záznamových zařízení (flight recorder), dále analytické postupy, respektive služby tribodiagnostické laboratoře a zkušební laboratoře záchranných prostředků a padákové techniky, jakož i vyčlenění leteckých specialistů VTÚLaPVO pro ÚZPLN na práce spojené s vyšetřováním velké letecké civilní nehody. Rámcovou smlouvu stvrdili svými podpisy ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva a ředitel ÚZPLN Pavel Štrůbl.


  Autor: Pavel Lang

 • Výjezdní zasedání bezpečnostní rady ve VTÚ

  14. 06. 2017Výjezdní zasedání bezpečnostní rady ve VTÚ

  V úterý 13. června 2017 se na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu, s. p. v Bzenci uskutečnilo výjezdní jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje, která je koordinačním orgánem pro přípravu na krizové situace.

 • Alianční součinnost nad Baltským mořem

  09. 06. 2017Alianční součinnost nad Baltským mořem

  Na přelomu května a června proběhlo ve výcvikovém prostoru Škedé nedaleko přímořského města Liepaja společné cvičení Vojenského technického ústavu, s. p. a protiletadlové raketové baterie Lotyšských národních ozbrojených sil. Jeho námětem byly ostré bojové střelby lotyšských protiletadlovců z ručních raketových protiletadlových systémů velmi krátkého dosahu RBS-70 na imitátory vzdušných cílů z portfolia úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Praha – Kbely.

 • Sto tisíc korun pro Jedličkův ústav a školy

  07. 06. 2017Sto tisíc korun pro Jedličkův ústav a školy

  Deset tisíc! Tolik nepotřebných mobilních telefonů bylo odevzdáno na 350 sběrných místech po celé České republice. Každá následná recyklace jednoho mobilu představovala výtěžek 10 Kč pro Jedličkův ústav a školy. Společná výzva pomáhat těm, kteří pomoc potřebují, byla tímto naplněna. Ministerstvo obrany, včetně státních podniků a příspěvkových organizací MO, k dosažení této mety výrazně přispělo.

 • Novinky VTÚ na veletrhu IDET 2017

  02. 06. 2017Novinky VTÚ na veletrhu IDET 2017

  Na 14. ročníku mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2017 představil Vojenský technický ústav, s. p. několik novinek z odborného portfolia státního podniku. Konkrétně se jednalo o vývoj 40mm antidronové munice do granátometu, dále aplikaci přepravního boxu Biobox na univerzálním robotickém systému pro záchranu a transport osob na nerovném a nezpevněném povrchu, zařízení na detekci radioaktivního záření na rotorovém bezpilotním prostředku BRUS a mobilní monitorovací systém v boxu, jenž je určený k ostraze zájmových objektů.

 • VTÚ a Agentura logistiky propojují svoje působnosti

  25. 05. 2017VTÚ a Agentura logistiky propojují svoje působnosti

  Nedlouho po osobním setkání vrcholných představitelů Vojenského technického ústavu, s. p. a Agentury logistiky Jiřího Protivy a brigádního generála Jaroslava Trakala se uskutečnila pracovní schůzka vedení obou resortních institucí na staroboleslavském ředitelství agentury. Společného jednání již v širším formátu se za VTÚ zúčastnil ředitel státního podniku a ředitelé odštěpných závodů VTÚLaPVO Praha-Kbely, VTÚPV Vyškov, VTÚVM Slavičín  - Petr Novotný, Bohumír Myslín a Ján Roman. Armádní logistiku zastupovali hlavní funkcionáři ředitelství a náčelníci jednotlivých center zabezpečení a regionálních středisek vojenské dopravy.

 • Příprava ke vzletu

  22. 05. 2017V Čáslavi létaly i letadla bez pilotů

  Vojenský technický ústav, s. p. zaujal na čáslavském Dni otevřených dveří profesní kuriozitou. Zatímco pětačtyřicet tisíc diváků chytila za srdce mistrovská akrobacie pilotů letounů a osádek vrtulníků, VTÚ si vysloužil obdiv za dynamickou ukázku bez letců! Na veřejnosti se premiérově představila dvojice bezpilotního systému Miss Tractor, který se používá jako imitátor vzdušného cíle (IVC) pro nácvik střelby z raketových nebo protiletadlových palebných prostředků. Komentáře jeho unikátního použití a manévrovacích schopností se na DOD 2017 osobně zhostil ředitel státního podniku VTÚ Jiří Protiva.

 • Společné vize Vojenského technického ústavu a Akademie věd ČR

  12. 05. 2017Společné vize Vojenského technického ústavu a Akademie věd ČR

  Akademie věd České republiky sdružuje dvaapadesát vědeckých ústavů v široké škále oborů. Jejich hlavním posláním je uskutečňovat základní a aplikovaný výzkum, což je po profesní stránce odvětví spojené s činností také Vojenského technického ústavu. Proto je logické, aby obě instituce hledaly cesty k sobě navzájem.

 • Ředitel VTÚ Jiří Protiva jedná s plk. D. Miklósem, náměstkem GŘ HZS

  11. 05. 2017Aktivní účast VTÚ na bezpečnostní konferenci

  V pořadí druhé diskusní fórum v rámci projektu My a naše bezpečnost (Road show 2017) se uskutečnilo 10. května 2017 v Praze, a to v reprezentačních prostorách Paláce Žofín. Do souboru čtrnácti tematických konferencí o zajištění obrany a bezpečnosti České republiky je zapojen také Vojenský technický ústav, s. p.  

 • 11. 05. 2017Pozvánka na Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky (IDET 2017)

  Ve dnech 31. 5. až 2. 6. 2017 se uskuteční na brněnském výstavišti další ročník Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky (IDET), který je významnou přehlídkou moderních technologií ve střední Evropě. Vojenský technický ústav, s. p. zde bude prezentovat svoje unikátní technické schopnosti, včetně klíčových projektů tří odštěpných závodů státního podniku.

 • Píšou o nás

  03. 05. 2017Píšou o nás

  Další z rozhovorů ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Jiřího Protivy pro média si můžete přečíst v časopisu Reportáže z průmyslu 2/2017. Jednatelka společnosti Amazing Media Lucie Rottenborn a redaktor Ivan Jemelka hovořili s ředitelem státního podniku o nových perspektivách v obranném výzkumu a vývoji VTÚ.

 • Spolupráce mezi VTÚ a ČVUT dostala nový implus

  28. 04. 2017Spolupráce mezi VTÚ a ČVUT dostala nový implus

  Poslední dubnový čtvrtek se na rektorátu Českého vysokého učení technického v Praze uskutečnil workshop k další etapě spolupráce ČVUT s Vojenským technickým ústavem, s. p. VTÚ tímto navazuje na Memorandum o spolupráci uzavřené mezi resortem obrany a ČVUT, které 18. března 2015 stvrdili svými podpisy Martin Stropnický a Petr Konvalinka.

 • VTÚ a VUZ: zkušebnictví větší měrou!

  18. 04. 2017VTÚ a VUZ: zkušebnictví větší měrou!

  „Vojenský technický ústav považujeme za naši sesterskou organizaci ve výzkumu, vývoji a zkušebnictví. Výzkumnou činnost máme de facto stejnou, jiné jsou oblasti působnosti,“ řekl generální ředitel Výzkumného ústavu železničního, a. s. (VUZ) František Bureš a vymezil důvod pracovní návštěvy na ředitelství VTÚ, s. p. v pražských Kbelích: „V zájmu VUZ je intenzivnější spolupráce s VTÚ.“

 • Ředitel VTÚ J. Protiva s hejtmankou Středočeského kraje J. Pokornou Jermanovou

  12. 04. 2017VTÚ jako součást bezpečnostní konference

  My a naše bezpečnost neboli Road show 2017 – to je cyklus čtrnácti odborných konferencí na téma zajištění obrany a bezpečnosti České republiky, schopností země čelit krizovým situacím a možností efektivní ochrany obyvatelstva. Debaty budou postupně probíhat ve všech krajích ČR, a to v termínu leden 2017 až březen 2018. Premiérové dějství se uskutečnilo ve středočeské Mladé Boleslavi dne 11. dubna 2017. Do této unikátní aktivity, která zvyšuje součinnost všech zainteresovaných bezpečnostních a obranných subjektů, se zapojil také Vojenský technický ústav, s. p.

 • Znalost reality je pro VTÚ jako výzkumně-vývojovou instituci zásadní

  29. 03. 2017Znalost reality je pro VTÚ jako výzkumně-vývojovou instituci zásadní

  Patnáctý, čtrnáctý, třináctý. Jinými slovy – 15. ženijní pluk Bechyně, 14. pluk logistické podpory Pardubice, 13. dělostřelecký pluk Jince. Tři útvary Pozemních sil Armády ČR, u nichž v průběhu února, března a dubna získává vedení Vojenského technického ústavu, s. p. zpětnou vazbu k obrannému výzkumu, vývoji, inovacím, výrobě prototypů a zkušebnictví.   

 • Novinky VTÚ na veletrhu Amper

  22. 03. 2017Novinky VTÚ na veletrhu Amper

  Pomyslnou jedničkou mezi veletrhy elektrotechniky, elektroniky a automatizace ve střední Evropě je AMPER. Jeho pětadvacátý ročník se koná na brněnském výstavišti ve dnech 21. až 24. března 2017. Vojenský technický ústav, s. p. se na veletrhu prezentuje s podporou Ministerstva obrany. V konkurenci více než šesti set vystavovatelů z dvaadvaceti zemí světa VTÚ zaujímá důstojné místo.

 • Resortní státní podnik a škola si mají co nabídnout

  15. 03. 2017Resortní státní podnik a škola si mají co nabídnout

  Záměr, aby resortní státní podnik efektivně spolupracoval s resortní školou, nevychází naplano. Vzorem může být jednání ředitele Vojenského technického ústavu Jiřího Protivy a velitele Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany plukovníka gšt. Zdeňka Macháčka, které se uskutečnilo 14. března 2017 v Moravské Třebové.

 • Slavnostní představení výročního loga VTÚ

  10. 03. 2017Slavnostní představení výročního loga VTÚ

  V pátek 10. března 2017 slavnostně představil ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva nové logo, které souvisí s letošním významným výročím státního podniku. VTÚ si připomene pomyslnou kulatou stovku, a to 95. výročí od založení Vojenského vzduchoplaveckého ústavu studijního, což byl přímý předchůdce odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany, a 5. výročí od založení státního podniku Vojenský technický ústav na základě usnesení vlády České republiky.

 • Státní podnik neznamená nefunkční moloch

  08. 03. 2017Státní podnik neznamená nefunkční moloch

  Pod tímto titulkem je v rubrice Nové technologie v obranném průmyslu měsíčníku Hospodářské komory České republiky – Komora – zveřejněn rozhovor šéfredaktorky časopisu Dagmar Klimovičové s ředitelem Vojenského technického ústavu, s.p. Mgr. Jiřím Protivou.

 • VTÚ poprvé na IDEXu 2017

  01. 03. 2017VTÚ poprvé na IDEXu 2017

  Ve dnech 19. – 23. února 2017 se v Abú Dhabí konal 13. ročník prestižního světového veletrhu obranných technologií a techniky IDEX. Vojenský technický ústav, s.p. se na tomto veletrhu, respektive v tomto regionu prezentoval vůbec poprvé.  Nešlo jen o prezentaci portfolia státního podniku, ale i o získání aktuálních informací o současných trendech v obranném průmyslu.

 • Z jednání ředitele VTÚ a prezidenta Hospodářské komory ČR

  27. 02. 2017Poděkování VTÚ od prezidenta

  Pracovní návštěvu Vojenského technického ústavu, s. p. absolvují vrcholní představitelé rozdílných institucí. Zájem o portfolio státního podniku stále mají i reprezentanti ryze odborných odvětví. Koncem února navštívil VTÚ přední český ekonom a prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý.

 • Vedení VTÚ navštívilo bechyňské ženisty

  24. 02. 2017Vedení VTÚ navštívilo bechyňské ženisty

  Ve čtvrtek 23. února 2017 se uskutečnila pracovní návštěva vedoucích představitelů Vojenského technického ústavu, s. p. u 15. ženijního pluku v Bechyni. Při společném jednání se diskutovaly možnosti další spolupráce mezi státním podnikem Ministerstva obrany a útvarem bojové podpory Pozemních sil Armády ČR. Pro VTÚ jsou takováto výjezdní zasedání k vojenským útvarům a zařízením AČR důležitou zpětnou vazbou při plnění specifických úkolů v oblasti obranného výzkumu, vývoje, inovace a zkušebnictví. Obdobné profesní aktivity nedávno proběhly již na leteckých základnách Vzdušných sil AČR v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou i na Agentuře vojenského zdravotnictví v Hradci Králové.

 • Ředitel VTÚ, s.p. J. Protiva a náměstek místopředsedy vlády A. Marks

  23. 02. 2017Jednání o obranném výzkumu a vývoji VTÚ

  Ve středu 22. února 2017 jednal ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva s náměstkem místopředsedy vlády a ředitelem Sekce pro vědu, výzkum a inovace Arnoštem Marksem. Pracovní schůzka byla zaměřena na prezentaci aktuálních projektů obranného výzkumu a vývoje VTÚ. Diskutovalo se také o spolupráci státního podniku s dalšími profesními institucemi a akademickou sférou.

 • Ředitel VTÚ, s. p. J. Protiva a ředitel Agentůry logistiky gen. J. Trakal

  17. 02. 2017Podnikové únorové aktivity

  O portfolio činností Vojenského technického ústavu, s. p. je mezi odbornými médii stále zájem. To lze konstatovat i na začátku letošního roku. Příkladem jsou rozhovory ředitele VTÚ, s. p. Jiřího Protivy pro časopis k bezpečnostní problematice Security magazín (Současný hospodářský vývoj jako základ pro modernizaci) a měsíčník Hospodářské komory ČR Komora (Státní podnik neznamená nefunkční moloch). Následně se státní podnik bude prezentovat v magazínu Reportáže z průmyslu.

 • Technologická agentura ČR a VTÚ chtějí užší spolupráci

  30. 01. 2017Technologická agentura ČR a VTÚ chtějí užší spolupráci

  V pondělí 30. ledna 2017 se setkal ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva s předsedou Technologické agentury České republiky Petrem Očkem, aby jej informoval o aktuálních projektech výzkumu a vývoje a následného záměru k efektivnější spolupráci obou institucí.

 • VTÚ partnerem armádního mistrovství

  30. 01. 2017VTÚ partnerem armádního mistrovství

  Poslední lednový týden se v pohoří Hrubého Jeseníku uskutečnilo mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji pod názvem Winter Survival 2017. Extrémního závodu, který je náročnou prověrkou fyzických a psychických sil, se zúčastnilo šedesát českých a zahraničních vojáků. Partnerem mistrovství byl také Vojenský technický ústav, s. p.

 • Podpis kolektivní smlouvy ve VTÚ

  23. 01. 2017Ředitel VTÚ uzavřel s odborovými organizacemi novou kolektivní smlouvu

  Třiadvacátý lednový den podepsal ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva s předsedy základních organizací Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády u odštěpných závodů VTÚLaPVO Praha – Kbely, VTÚPV Vyškov a VTÚVM Slavičín kolektivní smlouvu pro rok 2017. 

 • Současný hospodářský vývoj jako základ pro modernizaci

  11. 01. 2017Současný hospodářský vývoj jako základ pro modernizaci

  Nastolený trend ve Vojenském technickém ústavu, s. p. pokračuje dál. Aktuálním důkazem je kladný hospodářský výsledek za rok 2016 coby zásadní předpoklad pro další rozvoj státního podniku. O tom, jak bylo této profesní mety dosaženo, jsme hovořili s ředitelem VTÚ Mgr. Jiřím Protivou.    

 • Různorodá derniéra letošního roku

  22. 12. 2016Různorodá derniéra letošního roku

  Z pozice ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Jiřího Protivy si konec roku 2016 v ničem nezadal s předcházejícími měsíci. Obrazně řečeno, byla to náročná pracovní derniéra s řadou prezentačních aktivit. Nejprve v řádu tří dnů navštívil tři odštěpné závody VTÚ, a to v pražských Kbelích, Vyškově a Slavičíně. Neopomněl přitom zpravit vrcholné představitele Prahy, Jihomoravského a Zlínského kraje o unikátním odborném portfoliu státního podniku v jejich regionech a možných průsečících spolupráce. Pracovně i slavnostně zakončil letošní misi jednáním s náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky a setkáním managementu VTÚ s velením Hradní stráže, coby partnerskou institucí Vojenského technického ústavu.   

 • Resortní škola a státní podnik MO zefektivňují spolupráci

  15. 12. 2016Resortní škola a státní podnik MO zefektivňují spolupráci

  Ve středu 14. prosince 2016 stvrdili svými podpisy ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva a zástupce velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov plukovník gšt. Petr Procházka Memorandum o spolupráci. Předmětem memoranda je součinnost při zkvalitňování výcviku obsluh a technického personálu letecké radionavigační služby (LRNS) prostřednictvím Mnohonárodního střediska leteckého výcviku ( MATC - Multinational Aviation Training Centre). Smluvní strany touto profesní aktivitou podstatně zvýší odborné znalosti a praktické dovednosti technického personálu v oblasti monitorování provozních parametrů, diagnostiky závad a jejich odstraňování především u systémů ILS Normarc NM 7000 a DME Fernau 2020.

 • VTÚ provedl repasi legendárního stíhacího bombardéru MiG-15bis SB pro muzejní sbírky VHÚ

  08. 12. 2016VTÚ provedl repasi legendárního stíhacího bombardéru MiG-15bis SB pro muzejní sbírky VHÚ

  Symbolickým odhalením stíhacího bombardovacího letounu MiG-15bis SB ředitelem Vojenského technického ústavu, s. p. Jiřím Protivou začalo slavnostní dějství předání této letecké legendy do muzejních sbírek Vojenského historického ústavu. Ceremoniálu, který se uskutečnil 8. prosince 2016 na letišti Praha – Kbely, byli přítomni náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací MO Tomáš Kuchta, ředitel VHÚ plk. Aleš Knížek, zástupci Svazu letců ČR a bývalí příslušníci čs. vojenského letectva.

 • Premiérový podnět VTÚ v dukovanské „jaderce“

  07. 12. 2016Premiérový podnět VTÚ v dukovanské „jaderce“

  Další vrcholné jednání u potenciálního zákazníka. Tentokrát tomu bylo v dukovanské „jaderce“, kde se setkali ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva a ředitel Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) Miloš Štěpanovský.

 • Noví velitelé Vzdušných a Pozemních sil AČR mají zájem rozvíjet spolupráci s VTÚ

  22. 11. 2016Noví velitelé Vzdušných a Pozemních sil AČR mají zájem rozvíjet spolupráci s VTÚ

  V řádu dnů se setkal ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva s veliteli Vzdušných sil a Pozemních sil Armády ČR generálmajorem Jaromírem Šebestou a generálmajorem Štefanem Kaletou. „VTÚ by měl přesně znát, co Vzdušné a Pozemní síly Armády České republiky po technické stránce potřebují, a naopak na jejich velitelstvích musí být zřejmé, jak jim může státní podnik Ministerstva obrany prostřednictvím udržovaných schopností pomoct jejich vize realizovat“, říká J. Protiva.

 • O VTÚ s ústavními činiteli

  18. 11. 2016O VTÚ s ústavními činiteli

  Jednání o oblastech působnosti Vojenského technického ústavu, přesněji řečeno o poskytování služeb resortním i mimo resortním zákazníkům, pokračovalo na půdě Parlamentu České republiky. Nedávným příkladem bylo setkání ředitele VTÚ, s. p. Jiřího Protivy se senátorem a hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem. „Společně s náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou jsem seznámil pana hejtmana s aktuální situací v areálu muničních skladů ve Vrběticích. Dalším tématem byly zevrubné informace o dílčích projektech a pozitivním vývoji hospodaření v odštěpném závodu VTÚVM Slavičín,“ říká ředitel státního podniku a dodává, že J. Čunek přijal pozvání do slavičínského závodu v prvním kvartálu roku 2017.

 • VTÚ deklaroval svoji připravenost na bezpečnostní rizika

  11. 11. 2016VTÚ deklaroval svoji připravenost na bezpečnostní rizika

  Další významná konference, s tématikou obranného průmyslu, se uskutečnila v pátek 11. listopadu 2016 v pražském hotelu President. Klíčovým námětem byla připravenost obranného průmyslu České republiky na aktuální bezpečnostní rizika a následné odborné panely – aktuální bezpečnostní rizika a naše připravenost jim čelit z hlediska teritoriálního uskupení, dále koaliční závazky v rámci NATO, bezpečnostní strategie ČR, využití a příležitosti domácího průmyslu, versus vyzbrojování armády, potenciální hrozby a elektronická válka.

 • Znalost prostředí a potřeb zákazníků je pro VTÚ klíčová

  07. 11. 2016Znalost prostředí a potřeb zákazníků je pro VTÚ klíčová

  Klíčem k prosperitě jsou vědomosti o realitě. Jinými slovy, k úspěchu vede znalost prostředí a profesních potřeb zákazníků. Tímto pravidlem se řídí také ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiří Protiva. Z toho důvodu opakovaně cestuje nejen k útvarům a zařízením Armády ČR či složkám integrovaného záchranného systému, ale i do institucí obranného a bezpečnostního průmyslu.

 • Nikoli formální záležitost, nýbrž projev spolupráce

  07. 11. 2016Nikoli formální záležitost, nýbrž projev spolupráce

  Byť to není ve smlouvě o vzájemné spolupráci mezi Vojenským technickým ústavem, s. p. a Univerzitou obrany vysloveně uvedeno, již se tomu tak děje. Nad rámec společné dohody státního podniku Ministerstva obrany a vojenské vysoké školy o již probíhající kooperaci na dílčích projektech souvisejících s výzkumem, vývojem, inovacemi a zkušebnictvím v obranné a bezpečnostní oblasti, která byla podepsána 19. března 2015, je zde očividný další aspekt. Tím je četný přímý kontakt představitelů obou institucí, který je bezpochyby oboustranně progresivní.

 • Zlomek medaile patří také VTÚ

  27. 10. 2016Zlomek medaile patří také VTÚ

  Takováto slova na adresu Vojenského technického ústavu je nadmíru příjemné poslouchat. O to víc, že je říkají armádní olympijští vítězové, medailisté z mistrovství světa a Evropy či univerziád. Mají souvislost s podporou VTÚ resortním sportovcům a opakovaně zněly na slavnostním vyhlášení ankety Sportovec roku 2016, které se uskutečnilo 26. října v Domě armády Praha.

 • Výrazná stopa VTÚ na prestižní výstavě k obraně a bezpečnosti

  24. 10. 2016Výrazná stopa VTÚ na prestižní výstavě k obraně a bezpečnosti

  Neveliká expozice, ve které však vládl permanentní ruch. To byla „třistadevítka“ neboli stánek Vojenského technického ústavu, s. p. na letošní nejvýznamnější mezinárodní akci v oblasti obrany a bezpečnosti pod názvem Future Forces Forum. Výstava moderních vojenských a bezpečnostních technologií se konala ve dnech 19. až 21. října v areálu PVA EXPO Praha. Prestižní akce se zúčastnilo přes 200 tuzemských i zahraničních firem a na 1 200 delegátů ze šedesáti zemí světa.

 • VTÚ má co nabídnout i v oblasti energetické bezpečnosti

  17. 10. 2016VTÚ má co nabídnout i v oblasti energetické bezpečnosti

  Odesílatel: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Adresát: Vojenský technický ústav, s. p. Dnes už nejde o žádnou nahodilost. Pozvánky putují tímto směrem stále častěji. I když programy konferencí bývají různé, účast VTÚ je žádána uceleně. Důvod? De facto jsou dva – odborný potenciál a pozitivní obraz státního podniku.

 • Asociace pro podporu aktivní zálohy premiérově na střelnici VTÚ

  11. 10. 2016Asociace pro podporu aktivní zálohy premiérově na střelnici VTÚ

  Pozitivní obraz Vojenského technického ústavu s sebou nese rostoucí zájem o součinnost. Souvisí nejen s odborným portfoliem státního podniku a netýká se pouze společností obranného a bezpečnostního průmyslu. Aktuálním příkladem je říjnová akce Asociace pro podporu aktivní zálohy na zkušební střelnici VTÚ, s. p. nedaleko Bzence.

 • VTÚ byl udělen prestižní certifikát systému ochrany informací

  05. 10. 2016VTÚ byl udělen prestižní certifikát systému ochrany informací

  Po dvou letech intenzivního úsilí tady máme výsledek. Dobrou zprávou je, že kladný. Vojenskému technickému ústavu, s. p. byl udělen certifikát jako osvědčení o managementu systému ochrany informací v souladu s ISO 27001.

 • Vojenský technický ústav přispěl na dobrou věc

  05. 10. 2016Vojenský technický ústav přispěl na dobrou věc

  Pomyslná tečka za putovní výstavou fotografií z nasazení českých vojáků v zahraničních misích „Ten druhý život“ měla vytoužené ukončení. Vybrané fotografie, které návštěvníci výstavy ohodnotili jako nejhezčí a nejzajímavější, byly zpracovány do fotografických obrazů a předány jako poděkování za finanční příspěvek na vybudování komunitního centra pro válečné veterány při Vojenské nemocnici Brno.       

 • Rozhovor ředitele VTÚ, s. p. Jiřího Protivy pro Reportáže z průmyslu

  05. 10. 2016Rozhovor ředitele VTÚ, s. p. Jiřího Protivy pro Reportáže z průmyslu

  „Vojenský technický ústav (VTÚ) prochází velmi dynamickým obdobím. Zatímco ještě před dvěma lety byla jeho budoucnost nejistá, dnes se státnímu podniku, tvořenému třemi odštěpnými závody, daří,“ píše na úvod svého interview s ředitelem státního podniku VTÚ, s. p. redaktorka časopisu Reportáže z průmyslu Pavla Čechová. Vychází na str. 48 až 53 pod názvem Vojenský technický ústav, s. p.: Zpátky v černých číslech.

 • VTÚ se zapojil do unikátního programu SESAR 2020

  03. 10. 2016VTÚ se zapojil do unikátního programu SESAR 2020

  Další profesní milník v činnosti Vojenského technického ústavu, s. p. představuje podpis smlouvy s Řízením letového provozu České republiky. Týká se spolupráce dvou státních podniků v programu SESAR 2020 (Single European Sky ATM Research), kterou svými podpisy stvrdili generální ředitel ŘLP ČR Ing. Jan Klas a ředitel VTÚ, s. p. Mgr. Jiří Protiva.

 • Součinnost VTÚ se složkami IZS při letecké nehodě

  03. 10. 2016Součinnost VTÚ se složkami IZS při letecké nehodě

  Pár minut před devátou je na tísňovou linku 158 nahlášena mimořádná událost. „Spadlo tady letadlo. Nejprve se ozvala rána a potom se stroj rozlomil ve vzduchu na kusy. Je to v Brdech, v prostoru bývalé letecké střelnice Houpák nedaleko obce Obecnice. Určitě tady budou těžce zranění a mrtví,“ říká operačnímu důstojníkovi očitý svědek. V tomto případě pouze cvičně, neboť se jednalo o odbornou přípravu složek integrovaného záchranného systému. 

 • VTÚ partnerem největší evropské bezpečnostní přehlídky

  20. 09. 2016VTÚ partnerem největší evropské bezpečnostní přehlídky

  Každému, kdo má v oblasti obrany a bezpečnosti profesní renomé, nemohl chybět v kalendáři termín Dnů NATO & Dnů vzdušných sil Armády ČR. Zářijová akce (17. a 18. 9.) na mošnovském letišti znovu potvrdila jedinečnost této největší evropské bezpečnostní přehlídky. Dobrou zprávou je, že se jí pospolu s reprezentanty jedenadvaceti zemí zúčastnil také Vojenský technický ústav, s. p.

 • Charita pro těžce nemocné děti s podporou VTÚ

  19. 09. 2016Charita pro těžce nemocné děti s podporou VTÚ

  Charitativních akcí není nikdy dost. Když souvisejí s nemocnými dětmi, jedná se o ten nejhumánnější počin. Další z těchto potřebných aktivit se uskutečnila šestnáctý zářijový den na olomouckém výstavišti Flora. Jejím pořadatelem byl resort obrany a Vojenský technický ústav, s. p. zde měl svoje zastoupení. Výtěžek z akce, nesoucí název Pomáháme hrou, podpoří výstavbu jednotky následné intenzivní péče dětského oddělení Vojenské nemocnice v Olomouci.

 • Operační nasazení „brusu“ na mezinárodním cvičení Ample Strike

  13. 09. 2016Operační nasazení „brusu“ na mezinárodním cvičení Ample Strike

  Vojenský technický ústav, s. p. má za sebou další významnou premiéru -   mezinárodní cvičení Ample Strike! Sedmnáct armád aliančních a partnerských zemí na něm od 30. srpna do 20. září 2016 spolupracovalo na sladění výcviku předsunutých návodčích s piloty letadel a veliteli pozemních jednotek, včetně Aktivní zálohy. Ke splnění operačního úkolu záložníků, zajištění ochrany letecké základny Náměšť nad Oslavou jako důležitého objektu státu, byl nasazený prostředek vzdušného průzkumu: bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) z produkce úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany.

 • Unikátní zkušební technologie je další modernizací VTÚ

  02. 09. 2016Unikátní zkušební technologie je další modernizací VTÚ

  Progresivní trend státního podniku Vojenský technický ústav pokračuje dál. Tentokrát se týká odborného portfolia, přesněji řečeno zkušebnictví. V odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov byl slavnostně zahájen provoz unikátní technologie pro zkoušky seismické způsobilosti.

 • Osobitý vklad VTÚ válečným veteránům

  25. 08. 2016Osobitý vklad VTÚ válečným veteránům

  Šestačtyřicet. To je počet unikátních fotografií z nasazení českých vojáků v zahraničních misích. Jako celek tvoří výstavu, která pod názvem „Ten druhý život“ putuje napříč Českou republikou. Její obsahový i charitativní záměr oslovil také Vojenský technický ústav. Státní podnik VTÚ akci podpořil a stal se jedním z partnerů výstavy.

 • Security magazín hovořil s ředitelem VTÚ, s.p. Jiřím Protivou

  15. 08. 2016Security magazín hovořil s ředitelem VTÚ, s.p. Jiřím Protivou

  Dvouměsíčník Security magazín, který vychází od roku 1994, se zaměřuje na bezpečnost ve všech jejich aspektech. Počínaje bezpečností občanů, konče ochranou před riziky a nebezpečími, která přináší současný svět. V jeho posledním čísle (červenec/srpen 2016) si na stránkách 24 - 26 můžete přečíst exkluzivní rozhovor ředitele Vojenského technického ústavu, s.p. Mgr. Jiřího Protivy pod názvem Chci udržet nově nastolený trend státního podniku.

 • Pohled do zákulisí zkušebny malorážových zbraní

  28. 07. 2016Pohled do zákulisí zkušebny malorážových zbraní

  Renomované zkušební pracoviště se nachází ve slavičínském Vojenském technickém ústavu výzbroje a munice. Od roku 1996 se na tamní zkušebně testují základní charakteristiky zbraní do ráže 20mm, a to jak za standardních, tak za ztížených podmínek nevyjímaje simulaci pouštního a arktického podnebí. Vedle toho se zde provádějí speciální zkoušky odolnosti u prostředků balistické ochrany, mimo jiné proti propíchnutí a průstřelu.

 • Kde se do konce roku setkáte s VTÚ?

  26. 07. 2016Kde se do konce roku setkáte s VTÚ?

  Nebýt informován je špatné. Vojenský technický ústav, s. p. ctí zásadu maximálně možné transparentnosti vůči svým zaměstnancům i veřejnosti. Proto mimo jiné pravidelně zveřejňuje přehled akcí, na nichž se státní podnik VTÚ bude v následujících měsících prezentovat. Nejen deklarováním specifických oblastí činnosti, ale i praktickými ukázkami dílčích projektů z odborného portfolia odštěpných závodů. Nelze také nevzpomenout roli VTÚ coby partnera nejednoho dění.

 • Kamenec? Novinka VTÚ pro státní podniky a příspěvkové organizace Ministerstva obrany

  21. 07. 2016Kamenec? Novinka VTÚ pro státní podniky a příspěvkové organizace Ministerstva obrany

  Dobrou zprávou je, že se v rozrůstajících benefitních programech nemyslí jenom na dospělé. Vojenský technický ústav, s. p. připravil novinku, která se týká sedmi až patnáctiletých kluků a holek. VTÚ se stal iniciátorem aktivity pro děti zaměstnanců pěti státních podniků a devíti příspěvkových organizací Ministerstva obrany. Jedná se o Kamenec v Orlických horách neboli nejdéle existující dětský letní tábor v tuzemsku.   


  Jedenašedesátiletá tradice branného tábora Kamenec (http://www.kamenec.pionyr.cz/) stojí jak na tisících dětech, tak na desítkách instruktorů, kteří v nejednom případě byli nebo jsou příslušníky ozbrojených sil. Cílený třítýdenní program vede k nabytí dovedností a zkušeností důležitých pro život. Od července 2016 se tábora v Orlických horách mohou zúčastnit také děti z institucí, které jsou v gesci Sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Ministerstva obrany České republiky!


  Partnerství státního podniku MO a kameneckého tábora není formální záležitostí. Obě strany jej od samého počátku berou opravdově a se zaujetím. „Rádi bychom oslovili všechny resortní státní podniky a příspěvkové organizace, aby se k podpoře dětí a mládeže na branném táboře Kamenec také připojily. Považujeme to nejen za prezentační profesní aktivitu, ale i dílčí formu následného vzdělání a zaměstnání v oblasti obrany a bezpečnosti,“ říká ředitel Vojenského technického ústavu Mgr. Jiří Protiva.


   

 • Píšou o nás

  14. 07. 2016Píšou o nás

  Zájem sdělovacích prostředků o Vojenský technický ústav, s. p. neustává. O jeho činnosti v oblasti obranného výzkumu a vývoje a zkušebnictví, jakož i o dílčích projektech z odborného portfolia odštěpných závodů – VTÚLaPVO Praha Kbely, VTÚPV Vyškov, VTÚVM Slavičín – píšou jak resortní, tak odborná media. Aktuálním příkladem je účast státního podniku VTÚ na Aviatické pouti v červencovém A reportu nebo rozhovor ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiřího Protivy pro magazín českého průmyslu, obchodu, dopravy a stavebnictví CzechIndustry 2/2016.


  Autor: Pavel Lang 

 • „Patnáctka“ aneb další pojítko mezi dvěma vojenskými ústavy, a to historickým a technickým

  04. 07. 2016„Patnáctka“ aneb další pojítko mezi dvěma vojenskými ústavy, a to historickým a technickým

  V těchto dnech začala další zajímavá spolupráce mezi Vojenským historickým ústavem a Vojenským technickým ústavem. Jedná se o repasi, přesněji řečeno expoziční přípravu stíhacího bombardovacího letounu MiG-15bis SB (trup. číslo 3255), který je v muzejní sbírce VHÚ Praha.

 • Policie ČR zavádí do výzbroje bezpilotní prostředek z produkce Vojenského technického ústavu

  01. 07. 2016Policie ČR zavádí do výzbroje bezpilotní prostředek z produkce Vojenského technického ústavu

  Oficiální předání bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS) z produkce Vojenského technického ústavu, s. p., respektive jeho odštěpného závodu Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany Územnímu odboru Příbram Krajského ředitelství policie Středočeského kraje mělo slavnostní průběh.

 • Seminář k nové legislativě při zkoušení elektrotechnických výrobků ve VTÚPV

  01. 07. 2016Seminář k nové legislativě při zkoušení elektrotechnických výrobků ve VTÚPV

  Zkoušení elektrotechnických výrobků v souvislosti s novým zákonem (č. 90/2016 Sb.) a novými nařízeními vlády (č. 117/2016 Sb. a č.118/2016 Sb.). To byl cíl odborného semináře, který se uskutečnil 28. června 2016 v odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska ve Vyškově.

 • VTÚ mezi účastníky semináře o munici ve sněmovně

  27. 06. 2016VTÚ mezi účastníky semináře o munici ve sněmovně

  Další prestižní pozvánka, která přišla na adresu Vojenský technický ústav, s. p., Mladoboleslavská 944, Praha 9 – Kbely! Tentokrát z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, respektive od Výboru pro obranu, který ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR pořádal 24. 6. 2016 seminář na téma Munice – nové vývojové trendy, pořizování a skladování a další regulace.

 • Bezpilotní letouny VTÚ imitovaly vzdušné cíle nad Baltským mořem pro alianční partnery

  21. 06. 2016Bezpilotní letouny VTÚ imitovaly vzdušné cíle nad Baltským mořem pro alianční partnery

  Třiačtyřicet! To je počet vzletů bezpilotních letounů Vojenského technického ústavu, s. p., přesněji řečeno úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany ve prospěch litevských a lotyšských jednotek protivzdušné obrany nad Baltským mořem.

 • VTÚ a HC Dukla Praha zakládají novou tradici

  14. 06. 2016VTÚ a HC Dukla Praha zakládají novou tradici

  Začátek nové tradice u státních podniků a příspěvkových organizací Ministerstva obrany! Takto stroze, ale výstižně lze pojmenovat návštěvu házenkářského klubu Dukla Praha ve Vojenském technickém ústavu, s. p., která se na základě iniciativy těchto dvou subjektů uskutečnila 14. června 2016 v pražských Kbelích.

 • Píšou o nás

  10. 06. 2016Píšou o nás

  Do mediálního světa a následně i do široké veřejnosti pronikla zpráva související s Vojenským technickým ústavem, s. p. Analytik VTÚ Ing. Pavel Zůna, MSS., Ph.D. se stal prvním Čechem, který předsedá prestižnímu aliančnímu panelu Organizace pro vědu a technologie NATO nesoucí název panel Systémových studií a analýz. Červnové vydání časopisu Ministerstva obrany A report tuto prestižní událost popisuje v článku Studie NATO pod vedením ČR, který napsala redaktorka Jana Deckerová.

 • Memoriál Josefa Odložila i s účastí VTÚ

  08. 06. 2016Memoriál Josefa Odložila i s účastí VTÚ

  Zároveň s ekonomickým vývojem Vojenského technického ústavu, s. p. je pro státní podnik prioritou spolupráce s institucemi navázanými na ministerstvo obrany, které i v oblasti sportu usilují o nejlepší výsledky a tím i o svoje dobré jméno. VTÚ je v tomto směru aktivní a proto lze jeho představitele, respektive červenomodré logo, spatřit na nemálo akcích. Jednou z nich byl i atletický závod Memoriál Josefa Odložila, který se uskutečnil na pražské Julisce.

 • Bezpilotní prostředky „vtulky“ na konferenci speciálních sil

  08. 06. 2016Bezpilotní prostředky „vtulky“ na konferenci speciálních sil

  Dva červnové dny jednali v Praze specialisté na problematiku bezpilotních prostředků. Stalo se tak na konferenci speciálních sil Armády ČR nesoucí název Využití UAS a obrana proti nim.

 • Partnerem výstavy fotografií z vojenských misí je také VTÚ, s. p.

  31. 05. 2016Partnerem výstavy fotografií z vojenských misí je také VTÚ, s. p.

  Ten druhý život. Pod tímto názvem se od 31. května do 29. září 2016 uskuteční v sedmi městech České republiky - Brno, Olomouc, Dukovany, Ostrava, Lednice, Třeboň, Praha - putovní výstava fotografií z nasazení českých vojáků v zahraničních misích v Kosovu, Iráku, Afghánistánu a Mali. Jedním z partnerů výstavy, nad níž převzal záštitu ministr obrany České republiky Martin Stropnický, je i Vojenský technický ústav, s. p.

 • Úspěšná premiéra VTÚ, s. p. na Aviatické pouti

  30. 05. 2016Úspěšná premiéra VTÚ, s. p. na Aviatické pouti

  Poslední květnový víkend se na pardubickém letišti uskutečnila již šestadvacátá Aviatická pouť. Ta letošní, s podtitulem Hvězdy na nebi, opět připomněla jak slavná výročí, tak historické válečné scény. Samozřejmě, že nechyběla ani moderní technika. Je potěšitelné, že zaujalo také portfolio bezpilotních prostředků úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů odštěpného závodu VTÚ, s. p., a to Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany, které mělo na Aviatické pouti svoji premiéru.

 • Pětapadesátiny slavičínského „výzkumáku“

  16. 05. 2016Pětapadesátiny slavičínského „výzkumáku“

  Od historie po současnost, aneb pětapadesát roků slavičínského výzkumáku. Minulost – rok 1961 a Výzkumný a zkušební ústav 011, jehož předmětem činnosti byly dělostřelecké a pěchotní zbraně, včetně zaměřovacích a naváděcích zařízení. Přítomnost – rok 2016 a Vojenský technický ústav výzbroje a munice, který se zaměřuje na inovaci, výzkum, vývoj a zkušebnictví při naplňování obranných a bezpečnostních požadavků státu v oblastech výzbroje a munice.

 • „Návštěva VTÚ, s. p. byla pro nás srdeční záležitostí,“ říká 1. místopředseda Svazu letců ČR Oldřich Pelčák

  04. 05. 2016„Návštěva VTÚ, s. p. byla pro nás srdeční záležitostí,“ říká 1. místopředseda Svazu letců ČR Oldřich Pelčák

  První květnovou středu navštívili Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany (VTÚLaPVO) v Praze – Kbelích členové několika odboček Svazu letců České republiky, aby se seznámili s projekty z odborného portfolia odštěpného závodu.

 • Zástupci VTÚ, s. p. na mezinárodní konferenci k minometným systémům

  27. 04. 2016Zástupci VTÚ, s. p. na mezinárodní konferenci k minometným systémům

  Ve dnech 29. – 30. června 2016 pořádá britská společnost SMi Group konferenci na téma Technologie minometných systémů. V jednom z odborných panelů vystoupí také zástupci Vojenského technického ústavu, s. p., a to ředitel odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín Ing. Ján Roman a manažer obchodu VTÚ, s. p. Ing. Václav Hejtmánek. Mezinárodní komunitu budou informovat o vývoji, výrobě a technických možnostech 60mm minometu ANTOS.

 • Jedním z vítězů světového šampionátu je zkušební střelnice VTÚ

  25. 04. 2016Jedním z vítězů světového šampionátu je zkušební střelnice VTÚ

  Čtyřiadvacetihodinové cvičení se střelbou s taktickým námětem, které věrně simulovalo bojovou situaci, právě skončilo. Tím vyvrcholila ojedinělá soutěž nesoucí název světový šampionát vojenských odstřelovačů, jenž se konal předposlední dubnový týden na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu, s. p. v Bzenci.

 • Zkušební střelnice VTÚ byla dějištěm výjimečného klání odstřelovačů

  21. 04. 2016Zkušební střelnice VTÚ byla dějištěm výjimečného klání odstřelovačů

  Ve dnech 17. až 22. dubna 2016 se na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu, s. p. v Bzenci uskutečnil již osmý ročník Světového šampionátu vojenských odstřelovačů. Letos se této ojedinělé soutěže pro odstřelovače ze speciálních jednotek ozbrojených sil zúčastnilo šestatřicet dvoučlenných týmů z devíti zemí. Záštitu nad akcí, kterou organizuje 7. mechanizovaná brigáda s podporou VTÚ, převzal ministr obrany ČR Martin Stropnický.       

 • „Výsledky VTÚ v naplňování potřeb státu jsou bezpochyby přesvědčivé,“ konstatoval předseda poslaneckého hospodářského výboru Ivan Pilný

  15. 04. 2016„Výsledky VTÚ v naplňování potřeb státu jsou bezpochyby přesvědčivé,“ konstatoval předseda poslaneckého hospodářského výboru Ivan Pilný

  Ve čtvrtek 14. dubna 2016 se uskutečnilo ve Vojenském technickém ústavu, s. p. výjezdní zasedání hospodářského výboru a podvýboru pro inovace, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Poslanecké schůzi na téma: Nové trendy a technologie pro možná řešení aktuálních problémů v oblasti bezpečnostních a zdravotních rizik České republiky předsedal předseda hospodářského výboru Ivan Pilný. Za Ministerstvo obrany byl přítomen náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Tomáš Kuchta.

 • „Využijme široké portfolio VTÚ pro další rozvoj armády,“ řekl po návštěvě státního podniku generálporučík Jiří Baloun

  12. 04. 2016„Využijme široké portfolio VTÚ pro další rozvoj armády,“ řekl po návštěvě státního podniku generálporučík Jiří Baloun

  V úterý 12. dubna 2016 navštívil Vojenský technický ústav, s. p. první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálporučík Jiří Baloun. Na ředitelství státního podniku Ministerstva obrany v Praze – Kbelích se seznámil s aktuálními projekty vědy a výzkumu zaměřenými na výstavbu a rozvoj Armády České republiky.

 • Dvě rozdílné instituce s jedním cílem

  06. 04. 2016Dvě rozdílné instituce s jedním cílem

  Vojenský technický ústav a HC Dukla Praha. Dvě rozdílné instituce s jedním cílem. Být na špici ve svojí oblasti!

 • Prezentace VTÚ, s. p. k ochraně státních hranic v Poslanecké sněmovně

  29. 03. 2016Prezentace VTÚ, s. p. k ochraně státních hranic v Poslanecké sněmovně

  Poslední březnové úterý pořádal výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky seminář na téma Inteligentní technologie versus ploty pro ochranu státních hranic České republiky. Účast přijali nejen ústavní činitelé, ale také zástupci ozbrojených sil a obranného průmyslu, kteří v rámci takzvaného kulatého stolu společně hledali odpověď na aktuální otázku, jak by Česká republika měla reagovat na stav rizik spojených s migrační krizí, včetně ochrany státních hranic.

 • Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1103 zavádí novou technologii

  18. 03. 2016Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1103 zavádí novou technologii

  Vojenský technický ústav, s.p. připravuje ve svém odštěpném závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov spuštění 3D stendu pro zkoušky mechanické odolnosti zařízení. Jeho hlavní výhodou je možnost zkoušení zařízení ve všech třech osách současně, což znamená snížení času nutného pro zkoušení potřebných parametrů. Potenciálním zákazníkům budou nabízeny zkoušky podle nejnovějších světových parametrů a technických norem.

 • VTÚ premiérově na veletrhu Amper

  15. 03. 2016VTÚ premiérově na veletrhu Amper

  Existují minimálně dva důvody, proč být v Brně na „amperu“. AMPER je po právu považován za největší veletrh elektrotechniky v regionu střední Evropy a dává jedinečnou možnost seznámit se na jednom místě s těmi nejlepšími produkty více než šesti set vystavovatelů z třiadvaceti zemí světa. Na letošním, již čtyřiadvacátém ročníku, který se uskutečnil na brněnském výstavišti ve dnech 15. až 18. března 2016 reprezentoval resort obrany Vojenský technický ústav, s. p.

 • „Oceňuji úsilí k dobré spolupráci,“ řekla na adresu VTÚ, s. p. předsedkyně armádních odborářů Jitka Šebková

  04. 03. 2016„Oceňuji úsilí k dobré spolupráci,“ řekla na adresu VTÚ, s. p. předsedkyně armádních odborářů Jitka Šebková

  Od stávajícího kolektivního vyjednávání až po výhledové trendy a nové technologie státního podniku Ministerstva obrany. Tak obšírné bylo jednání ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiřího Protivy a předsedkyně Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády Ing. Jitky Šebkové, které se uskutečnilo ve čtvrtek 3. března 2016.

 • Pozvánka na mezinárodní veletrh AMPER 2016

  03. 03. 2016Pozvánka na mezinárodní veletrh AMPER 2016

  Ve dnech 15. až 18. března 2016 se na brněnském výstavišti uskuteční čtyřiadvacátý ročník mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení nesoucí název AMPER 2016.

 • „VTÚ umí nabídnout komplexní řešení, což je profesní benefit,“ říká zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Mikulenka

  18. 02. 2016„VTÚ umí nabídnout komplexní řešení, což je profesní benefit,“ říká zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Mikulenka

  Řešení projektů vojenské vědy a výzkumu, jakožto technická pomoc Vojenského technického ústavu, s. p. ve prospěch Armády České republiky má svoje pokračování. V řádu měsíců se opět setkali vrcholní představitelé obou institucí. Tentokrát se tak stalo 18. února 2016, když na ředitelství VTÚ v pražských Kbelích zavítal zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra Ministerstva obrany generálmajor Ing. Petr Mikulenka v doprovodu zástupce ředitele SOC MO plukovníka gšt. Ing. Radka Šíby.

 • Součinnost s pražskými hasiči? Pokračování ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému!

  17. 02. 2016Součinnost s pražskými hasiči? Pokračování ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému!

  Aktivní spolupráce s Hasičským záchranným sborem České republiky není pro Vojenský technický ústav, s. p. proklamací, ale dalším pokračováním již realizované součinnosti se složkami integrovaného záchranného systému. Dobrou zprávou je, že loňská jednání s generálním ředitelem HZS ČR brigádním generálem Ing. Drahoslavem Rybou mají návaznost u dalších organizačních součástí. Protentokrát na Hasičském záchranném sboru hlavního města Prahy, kde se poprvé setkali oba ředitelé -  brigádní generál Ing. Roman Hlinovský a ředitel státního podniku VTÚ Mgr. Jiří Protiva.   

 • „Vojenský technický ústav může do budoucna pomoct v nelehké bezpečnostní situaci,“ říká předseda poslaneckého výboru pro obranu David Kádner

  04. 02. 2016„Vojenský technický ústav může do budoucna pomoct v nelehké bezpečnostní situaci,“ říká předseda poslaneckého výboru pro obranu David Kádner

  Ve čtvrtek 4. února 2016 navštívila Vojenský technický ústav, s. p. delegace výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená předsedou Davidem Kádnerem. Členové poslaneckého výboru byli informováni o aktuální vědecko-výzkumné činnosti státního podniku Ministerstva obrany s důrazem na projekty související s možným řešením stávajících bezpečnostních a zdravotních rizik.

 • Hradní stráž se blíže seznámila se schopnostmi VTÚ, s. p.

  02. 02. 2016Hradní stráž se blíže seznámila se schopnostmi VTÚ, s. p.

  Vojenský technický ústav, s. p. neustále iniciuje další možnosti eventuální spolupráce. Institucemi, které mají profesní prioritu, jsou zejména složky ozbrojených sil. Proto se také v úterý 2. února 2016 setkali ředitel VTÚ, s. p. Mgr. Jiří Protiva a velitel Hradní stráže plukovník Ing. Petr Prskavec.

 • VTÚ, s. p. realizuje další projekty na pardubickém vojenském letišti

  29. 01. 2016VTÚ, s. p. realizuje další projekty na pardubickém vojenském letišti

  EMOZA a VCS – Voice Communication System! Dva rozdílné projekty, první o vlivu vysoké informační zátěže na taktické rozhodování pilotů taktického letectva, druhý o leteckém pozemním hlasovém komunikačním systému na řídící věži, které mají jedno společné. Na pardubickém vojenském mezinárodním veřejném letišti je realizoval Vojenský technický ústav, s. p. Poslední lednový čtvrtek se o jejich fungování, respektive efektivnosti přesvědčili ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Mgr. Jiří Protiva a ředitel odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Ing. Petr Novotný.

 • Součinnost VTÚ a ŘLP ČR zvyšuje bezpečnost využívání vzdušného prostoru

  25. 01. 2016Součinnost VTÚ a ŘLP ČR zvyšuje bezpečnost využívání vzdušného prostoru

  Úzká součinnost mezi Vojenským technickým ústavem, s. p. a Řízením letového provozu České republiky, s. p. pokračuje zdárně dál. Svědčí o tom i nedávno podepsaná rámcová smlouva o spolupráci obou státních podniků, kterou podepsali generální ředitel ŘLP ČR, s. p. Jan Klas a ředitel VTÚ, s. p. Jiří Protiva.

 • Společná vize VTÚ, s. p. a Zlín Aircraft a. s. o leteckém průzkumu

  15. 01. 2016Společná vize VTÚ, s. p. a Zlín Aircraft a. s. o leteckém průzkumu

  „Dvěstěpadesátka“ ze státního podniku Vojenský technický ústav pod „dvěstěčtyřicetdvojkou“ z akciové společnosti Zlín Aircraft. Řečeno srozumitelně, gyroskopicky stabilizovaná hlavice S250 instalovaná pod letounem Zlín Z-242L pro letecký monitoring, včetně pátracích a záchranných misí. O této možnosti jednali 13. ledna 2016 na otrokovickém letišti vrcholní představitelé obou institucí.

 • Rok v černých číslech

  16. 12. 2015Rok v černých číslech

  V těchto dnech tradičně přichází čas bilancování. Vojenského technického ústavu, s. p. se to samozřejmě týká taktéž. Profesního ohlédnutí za rokem 2015 se zhostil ředitel státního podniku Mgr. Jiří Protiva.

 • Široké portfolio VTÚ, s. p. zaujalo liberecké vojenské specialisty

  04. 12. 2015Široké portfolio VTÚ, s. p. zaujalo liberecké vojenské specialisty

  Bez poznání reality nemůže žádná instituce uspět. Nemít znalosti, co je u možného zákazníka aktuálně zapotřebí, lze hodnotit jako tristní. Toto nepsané pravidlo má stále na zřeteli Vojenský technický ústav, s. p. Proto jeho představitelé častokrát vyjíždějí takříkajíc do terénu za praxí. Samozřejmě, že i k vojenským útvarům a zařízením Armády ČR. Stalo se tak i ve čtvrtek 3. prosince 2015, kdy ředitel státního podniku VTÚ Mgr. Jiří Protiva navštívil 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

 • Ve VTÚ, s. p. jednali čeští odborníci zastoupení v alianční Organizaci pro vědu a technologie

  26. 11. 2015Ve VTÚ, s. p. jednali čeští odborníci zastoupení v alianční Organizaci pro vědu a technologie

  Předposlední listopadové pondělí se ve Vojenském technickém ústavu, s. p. konalo jednání představitelů České republiky zastoupených v odborných panelech alianční vědecko-technické organizace nesoucí název Science & Technology Organization (STO). Tato zasedání se organizují již od roku 2001, a to zpravidla dvakrát ročně. Tentokrát se jej zúčastnilo bezmála dvacet odborníků jak z Ministerstva obrany, tak z průmyslové sféry a akademické obce a předsedal mu vrcholný představitel ČR ve Výboru pro vědu a technologie (Science & Technology Board) doc. Ing. Blahoslav Dolejší, CSc.

 • Píšou o nás: Průzkumný a pozorovací komplet Sněžka – M

  18. 11. 2015Píšou o nás: Průzkumný a pozorovací komplet Sněžka – M

  Sofistikované průzkumné a pozorovací systémy z odborného portfolia Vojenského technického ústavu, s. p. vyvolávají zájem nejen u odborné veřejnosti, ale patří i mezi aktuální témata ve sdělovacích prostředcích. Redakce armádního časopisu A report se na svých stránkách (str. 32 – 33) v listopadovém čísle podrobně věnuje modernizované verzi průzkumného a pozorovacího kompletu Sněžka – M z produkce slavičínského odštěpného závodu VTÚVM. Celý článek redaktora Tomáše Souška najdete v příloze.    

 • VTÚ, s. p. mezi firmami poskytující benefity pro válečné veterány

  11. 11. 2015VTÚ, s. p. mezi firmami poskytující benefity pro válečné veterány

  Den válečných veteránů. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. Datum památky je symbolicky spojováno s 11. listopadem 1918, kdy bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiégne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

 • Partnerem vyhlášení ankety Armádní sportovec roku 2015 byl taktéž VTÚ, s. p.

  05. 11. 2015Partnerem vyhlášení ankety Armádní sportovec roku 2015 byl taktéž VTÚ, s. p.

  Výjimečné seskupení olympijských vítězů, medailistů z mistrovství světa a Evropy či univerziád bylo možné shlédnout na vyhlášení nejlepších armádních sportovců roku, které se uskutečnilo ve středu 4. listopadu 2015 v Domě armády Praha. Partnerem slavnostního vyhlášení ankety byl i Vojenský technický ústav, s. p.

 • „Intenzivnější spolupráce s VTÚ je v našem zájmu,“ řekl po návštěvě státního podniku ředitel Sekce podpory MO

  29. 10. 2015„Intenzivnější spolupráce s VTÚ je v našem zájmu,“ řekl po návštěvě státního podniku ředitel Sekce podpory MO

  „Průsečík aktuálně řešených témat spadajících do gesce Sekce podpory Ministerstva obrany a odborného portfolia Vojenského technického ústavu je zde očividný,“ shodli se po jednání čelní představitelé obou institucí – brigádní generál Jaromír Zůna a Mgr. Jiří Protiva. Pracovní setkání se uskutečnilo poslední říjnový čtvrtek na ředitelství VTÚ, s. p. v Praze – Kbelích a účast na něm také přijali zástupce technicko – obchodního ředitele státního podniku a ředitelé tří odštěpných závodů – VTÚLaPVO Praha - Kbely, VTÚPV Vyškov a VTÚVM Slavičín.

 • Ve VTÚ, s. p. se konal technologický workshop pro složky integrovaného záchranného systému

  22. 10. 2015Ve VTÚ, s. p. se konal technologický workshop pro složky integrovaného záchranného systému

  Prezentace komplexního řešení v provozování bezpilotních prostředků! To bylo stěžejní téma technologického workshopu pro složky integrovaného záchranného systému, který pořádal Vojenský technický ústav, s. p. ve spolupráci se společnostmi Mobilicom – Veracomp s.r.o. a TTC Telekomunikace s.r.o. ve středu 21. října 2015.

 • „Ať se vám daří,“ řekl na závěr prezentace projektů VTÚ, s. p. prezident republiky Miloš Zeman

  15. 10. 2015„Ať se vám daří,“ řekl na závěr prezentace projektů VTÚ, s. p. prezident republiky Miloš Zeman

  U příležitosti návštěvy prezidenta republiky a vrchního velitele ozbrojených sil Miloše Zemana ve Zlínském kraji se ve čtvrtek 15. října 2015 v muničním skladu Vrbětice uskutečnilo setkání s příslušníky Policie ČR, Armády ČR, složek integrovaného záchranného systému a starostů okolních obcí. Klíčovými tématy byla jak aktuální situace, tak budoucnost areálu, kde v říjnu a v prosinci loňského roku explodovaly dva sklady pronajaté firmě Imex Group. Možnosti budoucího využití areálu předloží Ministerstvo obrany do konce ledna 2016 k projednání vládě ČR. Jednou z možných variant je pokračování v sanaci areálu kompetentními složkami státu při zachování dílčích technologií VTÚ, s. p. v oblasti výzkumu a vývoje munice. V současné době je v této lokalitě nasazeno armádní úkolové uskupení 186 profesionálů z Vojenské policie a Agentury logistiky.

 • Vojenský technický ústav se prezentoval na význačném odborném panelu NATO

  12. 10. 2015Vojenský technický ústav se prezentoval na význačném odborném panelu NATO

  Další z prestižních akcí, která napomohla šířit dobré jméno Vojenského technického ústavu, s. p. bylo setkání členů komunity neboli odborného panelu Applied Vehicle Technology (AVT). Mezinárodní seskupení představitelů členských zemí Severoatlantické aliance a států s NATO spolupracujících v rámci programu Partnerství pro mír (PfP – Partnership for Peace) jednalo ve dnech 12. až 16. října 2015 v Praze a na jeho slavnostním zahájení vystoupil ředitel státního podniku VTÚ Mgr. Jiří Protiva.

 • První ročník otevřené soutěže v přesné střelbě na bzenecké střelnici se podařil

  05. 10. 2015První ročník otevřené soutěže v přesné střelbě na bzenecké střelnici se podařil

  Obdivuhodná profesionalita armádních i policejních „snajprů“ a zajímavé dynamické ukázky související s krizovými situacemi. To vše bylo k vidění první říjnovou sobotu na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu výzbroje a munice v Bzenci, kde se uskutečnila otevřená soutěž v přesné střelbě o pohár ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. a technického ředitele Meopty Systems, s.r.o.     

 • VTÚ a SSHR již pokročily ke konkrétní formě možné spolupráce

  01. 10. 2015VTÚ a SSHR již pokročily ke konkrétní formě možné spolupráce

  VTÚ & SSHR. Dvě státní instituce, které již mají skutečnou představu o vzájemné spolupráci v nadcházejících měsících. Za pádnými důvody se neskrývají pohnutky rychlého řešení, ale efektivní realizace technických kroků pro případné krizové stavy. Vojenský technický ústav, s. p., jež disponuje v tomto směru unikátním odborným portfoliem, je tudíž pro Správu státních hmotných rezerv jedním z možných dodavatelů sofistikovaných řešení.

 • VTÚ, s. p. se zúčastnil největší evropské bezpečnostní přehlídky

  21. 09. 2015VTÚ, s. p. se zúčastnil největší evropské bezpečnostní přehlídky

  Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády ČR, které se uskutečnily ve dnech 19. a 20. září 2015 na mošnovském letišti, nabídly velmi atraktivní program vyšperkovaný několika českými i mezinárodními premiérami. Víkendová akce znovu potvrdila svoji výjimečnost. S potěšením lze konstatovat, že se této největší bezpečnostní přehlídky v Evropě zúčastnil také Vojenský technický ústav, s. p.

 • VTÚ imitoval vzdušné cíle nad Baltským mořem pro lotyšské protiletadlovce

  15. 09. 2015VTÚ imitoval vzdušné cíle nad Baltským mořem pro lotyšské protiletadlovce

  Úspěšná premiéra! Tak lze stručně, ale výstižně vystihnout první zahraniční nasazení zaměstnanců a bezpilotních prostředků Vojenského technického ústavu, s. p., přesněji řečeno úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany ve prospěch aliančních partnerů. Stalo se tak druhý zářijový týden v lotyšském výcvikovém prostoru Škede u města Liepaja, když specialisté „vtúlky“ imitovali nad Baltským mořem vzdušné cíle jak pro příslušníky Lotyšských národních ozbrojených sil, tak i Národní gardy.

 • „Přesvědčil jsem se o osobitém know-how státního podniku VTÚ“, řekl vícepremiér Pavel Bělobrádek

  09. 09. 2015„Přesvědčil jsem se o osobitém know-how státního podniku VTÚ“, řekl vícepremiér Pavel Bělobrádek

  Je tady vidět špičková úroveň a vysoká profesionalita. Přeji vám mnoho zdaru do další práce. Tak zhodnotil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek svoji návštěvu ve Vojenském technickém ústavu, s. p., která se uskutečnila 8. září 2015. V programu byly nejen prezentace, ale také praktické ukázky dílčích projektů státního podniku, včetně letového nasazení bezpilotního rotorového prostředku. 

 • Letošní CIAF? Od historických letounů až po bezpilotní prostředky VTÚ

  07. 09. 2015Letošní CIAF? Od historických letounů až po bezpilotní prostředky VTÚ

  Prestižní tuzemský svátek letecké akrobacie, známý pod zkratkou CIAF (Czech International Air Fest), pokračoval již po dvaadvacáté. Na královéhradecké letiště první zářijový víkend přiletělo na sedmdesát letadel a vrtulníků z osmi zemí. Mistrovská pilotáž přinesla tisícům diváků neopakovatelné zážitky.

 • Otevřená soutěž v přesné střelbě na zkušební střelnici VTÚ v Bzenci

  27. 08. 2015Otevřená soutěž v přesné střelbě na zkušební střelnici VTÚ v Bzenci

  Chcete střílet a soutěžit zároveň? Přijeďte ve dnech 2. a 3. října 2015 na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu výzbroje a munice do Bzence, kde se uskuteční otevřená soutěž v přesné střelbě o pohár ředitele Vojenského technického ústavu, s. p. a technického ředitele Meopty Systems, s. r. o.

 • Z nadbytečného přistávacího systému unikátní trenažér ILS/DME

  21. 08. 2015Z nadbytečného přistávacího systému unikátní trenažér ILS/DME

  Takovéto zprávy se oznamují s radostí. Další unikátní počin, který potvrzuje profesní schopnosti výzkumných a vývojových zaměstnanců Vojenského technického ústavu, s. p., respektive jeho odštěpných závodů. Protentokrát Pavola Urbanovského z projektového týmu LRNS neboli letecké radionavigační systémy na úseku techniky letectva VTÚLaPVO při zprovoznění trenažéru ILS/DME na Velitelství výcviku – Vojenské akademii Vyškov.

 • „VTÚ je připraven adekvátně reagovat na hrozby současné bezpečnostní situace,“ řekl Přemysl Sobotka

  13. 08. 2015„VTÚ je připraven adekvátně reagovat na hrozby současné bezpečnostní situace,“ řekl Přemysl Sobotka

  Ve čtvrtek 13. srpna navštívil Vojenský technický ústav, s. p. první místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka, aby se seznámil s dílčími projekty, které mohou být v případě potřeby nasazeny mimo jiné k eliminaci některých negativních jevů spojených s bezpečnostní situací.

 • Na tradičním leteckém svátku CIAF bude také Vojenský technický ústav

  23. 07. 2015Na tradičním leteckém svátku CIAF bude také Vojenský technický ústav

  První zářijový víkend se na královéhradeckém letišti opět sejdou tisíce příznivců akrobatického létání. Ve dnech 5. a 6. 9. 2015 se zde koná již dvaadvacátý ročník prestižní mezinárodní letecké show nesoucí název CIAF neboli Czech International Air Fest. Mistrovskou pilotáž, včetně skupinové slétanosti tady předvedou letečtí profesionálové z deseti evropských států.

 • Společné motto VTÚ a UO: Nekonkurovat si, ale spolupracovat!

  08. 07. 2015Společné motto VTÚ a UO: Nekonkurovat si, ale spolupracovat!

  Dělostřelecká příprava skončila, započal útok. Tak lze s nadsázkou vojenskou terminologií popsat aktuální stav spolupráce mezi Univerzitou obrany a Vojenským technickým ústavem, s. p. Řečeno ještě výstižněji, záměr státní vysoké školy a státního podniku se začíná realizovat v praxi.

 • Před střelbami na vzdušný cíl

  03. 07. 2015Výrazná stopa VTÚ, s. p. na aliančním cvičení pozemní protivzdušné obrany Tobruq Legacy 2015

  Vojenský újezd Boletice na Českokrumlovsku, stanoviště bezpilotních letounů. Je krátce po jedenácté hodině, když se z vysílačky ozve pokyn řídícího bojové střelby pro cvičící zaměstnance Vojenského technického ústavu, s. p., přesněji řečeno úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany: „Pět, čtyři, tři, dva, jedna, pal.“ Operátor stiskne tlačítko na ovládacím panelu, čímž zažehne světlici v rukávu vlečeném bezpilotním letounem Sokol T. Vzdušný cíl pro přenosné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu je aktivován…

 • Ve vyškovském VTÚPV vyrábějí přepravní box k izolaci od koronaviru MERS

  29. 06. 2015Ve vyškovském VTÚPV vyrábějí přepravní box k izolaci od koronaviru MERS

  Šíření smrtelné nákazy MERS (Middle East Respiratory Syndrome) je vážným varováním pro celý svět. Obávaný koronavir totiž nemusí usmrcovat lidi jenom v Jižní Koreji, ale může udeřit kdekoliv. Proto by měly být na výskyt této infekční nemoci připraveny všechny země. Preventivní opatření nelze ani v nejmenším podcenit. Toho jsou si vědomi také ve Vojenském technickém ústavu pozemního vojska (VTÚPV) Vyškov. Vyrábějí zde přepravní boxy „Biobox“ k izolaci od smrtelných virů!

 • Prezident republiky Miloš Zeman si vyzkoušel řízení bezpilotního prostředku BRUS z produkce VTÚ, s. p.

  26. 06. 2015Prezident republiky Miloš Zeman si vyzkoušel řízení bezpilotního prostředku BRUS z produkce VTÚ, s. p.

  „Drony jsou pro mě již delší dobu zajímavá záležitost. Budu rád, když mi je více popíšete,“ řekl prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman po příchodu k prezentaci bezpilotních prostředků z produkce Vojenského technického ústavu, s. p., respektive úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany. Stalo se tak ve čtvrtek 25. června 2015, a to v rámci návštěvy pana prezidenta Kraje Vysočina, když zavítal na 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

 • VTÚ podpořil DRILLFEST na Staroměstském náměstí

  25. 06. 2015VTÚ podpořil DRILLFEST na Staroměstském náměstí

  Dobrou zprávou je, že Vojenský technický ústav, s. p. není aktivní jenom v záležitostech, které se týkají hospodářského výsledku. Za důležité považuje také podporu vojenských reprezentačních akcí na veřejnosti a k tomu činí konkrétní kroky. Jako nedávný příklad lze uvést podporu mezinárodní přehlídky exhibičních vystoupení jednotek Čestných stráží Rakouska, Polska, Maďarska, Německa, Slovenska a České republiky, která se pod názvem DRILLFEST.ARMY.CZ uskutečnila 24. června 2015 na pražském Staroměstském náměstí.

 • Vojenský technický ústav premiérově navštívil náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové MO Pavel Beran

  24. 06. 2015Vojenský technický ústav premiérově navštívil náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové MO Pavel Beran

  Neformální a pracovní. Takto lze popsat premiérovou návštěvu náměstka pro řízení sekce ekonomické a majetkové Ministerstva obrany Ing. Pavla Berana ve Vojenském technickém ústavu, s. p., která se uskutečnila poslední červnovou středu na ředitelství VTÚ v Praze – Kbelích.

 • Prezentace VTÚ, s. p. pro příslušníky Policejního prezidia ČR a Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR

  12. 06. 2015Prezentace VTÚ, s. p. pro příslušníky Policejního prezidia ČR a Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR

  Za poslední měsíce je to ve Vojenském technickém ústavu již obvyklý jev. Četnost návštěv státního podniku je na vzestupu, složení delegací má reprezentativní úroveň vrcholného managementu. Aktuálním příkladem je prezentace odborného portfolia odštěpných závodů VTÚ, s. p. pro odborníky z Policejního prezidia České republiky a Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR, která se uskutečnila v pátek 12. června 2015 na kbelském letišti.

 • Exkluzivní foto sportovních celebrit s projekty Vojenského technického ústavu

  10. 06. 2015Exkluzivní foto sportovních celebrit s projekty Vojenského technického ústavu

  Sportovní celebrity a odborné portfolio Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany. Toto výjimečné pojítko bylo k vidění v úterý 9. června 2015 na kbelském letišti. Důvod? Foto do kalendáře Armádního sportovního centra Dukla na rok 2016.

 • Bezpilotní prostředek BRUS létal nad jadernou elektrárnou Temelín

  08. 06. 2015Bezpilotní prostředek BRUS létal nad jadernou elektrárnou Temelín

  Cvičení Safeguard Temelín 2015. Další významná akce, při níž zaměstnanci Vojenského technického ústavu, s. p., přesněji řečeno úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů VTÚLaPVO prokázali svoji profesionalitu a prezentovali unikátní možnosti bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS).

 • VTÚ, s.p. prezentoval unikátní odborné portfolio na SSHR

  02. 06. 2015VTÚ, s.p. prezentoval unikátní odborné portfolio na SSHR

  Dobrá pověst nepadá do státního podniku shora a sama od sebe. Vyžaduje otevřenou a profesně sofistikovanou komunikaci s potenciálními zákazníky. Počínaje prezentací schopností odštěpných závodů VTÚ v Praze-Kbelích, Vyškově a Slavičíně a konče aktuálními projekty z odborného portfolia.

 • VTÚ, s. p. nabízí spolupráci Svazu letců České republiky

  27. 05. 2015VTÚ, s. p. nabízí spolupráci Svazu letců České republiky

  Dobrá pověst jakékoliv firmy se mimo jiné odvíjí také od toho nakolik je schopna komunikovat s veřejností, zájmové skupiny nebo občanská sdružení nevyjímaje. Vojenský technický ústav si je vědomý, že právě dobrá pověst je jedním z nejcennějších aktiv státního podniku. Ke každé takovéto aktivitě tudíž přistupuje naprosto vážně.

 • Potlesk na otevřené scéně pro bezpilotní prostředek z VTÚ, s. p.

  25. 05. 2015Potlesk na otevřené scéně pro bezpilotní prostředek z VTÚ, s. p.

  Ve správnou chvíli na správném místě. Takto lze stručně, ale výstižně popsat prezentaci Vojenského technického ústavu, s. p. na Dni otevřených dveří letiště Čáslav, který se konal v sobotu 23. května 2015 na tamní 21. základně taktického letectva.

 • VTÚ byl na brněnském výstavišti viditelný

  21. 05. 2015VTÚ byl na brněnském výstavišti viditelný

  Popsat stručně to, co se událo během tří dnů (19. – 21. 5. 2015) v expozici Vojenského technického ústavu, s. p. na 13. Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, de facto nelze. Každá návštěva, jak vrcholných představitelů vystavovatelských společností, tak VIP hostů i běžných fajnšmekrů, by nepochybně vydala na samostatný článek. Proto jen telegraficky – odezva byla velice pozitivní!

 • Poděkování za podporu od Vojenského technického muzea Lešany

  19. 05. 2015Poděkování za podporu od Vojenského technického muzea Lešany

  Další ze zajímavých akcí, na kterou organizátoři pozvali Vojenský technický ústav, bylo sobotní neformální setkání představitelů státních i civilních organizací obranného a bezpečnostního průmyslu ve Vojenském technickém muzeu Lešany.

 • Zajímavá spojitost: drony a jaderná bezpečnost!

  13. 05. 2015Zajímavá spojitost: drony a jaderná bezpečnost!

  Žádná neobvyklost, nýbrž tvůrčí jednání. Takto stroze, ale zcela výstižně lze charakterizovat premiérové setkání vrcholných představitelů Vojenského technického ústavu a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Mgr. Jiřího Protivy a Ing. Dany Drábové.

 • Protiletadlovci testovali nové typy vzdušných cílů

  11. 05. 2015Protiletadlovci testovali nové typy vzdušných cílů

  Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic ve spolupráci se zaměstnanci Vojenského technického ústavu testovali tento týden ve Vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku imitátory vzdušných cílů, na které budou působit během nadcházejícího cvičení Tobruq Legacy 2015.

 • Pozvánka na Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky (IDET 2015)

  04. 05. 2015Pozvánka na Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky (IDET 2015)

  Ve dnech 19. až 21. května 2015 se uskuteční na brněnském výstavišti třináctý ročník Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který je tradičně významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě se silnou mezinárodní účastí vystavovatelů a odborných návštěvníků.

 • Na řídící věži pardubického letiště finišuje instalace leteckého pozemního hlasového komunikačního systému (VCS)

  28. 04. 2015Na řídící věži pardubického letiště finišuje instalace leteckého pozemního hlasového komunikačního systému (VCS)

  Další projekt, na který mohou být výzkumní a vývojoví pracovníci Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany (VTÚLaPVO) oprávněně hrdí, se realizuje na letištním stanovišti letových provozních služeb (LSLPS) v Pardubicích. Na zdejší řídící věž bude dodán a instalován letecký pozemní stacionární hlasový komunikační systém neboli VCS (Voice Communication System).

 • Ojedinělá mezinárodní soutěž vojenských a policejních odstřelovačů na zkušební střelnici VTÚ, s. p. v Bzenci

  27. 04. 2015Ojedinělá mezinárodní soutěž vojenských a policejních odstřelovačů na zkušební střelnici VTÚ, s. p. v Bzenci

  Česká republika se může pyšnit organizací ojedinělé soutěže pro odstřelovače ze speciálních jednotek ozbrojených sil a aktivních záloh. Nese název Světový šampionát vojenských odstřelovačů a jeho již sedmý ročník se konal ve dnech 19. až 24. dubna 2015 na zkušební střelnici Vojenského technického ústavu výzbroje a munice v Bzenci. Organizátorem této prestižní akce byla 7. mechanizovaná brigáda „Dukelská“, kterou podpořilo několik civilních firem, například Meopta Přerov, Sellier Bellot nebo Česká zbrojovka.

 • Intenzivnější technická spolupráce dvou státních podniků

  22. 04. 2015Intenzivnější technická spolupráce dvou státních podniků

  Intenzivnější technická spolupráce, to byl primární důvod jednání představitelů Vojenského technického ústavu a Vojenského výzkumného ústavu v úterý 21. dubna 2015 v Brně. Součinnost obou státních podniků založených zakládací listinou Ministerstva obrany České republiky a majících v gesci strategické dodávky a služby v oblasti obrany a bezpečnosti nepochybně zvýší efektivitu provádění výzkumných a vývojových prací v jejich odborné působnosti.

 • Slavnostním podpisem to nekončí

  22. 04. 2015Slavnostním podpisem to nekončí

  Leckde tomu tak bývá, že slavnostním podpisem vše končí. To však najisto neplatí u smlouvy o spolupráci mezi Univerzitou obrany a Vojenským technickým ústavem. Proč? Po dvaadvaceti pracovních dnech od ztvrzení dokumentu se již začala projednávat jeho realizace v praxi. Stalo se tak v úterý 21. dubna 2015 ve vyškovském Vojenském technickém ústavu pozemního vojska.

 • U příležitosti brzkého předání funkce poděkoval armádní generál Pavel zaměstnancům VTÚ za spolupráci

  10. 04. 2015U příležitosti brzkého předání funkce poděkoval armádní generál Pavel zaměstnancům VTÚ za spolupráci

  Brzké předání funkce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky je důvodem nejen k bilancování, ale především k upřímnému poděkování armádnímu generálovi Petrovi Pavlovi ze strany mnoha jednotlivců a institucí. Do pomyslného dlouhého zástupu přejících se zařadil také Vojenský technický ústav. Jeho nejvyšší představitel navštívil končícího náčelníka GŠ AČR a nadcházejícího předsedu Vojenského výboru NATO v pátek 10. dubna 2015 na Generálním štábu Armády ČR.  

 • 07. 04. 2015VTÚ, s.p. nabízí k odprodeji nepotřebné skladové zásoby

  Vojenský technický ústav, s.p. nabízí k odprodeji zájemcům z řad podnikatelů nepotřebné skladové zásoby.

 • VTÚ se chce angažovat také v rámci Posádkového velitelství Praha

  03. 04. 2015VTÚ se chce angažovat také v rámci Posádkového velitelství Praha

  Stěžejní úkol letošního roku pro Vojenský technický ústav? Realizace obchodního plánu vedoucího k pozitivnímu hospodářskému výsledku.  Tomu jsou podřízeny obchodní aktivity na různých úrovních státního podniku. Je nabíledni, že začínají projednáváním dílčích dodávek a služeb s možnými zákazníky neboli prezentacemi.

 • Prologem prezentace, epilogem praktické ukázky projektů VTÚ

  01. 04. 2015Prologem prezentace, epilogem praktické ukázky projektů VTÚ

  Postačilo jen pár minut jednání a obava z toho, že Vězeňská služba České republiky a Vojenský technický ústav budou složitě hledat eventuality úzké spolupráce, vzala za své. Vrcholní představitelé ozbrojeného bezpečnostního sboru, který zajišťuje výkon vazby a výkon trestu odnětí svobody, jakož i ochranu pořádku a bezpečnosti při výkonu soudnictví i správě soudů a státního podniku VTÚ, který poskytuje strategické dodávky a služby, potřebné k zajištění obrany a bezpečnosti ČR, záhy dali najevo, že společná témata pro budoucí spolupráci existují.

 • Ukázka bezpilostních prostředků

  27. 03. 2015Úzká spolupráce s VTÚ je pro vzdušné síly klíčová, řekl generál L. Štefánik

  Poslední lednový pátek se ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva a velitel Vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Libor Štefánik dohodli na častějších profesních kontaktech, které by stupňovaly efektivitu vzájemné spolupráce státního podniku a vzdušných sil.

 • Prezentace ve VTÚ, s.p. pro senátory

  25. 03. 2015Zdařilá prezentace VTÚ pro senátory

  Jako vzájemně produktivní lze hodnotit návštěvu členů Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky ve Vojenském technickém ústavu. Senátoři zavítali do státního podniku poslední březnovou středu a čekal na ně nejen „nabitý“, ale především zajímavý program statických a dynamických ukázek. Přestože je odborné portfolio VTÚ velice obšírné, zvládli prezentaci několika klíčových projektů, včetně letového nasazení prototypu bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS).

 • Společnou dohodou o spolupráci k progresu

  19. 03. 2015Společnou dohodou o spolupráci k progresu

  Devatenáctý březen nebyl důležitým dnem jenom pro Josefy a Josefky, ale rovněž pro Univerzitu obrany a Vojenský technický ústav. Proč? V prostorách ředitelství VTÚ, s. p. byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi oběma institucemi. Svými podpisy ji stvrdili rektor - velitel UO brigádní generál prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D. a ředitel VTÚ, s. p. Mgr. Jiří Protiva.

 • 13. 03. 2015Napsali o nás: Bezpilotní systémy z VTÚL a PVO

  Redakce prestižního odborného časopisu Letectví + kosmonautika zveřejnila v březnovém čísle na svých stránkách rozsáhlou reportáž o bezpilotních systémech z Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany. Redaktor Tomáš Soušek zevrubně popisuje ve svém článku kompletní řadu těchto unikátních prostředků sloužících k leteckému monitoringu v zájmových oblastech. Celý článek najdete v příloze.

 • Zájem o veřejné setkání byl mimořádný

  26. 02. 2015Ředitelé Vojenského technického ústavu ve valašskoklobouckém „kotli“

  „Chceme ucelené informace o muničním areálu ve Vrběticích. Výbuchy ve skladech společnosti Imex Group spustily lavinu otázek, z nichž některé nebyly do dnešního dne zodpovězeny. Tato mimořádná událost velice zasáhla obyvatele tohoto regionu. Nechť nám kompetentní orgány dají vysvětlení,“ hovoří o důvodech veřejného informačního setkání jeho organizátoři. To se uskutečnilo poslední únorovou středu ve Valašských Kloboukách.

 • Tvůrčí rozprava představitelů VTÚ, s. p. na Generálním ředitelství cel

  23. 02. 2015Tvůrčí rozprava představitelů VTÚ, s. p. na Generálním ředitelství cel

  Unikátní schopnosti Vojenského technického ústavu, jeho organizační struktura a obzvláště odborné portfolio tří odštěpných závodů, to byl telegrafický, ale příhodný úvod prezentace ředitele státního podniku z pověření Mgr. Jiřího Protivy pro generálního ředitele Generálního ředitelství cel plukovníka Mgr. Petra Kašpara.

 • Pohled do zákulisí návštěvy pana kardinála

  19. 02. 2015Pohled do zákulisí návštěvy pana kardinála

  „S přáním, aby i vojenská historie vedla k lásce k člověku a naší vlasti,“ napsal kardinál Dominik Duka do pamětní knihy Vojenského technického ústavu. Stalo se tak 17. února 2015 a to na samém začátku jeho devadesátiminutové návštěvy státního podniku v pražských Kbelích.

 • Premiérová prezentace bezpilotních prostředků VTÚ, s.p.

  17. 02. 2015Premiérová prezentace bezpilotních prostředků VTÚ, s.p.

  V úterý 17. února 2015 se za velikého zájmu odborné veřejnosti a sdělovacích prostředků uskutečnila premiérová prezentace portfolia bezpilotních prostředků z produkce státního podniku Vojenský technický ústav. Možnost zhlédnout kompletní řadu dronů si nenechala ujít řada významných hostů v čele s kardinálem Dominikem Dukou a náměstkem ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Tomášem Kuchtou.

 • Jednání ředitele VTÚ, s.p. z pověření na Generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

  06. 02. 2015Jednání ředitele VTÚ, s.p. z pověření na Generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

  Únorové aktivity vedení VTÚ, s.p. odstartovalo jednání na Generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky s brigádním generálem Ing. Drahoslavem Rybou. Ředitel státního podniku z pověření za účasti technického ředitele VTÚ Ing. Víta Ševčíka nejprve prezentoval odborné portfolio odštěpných závodů a poté zaměřil pozornost na projekty, které mohou u Hasičského záchranného sboru ČR identifikovat následné obchodní příležitosti.

 • Prezentace VTÚ, s.p. u velitele VzS AČR brig.gen. L.Štefánika

  02. 02. 2015Nový podnět v prezentaci VTÚ

  Ředitel VTÚ, s.p. z pověření Mgr. Jiří Protiva se postupně setkal s ředitelem Agentury vojenského zdravotnictví Armády ČR plukovníkem gšt. MUDr. Zoltánem Bubeníkem, velitelem pozemních sil Armády ČR generálmajorem Ing. Jánem Gurníkem a velitelem vzdušných sil Armády ČR brigádním generálem Ing. Liborem Štefánikem. Všichni účastníci dílčích vyjednávání se záhy shodli na tom, že podnik, který založilo ministerstvo obrany za účelem poskytování dodávek a služeb potřebných pro zajištění obrany a bezpečnosti České republiky, má jednotlivým druhům vojsk Armády ČR stále co nabídnout.

 • Spolupráce VTÚ, s.p. a CCE Praha rozšíří možnosti nasazení bezpilotního systému BRUS

  02. 02. 2015Spolupráce VTÚ, s.p. a CCE Praha rozšíří možnosti nasazení bezpilotního systému BRUS

  Operátor navádí bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) do dvou kilometrů vzdáleného zájmového prostoru. Průběh letu lze v přímém přenosu sledovat v řídícím stanovišti. Zobrazení aktuální situace poskytuje informace mimořádné důležitosti. Původní záměr zaměstnanců úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů z odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany využívat BRUS pro úkolová uskupení profesionálů Armády České republiky při jejich misích se zanedlouho rozšířil o možné nasazení v soukromém i státním sektoru.

 • Cesta ke kladným hospodářským výsledkům

  18. 01. 2015Cesta ke kladným hospodářským výsledkům

  Meta Vojenského technického ústavu, s.p. je nesporná: podpořit hospodářský růst a dosáhnout ekonomické stabilizace státního podniku. Mnohé naznačují priority v obchodních plánech jeho odštěpných závodů. Díky vstřícnosti jejich ředitelů do nich můžete nahlédnout i vy.

 • Třikrát na aktuální téma

  17. 01. 2015Třikrát na aktuální téma

  Personální změny ve státním podniku VTÚ přinesly nové obsazení vrcholných funkcí. Trojici ředitelů – Mgr. Jiřímu Protivovi, řediteli Vojenského technického ústavu, s.p. z pověření, Ing. Jiřímu Čumovi, řediteli odštěpného závodu Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany, a Ing. Jánovi Romanovi, řediteli odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice - jsme položili tři shodné dotazy. V následné "trilogii" tak naleznete nejednu odpověď na vaši otázku.

 • Ministr obrany jednal s řediteli státních podniků

  16. 01. 2015Ministr obrany jednal s řediteli státních podniků

  Ministr obrany Martin Stropnický se v pátek 16. ledna 2015 setkal s řediteli všech pěti státních podniků, u kterých je zakladatelem Ministerstvo obrany ČR.

 • PF 2015

  01. 01. 2015PF 2015

  Ředitel Vojenského technického ústavu, s.p. z pověření Mgr. Jiří Protiva přeje jménem vedení celého podniku všem obchodním partnerům vše nejlepší do nového roku 2015.

 • Personální změny ve Vojenském technickém ústavu, s.p.

  16. 12. 2014Personální změny ve Vojenském technickém ústavu, s.p.

  Ve Vojenském technickém ústavu se uskutečnily personální změny na klíčových pozicích. Ke dni 31. prosince 2014 rezignuje z osobních důvodů ředitel VTÚ Václav Irovský. Ředitelem Vojenského technického ústavu, s. p. z pověření se stane Mgr. Jiří Protiva, stávající ředitel správního úseku VTÚ. Jeho pověření nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2015 a zaniká jmenováním ředitele VTÚ po výběrovém řízení.

 • Vojenský technický ústav se v České televizi prezentoval fakty

  15. 12. 2014Vojenský technický ústav se v České televizi prezentoval fakty

  V souvislosti s řadou nepravdivých informací poškozujících jméno Vojenského technického ústavu, s. p. je žádoucí trvale sdělovat fakta. Pozitivním příkladem aktivního PR (public relations) bylo „double“ vystoupení ředitele VTÚ Václava Irovského v České televizi, a to v pořadech Události, komentáře (12. prosince 2014) a Otázky Václava Moravce (14. prosince 2014). K nejzajímavějším otázkám a odpovědím se vracíme v následujících řádcích.

 • Epilog ředitele VTÚ před rezignací

  09. 12. 2014Epilog ředitele VTÚ před rezignací

  Mise Václava Irovského ve Vojenském technickém ústavu končí. Stane se tak 31. prosince 2014, a to z důvodu jeho rezignace na post ředitele státního podniku. Nejen o tom, co jí předcházelo, se dočtete v následujícím exkluzivním rozhovoru.

 • S leteckým monitoringem muničního skladu č.12 ve Vrběticích pomáhá bezpilotní systém z VTÚ

  04. 12. 2014S leteckým monitoringem muničního skladu č.12 ve Vrběticích pomáhá bezpilotní systém z VTÚ

  K řešení následků po sérii středečních výbuchů v muničním skladu Vrbětice byli povoláni také specialisté Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany (VTÚLaPVO). "Okamžitě jsme reagovali na výzvu a přesunuli se do inkriminované oblasti k provádění leteckého monitoringu určených lokalit," říká ředitel úseku speciálních zástaveb a bezpilotních systémů Jiří Kuzdas a upřesňuje, že operativní skupina jeho zaměstnanců je vybavena kompletem bezpilotního rotorového univerzálního systému (BRUS).

 • VTÚ, s.p. nabízí k odprodeji nepotřebné skladové zásoby

  04. 12. 2014VTÚ, s.p. nabízí k odprodeji nepotřebné skladové zásoby

 • Ve VTÚ se konal seminář zaměřený na legislativní změny, které přinesl nový občanský zákoník

  01. 12. 2014Ve VTÚ se konal seminář zaměřený na legislativní změny, které přinesl nový občanský zákoník

  Splnilo, resp. realizovalo se to do roka a do dne. Tentokrát to bylo vzdělávání cílené skupiny zaměstnanců Vojenského technického ústavu, s. p. v oblasti nového soukromého práva a doprovodné legislativy v souvislosti s platností nového občanského zákoníku.

 • Desítka komunikačních a informačních systémů KIM 5 míří z VTÚ do armády

  24. 11. 2014Desítka komunikačních a informačních systémů KIM 5 míří z VTÚ do armády

  Vojenský technický ústav, s. p. připravil prostřednictvím svého odštěpného závodu VTÚLaPVO (Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany) další významný projekt – komunikační a informační modul KIM 5. Jedná se o soupravu, která je určena pro zabezpečení komunikační a informační podpory míst velení praporních, respektive rotních úkolových uskupení při rozmístění a působení (vedení bojové činnosti) na území České republiky nebo při nasazení v zahraničních misích. V praxi jde o doplnění stávajícího operačně taktického systému velení a řízení pozemních sil (OTS VŘ PozS) velice sofistikovaným prvkem.

 • VTÚ V MÉDIÍCH: Premiéra v ostré akci (Policista, 11/2014)

  18. 11. 2014VTÚ V MÉDIÍCH: Premiéra v ostré akci (Policista, 11/2014)

 • NAPSALI O NÁS: Modernizovaný LOS-M pro dělostřelce (A report, 11/2014)

  13. 11. 2014NAPSALI O NÁS: Modernizovaný LOS-M pro dělostřelce (A report, 11/2014)

  Redakce armádního magazínu A report se na svých stránkách v listopadovém čísle podrobně věnuje modernizovanému vozidlu LOS-M z dílen slavičínského odštěpného závodu VTÚVM. Celý článek najdete v příloze.

 • Stanovisko Vojenského technického ústavu, s.p. k mimořádné situaci v objektu Vojenského technického ústavu výzbroje a munice v Bohuslavicích nad Vláří

  31. 10. 2014Stanovisko Vojenského technického ústavu, s.p. k mimořádné situaci v objektu Vojenského technického ústavu výzbroje a munice v Bohuslavicích nad Vláří

 • VTÚ V MÉDIÍCH - BRUS: Ostrá akce českého dronu v muničním skladu (www.armadninoviny.cz; 30.10.2014)

  30. 10. 2014VTÚ V MÉDIÍCH - BRUS: Ostrá akce českého dronu v muničním skladu (www.armadninoviny.cz; 30.10.2014)

 • VTÚ V MÉDIÍCH: Průzkumný komplet LOV–Pz z produkce Vojenského technického ústavu (www.armadninoviny.cz; 29.10.2014)

  30. 10. 2014VTÚ V MÉDIÍCH: Průzkumný komplet LOV–Pz z produkce Vojenského technického ústavu (www.armadninoviny.cz; 29.10.2014)

 • Vozidlo LOV-Pz v expozici Ministerstva obrany ČR

  16. 10. 2014VTÚ mezi špičkami vojenských a obranných technologií

  Na tři říjnové dny (15. – 17. 10. 2014) se stalo výstaviště v Praze-Letňanech místem, kde se prezentovaly nejnovější trendy v oblasti vojenských a obranných technologií. Mezinárodního setkání s názvem Future Forces Exhibition and Conference se zúčastnilo na 130 vystavovatelů, kteří zde zastupovali bezmála 200 značek zabývajících se problematikou taktické výzbroje, elektroniky, komunikace, výstroje nebo prostředků pro operační nasazení v krizových lokalitách. Dobrou zprávou je, že mezi profesními špičkami z celého světa nechyběl Vojenský technický ústav!

 • „Vojenský technický ústav má kapacitu, která je svým způsobem nenahraditelná,“ řekl při návštěvě podniku ministr obrany Martin Stropnický

  10. 10. 2014„Vojenský technický ústav má kapacitu, která je svým způsobem nenahraditelná,“ řekl při návštěvě podniku ministr obrany Martin Stropnický

  Jako oboustranně prospěšnou lze charakterizovat návštěvu ministra obrany České republiky Martina Stropnického ve Vojenském technickém ústavu, s. p., která se uskutečnila v pátek 10. října 2014.

 • Zdárná prezentace na mezinárodním cvičení DRILL 2014

  10. 10. 2014Zdárná prezentace na mezinárodním cvičení DRILL 2014

  "Vyjadřujeme poděkování pracovníkům Vojenského technického ústavu, kteří se podíleli na přípravě a realizaci mezinárodního taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému pod názvem DRILL 2014, které se uskutečnilo dne 16. září v blízkosti hraničního přechodu Hora Sv. Šebestiána," napsal předseda představenstva akciové společnosti ČEPS Vladimír Tošovský řediteli VTÚ, s. p. Václavovi Irovskému.

 • Expozici VTÚ na Dnech NATO navštívil ministr obrany Martin Stropnický

  22. 09. 2014Expozici VTÚ na Dnech NATO navštívil ministr obrany Martin Stropnický

  Vrcholní představitelé Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu Armády ČR navštívili v sobotu 20. září 2014 na letišti v Mošnově u Ostravy expozici Vojenského technického ústavu, s. p. Stalo se tak na největší bezpečnostní show ve střední Evropě nesoucí název Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády ČR.

 • FOTO: VTÚ na Vědeckém jarmarku

  12. 09. 2014FOTO: VTÚ na Vědeckém jarmarku

  Více než 13 tisíc mladých lidí si ve středu 10. září 2014 nenechalo ujít akci s názvem Vědecký jarmark, která se uskutečnila na Vítězném náměstí v Praze a které se zúčastnil také Vojenský technický ústav, s.p. se svými bezpilotními letouny. Snímky z akce najdete ve fotogalerii.

 • VTÚ na Dnech NATO

  11. 09. 2014VTÚ na Dnech NATO

  Vojenský technický ústav, s.p. (dále jen VTÚ) se ve dnech 20. a 21. září 2014 zúčastní akce Dny NATO v Ostravě, která se letos uskuteční již počtrnácté.

 • Vojenský technický ústav se zúčastní Vědeckého jarmarku

  05. 09. 2014Vojenský technický ústav se zúčastní Vědeckého jarmarku

  Tzv. drony či gyroskopicky stabilizovanou hlavici předvede Vojenský technický ústav, s.p. (VTÚ) na akci s názvem Vědecký jarmark, která se koná ve středu 10. září 2014 na Vítězném náměstí v Praze. Akce je určena především pro děti a mládež s cílem vyvolat v nich zájem o vědu a výzkum.

 • Vylepšené kamery pro celníky z VTÚVM

  25. 08. 2014Vylepšené kamery pro celníky z VTÚVM

  Odštěpný závod VTÚVM ve Slavičíně navázal v průběhu roku 2014 spolupráci s Celní správou ČR. Výsledkem je projekt vylepšených kamer, které celníkům pomáhají při výkonu jejich práce.

 • NAPSALI O NÁS: Modernizovaný LOS-M pro dělostřelce (ATM, 7/2014)

  16. 07. 2014NAPSALI O NÁS: Modernizovaný LOS-M pro dělostřelce (ATM, 7/2014)

  Redakce měsíčníku ATM se na svých stránkách v červencovém čísle podrobně věnuje modernizovanému vozidlu LOS-M z dílen slavičínského odštěpného závodu VTÚVM. Celý článek najdete v příloze.

 • NAPSALI O NÁS: I Češi umí dělat drony (Epocha, 12/2014)

  02. 07. 2014NAPSALI O NÁS: I Češi umí dělat drony (Epocha, 12/2014)

  Zmínka o dvojici bezpilotních letounů z dílen Vojenského technického ústavu (VTÚ) OPTOELEKTRON a SOKOL se objevila v červnovém vydání časopisu Epocha.

 • VTÚ na IDEB 2014

  20. 05. 2014VTÚ na IDEB 2014

  Vojenský technický ústav, s. p. se ve dnech 14. - 16. 5. 2014 zúčastnil Mezinárodního veletrhu techniky, který se uskutečnil v Incheba Expo Bratislava.

 • Pozvánka k návštěvě VTÚ na výstavě IDEB 2014

  05. 05. 2014Pozvánka k návštěvě VTÚ na výstavě IDEB 2014

  Zastavte se na našem stánku na bratislavském IDEBu!

 • VTÚVM: Návštěva pracovníků generálního ředitelství Celní správy ČR ve Slavičíně

  17. 03. 2014VTÚVM: Návštěva pracovníků generálního ředitelství Celní správy ČR ve Slavičíně

  Dne 6. března 2014 navštívili Vojenský technický ústav, s.p., odštěpný závod Slavičín, pracovníci Generáního ředitelství cel Celní správy ČR, aby se blíže seznámili s konkrétními produkty a službami státního podniku, které by mohli využít ve své činnosti. 

 • Návštěva delegace MO ČR ve VTÚ

  02. 03. 2014Návštěva delegace MO ČR ve VTÚ

  Dne 20. února 2014 navštívili Vojenský technický ústav, s.p. společně tři náměstci ministra obrany, konkrétně první náměstek ministra obrany Ing. Jiří Borovec, MBA, náměstek ministra obrany Ing. Tomáš Kuchta a náměstek ministra obrany pro obranné akvizice Ing. Bohuslav Dvořák. 

 • VTÚ: Specialista na inženýrské letecké zabezpečení

  23. 01. 2014VTÚ: Specialista na inženýrské letecké zabezpečení

  V provozu letecké techniky má Inženýrské letecké zabezpečení nezastupitelné místo při přípravě letecké techniky k letu, její periodické údržbě a kontrole veškerých letadlových systémů tak, aby byla zajištěna bezpečnost leteckého provozu. VTÚ je tradičním poskytovatelem těchto služeb pro Armádu ČR.

 • Rozhovor s generálním ředitelem VTÚ

  21. 01. 2014Rozhovor s generálním ředitelem VTÚ

  V magazínu ATM a v armádním časopisu A-Report vyšel rozhovor s generálním ředitelem Vojenského technického ústavu Václavem Irovským.

 • Rozhovor s ředitelem VTÚVM

  18. 01. 2014Rozhovor s ředitelem VTÚVM

  Na zodpovězení několika otázek si našel chvilku pan Ing. František Vlkovič, ředitel odštěpného závodu VTÚVM Slavičín.

 • 10. 12. 2013VTÚ členem oborových asociací

  Vojenský technický ústav je kromě své primární činnosti též vlivným členem asociací, jež mají za úkol všestranně podporovat společnosti nejen v rámci obranného průmyslu.

 • Zkušebnictví u odštěpného závodu VTÚPV

  18. 10. 2013Zkušebnictví u odštěpného závodu VTÚPV

  Odštěpný závod VTÚPV ve Vyškově je pracovištěm, které se zabývá nejen výzkumnou a vývojovou činností a prototypovou výrobou. Zřejmě nejvýznamnější aktivitou vyškovského závodu je totiž zkušebnictví. 

 • 18. 10. 2013Expertní služby ve prospěch (nejen) ozbrojených sil ČR

  Na několik otázek a odpovědí ohledně současné situace Vojenského technického ústavu pozemního vojska Vyškov si udělal čas Ing. Jaroslav ŠTRUPL, ředitel odštěpného závodu VTÚPV.

 • Armáda České republiky obdrží nejmodernější vozidla pro řízení štábů v krizových situacích

  02. 09. 2013Armáda České republiky obdrží nejmodernější vozidla pro řízení štábů v krizových situacích

  Armáda České republiky obdrží do konce tohoto roku třicet sedm modernizovaných Velitelsko-štábních vozidel. Modernizaci vozidel v hodnotě 80 milionů Kč provede Vojenský technický ústav. 

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz