Czech English

VTÚPV: VTÚ zmodernizoval biobox k izolaci od smrtelných virových onemocnění

VTÚPV: VTÚ zmodernizoval biobox k izolaci od smrtelných virových onemocnění

Přepravní prostředek k oddělené evakuaci osob podezřelých z možnosti přenosu virových onemocnění, nevyjímaje krvácivou horečku Ebola či respirační syndrom SARS, to je produkt z vlastního vývoje Vojenského technického ústavu, s. p. Pro potřeby Armády České republiky bylo ve státním podniku vyrobeno dvacet kusů bioboxů. VTÚ následně přistoupil k modernizaci tzv. vojenské varianty na civilní, a to pro potřeby zdravotnických záchranných služeb a specializovaných pracovišť. Nová modifikace nese označení Biobox – M1.

Proti původnímu provedení disponuje Biobox – M1 řadou modernizačních prvků. Těmi zásadními ukazateli je instalace ventilačního zařízení vyššího výkonu se šestistupňovou regulací, což v reálu představuje zvýšení průtoku vzduchu na cca dvojnásobek. Dále se zvýšila kapacita baterií pro zabezpečení dostatečné doby provozu a upravilo se uchycení prostředku pro různé nosítkové podvozky civilních sanit. Zmínit je třeba i vyztužení rámu bioboxu a jeho vybavení šestibodovým bezpečnostním pásem. Navíc došlo k doplnění o tzv. mezirám a kotevní prvky pro možnost letecké přepravy. Úpravami prošlo také rozmístění rukavic pro manipulaci s přepravovanou osobou, jakož i přístup z čelní strany boxu pro případnou intubaci během přepravy. Další individuální požadavky, respektive možnosti úprav potenciálních zákazníků je expertní tým z odštěpného závodu Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov připraven operativně řešit. 

Technická data Bioboxu – M1:

-      vnitřní podtlak: min. 100 Pa

-      výměna vzduchu: 120 až 235 (v 6 stupních) l/min

-      doba provozu na AKB: 5 hodin při 235 l/min (max. výkonu) a osazení filtry P3

-      relativní vlhkost: 20 až 80 % Rh

-      hmotnost (prázdný bez podvozku): 60 kg

-      zatížitelnost: 110 kg

-      celková délka: 2 100 mm

-      celková šířka: 720 mm

-      celková výška: 595 mm      

„Modernizací bioboxu reagujeme na prvotní poptávku armádního zákazníka. Tento speciální přepravní prostředek má ale svoje opodstatnění i v rámci integrovaného záchranného systému. Po pozitivním ohlasu několika krajských ZZS, kterým jsme již biobox dodali, máme ambici oslovit všechny krajské zdravotnické záchranné služby a modernizovaný Biobox – M1 jim nabídnout,“ říká ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. Jiří Protiva.

Autor: Pavel Lang

Foto: archiv odštěpného závodu VTÚPV Vyškov

Prezentace na Facebooku Twitter presentation Kontakt na Skype

Kontakty

Kontakt:

Vojenský technický ústav, s.p.

Mladoboleslavská 944

197 06 Praha 9 - Kbely

 

IČ: 24272523

DIČ: CZ24272523

 

Tel.: +420 950 105 111

Fax: +420 284 817 086

e-mail: info@vtusp.cz